• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Grad Banjaluka uputio novi apel Vladi RS: Hitno reagovati po pitanju spomenika na Banj brdu

Autor Dušan Volaš

Grad Banjaluka još jednom je apelovao da nadležne institucije reaguju po pitanju spomenika na Banj brdu, koji je već neko vrijeme u lošem stanju, te kao takav predstavlja opasnost za sve posjetioce.

 Grad Banjaluka uputio novi apel Vladi RS: Hitno reagovati po pitanju spomenika na Banj brdu Izvor: Dragan Šutvić, mondo.ba

"Napominjemo da smo uradili ono što je u našoj nadležnosti, te da su službe Grada ogradile spomenik zbog bezbjednosti sugrađana koji svakodnevno borave na ovom poznatom izletištu, dok još uvijek čekamo korake nadležnih republičkih institucija.

Naime, spomenik je ograđen kako niko ne bi mogao da prođe, a istovremeno je poslat dopis nadležnim republičkim institucijma da što hitnije reaguju, kako bi spomenik bio saniran", navedeno je u dopisu koji je upućen na adresu Vlade Republike Srpske.

Podsjećaju da je Grad Banjaluka još krajem prošle godine upitio javni apel Vladi Republike Srpske za zaštitu i obnovu Spomenika palim Krajišnicima na Banj brdu, jednog od simbola Banje Luke i Republike Srpske i nacionalnog spomenika BiH, s obzirom na to da Grad nije nadležan za obnovu ovog spomenika.

"Obraćamo se Vladi Republike Srpske i resornim ministarstvima, kao nosiocima izvršne vlasti u Republici Srpskoj, bez namjere da upućujemo na eventualne krivce i sa iskrenom željom da pozovemo sve aktere na odgovornost i hitan angažman, kako bismo zaustavili višegodišnji proces propadanja jednog od simbola Banje Luke i Republike Srpske i nacionalnog spomenika Bosne i Hercegovine – Kompleksa spomenika palim Krajišnicima na Banj brdu", navedeno je u dopisu.

Kako se navodi, Opštim okvirnim sporazumom za mir u Bosni i Hercegovini i važećim zakonskim i podžakonskim aktima, odgovornost za obezbjeđenje pravnih, naučnih, tehničkih, administrativnih i finansijskih mjera za zaštitu, konzervaciju, prezentaciju i rehabilitaciju spomenika je na institucijama entiteta na čijoj se teritoriji spomenik nalazi. U konkretnom slučaju odgovornost je na Republici Srpskoj, odnosno na Vladi Republike Srpske, što je eksplicitno navedeno i u samoj odluci o proglašenju nacionalnog spomenika BiH iz 2013. godine.

"Bez urgentnog preduzimanja niza mjera, kako hitnih i kratkoročnih, tako i sveobuhvatnih, temeljnih i dugoročnih, fizičkoj opasnosti će biti izloženi posjetioci na lokaciji spomenika, a kao društvo ostaćemo bez jednog od kulturnih, političkih i civilizacijskih simbola borbe za slobodu i života, koje je Krajina dala u borbi protiv fašizma", ističe se u dopisu između ostalog.

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE