Banjaluka je konačno dobila arhitektonsko rješenje za vidikovac na Banj brdu, najpopularnijem i najpoznatijem šetalištu i izletišu u gradu.
Autorski tim iz Banjauke koji čine inženjeri arhitekture Aleksandar Brelak, Bojan Vučen i Dragan Zrnić, pobjednik je javnog konkursa za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog rješenja vidikovca na Banj brdu, objavila je Gradska uprava na svoj sajtu.
"Želja nam je da našim sugrađanima kroz ovaj projekat vrijedan 200.000 KM omogućimo dodatne sadržaje u sklopu rekreativne zone na Banj brdu", izjavio je Stanivuković.
Najavio je da se uskoro kreće u "realizaciju idejnog rješenja koje je ocijenjeno kao najbolje na konkursu". Pobjednički rad biće i nagrađen sa 6.000 KM. Nije najavlje kada će tačno početi radovi na Banj brdu.
Ideja o vidikovcu nije od juče. Najavljivana je prije skoro 15 godina, ali nije se došlo dalje od teleskopa koji malo radi, a češće ne radi. Građani u međuvremenu kao ''vidikovac'' koriste spomenik na Banj brdu, na koji je penjanje zabranjeno i koji je prilično oštećen.
Izvor: Grad Banja LukaU Strategiji razvoja grada od 2007. do 2015. godine predviđeni su bili izgradnja žičare, ugostiteljskih objekata i uređenje rekreativnih staza. Uređenje kompleksa na Banj brdu je i u Stretegiji razvoja od 2018. do 2022.
Zbog nedostatka novca odustalo se i od najavljivanje žičare koja je trebalo da bude postavljena između naselja Srpske Toplice i vrha Banj brda.
Banj brdo je ''poprište'' više ideja i projekata. Jedan od onih koji je uspješno realizovan je obezbjeđivanje prevoza panoramskim autobusom, tokom svake sezone.
Iskustvo Sarajeva i Mostara
U Sarajevu je 2018. godine izgrađena žičara od centralnog dijela grada do Trebevića, koja je odmah postala veoma popularna.
Isto tako, u Mostaru je ove godine izgrađen vidikovac na brdu u Parku Fortica, koji je među najpopularnijim atrakcijama u Hercegovini.
(Mondo)