UNICEF upozorava da je od upale pluća prošle godine umrlo više od 800.000 beba i djece, odnosno jedno dijete svakih 39 sekundi, te da se ova bolest može zaustaviti antibioticima i vakcinama.
U teškim slučajevima, osim antibiotika, upala pluća se može liječiti i kiseonikom, ali je u siromašnijim zemljama pristup lijekovima često ograničen.
UNICEF u svom izvještaju opisuje upalu pluća kao "zaboravljenu epidemiju" i, zajedno sa organizacijom "Spasimo djecu", poziva vlade da povećaju ulaganja u vakcine, te u zdravstvene usluge.
"Šokantna je činjenica da je ova bolest, koja se može spriječiti, lako dijagnostikovati i izliječiti i dalje najveći svjetski ubica male djece", ističe Set Berkli, izvršni direktor Globalnog saveza za vakcine i imunizaciju (GAVI).
Upala pluća može biti uzrokovana bakterijama, virusima ili gljivicama. Oboljeli se moraju boriti za dah dok im se pluća pune gnojem i tečnošću.
Vlade Nigerije, Indije, Pakistana, Demokratske Republike Kongo i Etiopije odgovorne su za smrt više od polovine djece koja su prošle godine umrla od upale pluća, a većinom su to bila djeca koja nisu navršila drugi rođendan, navode organizacije za zaštitu djece.
Milionima djece potrebne su vakcine, antibiotici i kiseonik, upozoravaju iz organizacije "Spasimo djecu".