Nakon pada vlade Bašara el Asada, Njemačka je predstavila plan za povratak izbjeglica iz Sirije.
Njemačka ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer predstavila je plan za povratak migranata iz Sirije koje borave u Njemačkoj i najavila verifikaciju njihovog statusa.
"U skladu sa našim zakonima, Kancelarija za izbjeglice i migracije će provjeriti status zaštite izbjeglica iz Sirije i po potrebi ga ukinuti jer se situacija u Siriji stabilizovala", rekla je Fezer (Socijaldemokratska partija Njemačke, SPD).
Ona je dodala da nakon pada režima Bašara el Asada početkom decembra postoji nada za mir.
"Kada ova nada postane stvarnost, mnoge izbjeglice će moći da se vrate u svoju zemlju".
Ona je navela da njeno ministarstvo u saradnji sa Ministarstvom spoljnih poslova radi na stvaranju jasne slike o bezbjednosnoj situaciji u Siriji i da radi u "bliskoj saradnji" sa evropskim i međunarodnim partnerima.
Šta je u planu?
Plan njemačke vlade predviđa pravo ostanka u Njemačkoj za one izbjeglice koje su zaposlene ili na školovanju i koje su savladale njemački jezik i "ovdje pronašle novu domovinu".
Nadalje, predviđen je program za one koji žele dobrovoljno da se vrate u Siriju, a shodno tome je proširen i vladin program pomoći dobrovoljnim povratnicima. Štaviše, oni koji su počinili zločin ili ih vlasti doživljavaju kao islamiste treba što prije deportovati u Siriju.
"Pravne mogućnosti za to postoje i nedavno su proširene, a mi ćemo ih iskoristiti čim to bude dozvolila bezbjednosna situacija u Siriji".
U Njemačkoj živi oko 975.000 državljana Sirije, a oko 300.000 uživa u tzv. supsidijarnu zaštitu koja se ne zasniva na pojedinačnoj odluci o zaštiti, već na osnovu ratnog stanja u Siriji i koja prestaje kada se situacija u toj zemlji promijeni. Savezna kancelarija za izbjeglice i migracije prije nekoliko nedjelja je obustavila obradu zahtjeva za azil podnosilaca zahtjeva iz Sirije.
Debata o statusu izbjeglica iz Sirije postaje sve važnija tema u predizbornoj kampanji za vanredne parlamentarne izbore koji će se održati krajem februara, a stranke se uglavnom zalažu za što brži povratak izbjeglica koje nisu integrisane u tržište rada.
(EUpravo zato/Index)