Društvo

Međunarodni dan spomenika: Klima uništava naslijeđe

Autor Dušan Volaš

Međunarodni dan spomenika i spomeničkih cjelina ove godine obilježava se danas, a ovogodišnju temu "Nasljeđe i klima" preporučio je Međunarodni savjet za spomenike i spomeničke cjeline (IKOMOS).

Stećci
Izvor: Aleksandra Janković/Srna

Taj dan predstavlja priliku da se utiče na jačanje svijesti javnosti o raznovrsnosti nasljeđa BiH i nastojanjima koja su neophodna da bi se ono zaštitilo i sačuvalo, kao i da bi se ukazalo na njegovu ranjivost, saopšteno je iz Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH.

Kroz vrijeme, ideja o tome šta nasljeđe podrazumijeva proširila se sa individualnih građevina i spomenika na šire područje postepeno mijenjano čovjekovim djelovanjem, gdje materijalno i nematerijalno, prirodno i izgrađeno, postaju neodvojivi sistem stvoren međusobnim djelovanjem prirodnog okruženja i kulturnih i ekonomskih snaga društva.

Iz Komisije su istakli da simboličnom virtuelnom izložbom podsjećaju na jedinstvene ambijente nastale kombinacijom graditeljstva i vode.

S obzirom na to da je voda duboko ukorijenjena u sve segmente tradicije BiH, izložba je osmišljena da obuhvati i prikaže nacionalne spomenike - mostove, hamame, javne česme, česme u avlijama, šadrvane, krstionice u crkvama, tekije i mlinove, naveli su iz Komisije.

Kulturno nasljeđe vode ne odnosi se isključivo na tehnologiju i arhitekturu koju je razvio čovjek s ciljem unapređenja svog života, već i na one nematerijalne vrijednosti koje su oblikovale vjerovanja i običaje.

"Klimatske promjene i uništavanje životne sredine su među najvećim problemima našeg doba koji prijete cijelom svijetu. Rast nivoa mora usljed klimatskih promjena ugrožava brojne lokacije prirodne i kulturne baštine sa Liste svjetskog nasljeđa Uneska", naveli su iz Komisije.

Katastrofalne štete na lokalitetima koji su dio kulturne baštine ukazale su na još veću potrebu za zaštitom područja od opasnosti uzrokovanih poplavama i sušom, kao i onih opasnosti koje ne potiču iz prirode, navodi se u saopštenju.

Održivost je jedan od pet stubova okvira za djelovanje u području kulturne baštine, u kojem se naglašava potencijal održivosti za povećanje društvenog kapitala, podsticanje privrednog rasta i obezbjeđenje održivosti životne sredine.

Mnogi spomenici i lokaliteti imaju višeslojnu istoriju i značaj koji zahtijeva inkluzivne pristupe.

"Kultura i kulturna baština mogu doprinijeti postizanju uključivog i održivog razvoja. Koncept održivog razvoja u zaštiti kulturne baštine podstiče upotrebu kulturne baštine s ciljem očuvanja primjerenog odnosa materijalnog i duhovnog, važnog za kulturni identitet ljudi", istakli su u saopštenju.