Iz Ministarstva rada i boračko invalidske zaštite kažu da ovo ministarstvo od GU Banjaluka nije dobilo zvaničan zahtjev za finansiranje radova sanacije i rekonstrukcije spomenika na Banj brdu, a da je za taj posao potrebno dosta novca.
“Zbog velikih oštećenja spomenika koja su uzrok neredovnog održavanja, dugotrajnog uticaja atmosferilija, kao i nesavjesnog postupanja izletnika prema spomeniku, za potpunu sanaciju i rekonstrukciju spomenika biće potrebno obezbjediti velika finansijska sredstva”, kaže ministar Duško Milunović.
Ističe da je za početak obnove i zaštite Spomenika palim Krajišnicima na Banj brdu, neophodna saradnja i koordinacija između svih relevantnih institucija, posebno Grada Banjaluka koji je vlasnik kulturnog dobra i Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa.
Milunović navodi i da je za obnovu potrebna saglasnost Zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog nasljeđa, te da je ovaj zavod 2003. godine zajedno sa Zavodom za studije i projektovanje Banjaluka izradio obiman plan i projekat sanacije i restauracije kompleksa na Banj brdu gdje je, kako tvrdi, detaljno dokumentovano stanje i dat prijedlog restauratorskih mjera i radova.
“Grad Banjaluka je bio inicijator i investitor izrade ovog projekta, ali su sa završetkom projektne dokumentacije 2003. godine, zbog finansijskih razloga stale planirane aktivnosti”, kaže Milunović za naš portal.
Milunović kaže i da je ovo ministarstvo 2018. godine na zahtjev SUBNOR-a uplatilo 8.000 KM za izvođenje radova na sanaciji pristupnog platoa i stepeništa, te da je iste godine ovaj spomenik uvršten na listu spomenika od posebnog značaja za Republiku Srpsku.
Podsjećamo, kako je Mondo već pisao spomenik palim Krajišnicima na Banj brdu u izuzetno je lošem stanju, te je zbog urušavanja prijetnja po izletnike koji u nemalom broju posjećuju najpoznatije banjalučko izletište.
Tada su za naš portal iz Gradske uprave Banjaluka rekli da su više puta uputili apel prema Vladi RS, koja je nadležna za ovaj spomenik, jer se nalazi na listi nacionalnih spomenika BiH.
Odgovore, kako tvrde nisu dobili, pa su prije više od 20 dana održali i sastanak sa Zavodom za zaštitu kulturno-istorijskog zavoda kako bi dogovorili naredne korake za obnovu ovog spomenika.
„Republički Zavod, Grad Banjaluka i predstavnici građana će zajedničkim snagama da odrede koji su to koraci koje mogu zajedno da preduzmu, a jedan od tih je i pronalazak kontakta sa osobama koje su trenutno u posjedu odljevaka za reljef koji se nalazi na spomeniku. Novi sastanak je zakazan već za naredni mjesec“, naglasili su iz GU Banjaluka za Mondo.