Odjeljenje za prostorno uređenje GU Banjaluka organizovalo je danas javnu prezentaciju Nacrta izmjene dijela Regulacionog plana za dio centralnog područja grada.
Prezentacija je izazvala mnogo pažnje među građanima.
Arhitekte iz Banjaluke složno su se usprotivili izgradnji parohijskog objekta kod Hrama Hrista Spasitelja u Banjaluci. Takođe, izrazili su negodovanje na idejno rješenje izgleda stambeno-poslovnog objekta u mjestu kolokvijalno nazvanom "rupa".
"Ne može biti podzemna garaža i zelenilo na istom mjestu. Ovaj nacrt je laž", rekao je Aleksandar Lilić, arhitekta iz Banjaluke tokom javne rasprave.
Profesor Ognjen Šukalo zatražio je od Gradske uprave da se produži rok javnog uvida nacrta za izmjenu Regulacionog plana, koji ističe sutra.
Šef Odjeljenja za prostorno planiranje Vuk Višekruna odgovorio je da je nemoguće produžiti uvid u ovoj fazi zbog procedure, što je naišlo na neodobravanje prisutnih.
Tihomir Dakić iz Centra za životnu sredinu rekao je da se "struka sakrila ispod stolica".
"Svaki gradonačelnik koji dođe okruži se strukom koja će hvaliti njegov izgled".
Dakić kaže da se svi u Gradskoj upravi "prave mrtvi".
Javnoj raspravi ne prisustvuje gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, a prisutni su odbornici Neven Stanić, Milko Grmuša i Saša Lazić.
Ozren Perduv pozvao je prisutne odbornike da prenesu gradinačelniku da dođe i predstavi građanima idejno rješenje.
"Vidjeli smo da se gradonačelnik njime hvali na društvenim mrežama. Smatram da je trebao da bude ovdje i sam ga predstavi. Njegova dužnost, kao nekog koga smo izabrali, je da bude ovdje".
Malina Čoro sa Arhitektonsko-građevinsko-geodetskog fakulteta kaže da bi objekti oko Hrama Hrista Spasitelja narušili zgled grada.
"Govorimo o jezgru grada koje svi volimo. Malo se pravoslavnih crkava može pohvaliti ovakvim prostorom i objektima koje je okružuju. Dva objekta, koji izgledaju kao kiosci, i koji treba da je okružuju su smiješni".
Govoreći o idejnom rješenju budućeg spomen-obilježja kod Krašovog parkinga, ona je istakla je da gradonačelnik samostalno istupa.
"Mi kao članovi žirija nismo potpisali zvanični zaključak žirija. Gradonačelnik ovakva idejna rješenja koristi za političke poene. Kolege iz opštine moraju biti svjesni procedura. Gradinačelnik istupa i kaže da da je to komisija jednoglasno odlučila, što nije tačno. Mi smo od 18 radova koje su nam došli, izdvoji dva. Dolazili su nam tenkovi, šljemovi, itd... Potrudili smo se da izaberemo najbolje".
Profesor na AGGF- u Ognjen Šukalo kaže da stručna javnost neće odustati od svojih zahtjeva.
"Mislim da su prezentacija i govornici pokazali da je izmjena regulacionog plana neprihvatljiva. Ovaj plan treba da se obustavi i povuče", kazao je.
Šukalo ističe da su najdiskutabilniji objekat pred ulazom u Banski dvor i naselje "Palata" kolokvijalno nazvano "rupa".
"Treba da se onemogući izgradnja oko istorijskih objekata grada. Kritična je kućica pred ulazom u Banski dvor i dvanaestospratnica u centru grada".
Šukalo smatra da su daleko od kompromisnog rješenja.
"Vjerujem da, ako gradska administracija ima imalo sluha, može naći načim da uvaži mišljenje građana i stručne javnosti".
Bojan Šipka, projektant "Palate" investitora City Mall poslušao je pažljivo sve kritike i prijedloge stručne javnosti izrečene na današnjoj raspravi.
"Stojimo iza svog projekta, jer postoji čitava jedna geneza događaja koja je dovela do ovog rezultata. Prvo smo imali plan za tržni centar, koji je u jednom trenutku stao. Tim prvobitnim rješenjem je cijeli taj prostor bio izgrađen. Prilikom dobijanja tog zadatka imali smo niz parametara koji su nas uslovljavali", kaže on.
"Postojala je crkva u vrijeme bana Milosavljevića, ali tad vladika nije bio glavni arhitekta", kazao je jedan Banjalučanin tokom rasprave.
Šipka ističe da su se arhitekte angažovane na zadatku trudile da budući objekat poprimi izgled centra grada.
"Dupla fasada koja pravi barijeru je privatna parcela. Takođe obezbijeđeno je parkiranje i velika je javna površina. Imamo sve dozvole za građenje. Potrudićemo se da ono što smo zamislili i projektujemo", naglasio je.
On je dodao da nije u pitanju izgradnja jednog objekta od 12 spratova, te da su projektanti smanjili spratnost na onim mjestima na kojima je ona ograničena, te je prebacili na druge koji su 11 spratova plus povučena etaža.
Arhitekta Snežana Mrđa tokom raprave je kritikovala gradonačelnika Draška Stanivukovića, za kojeg kaže da ne sluša stručnu javnost.
"Došao je čovjek koji radi stvari, koje su u mojoj struci. Možda si ti razmažen, kod kuće svoje možeš, ali grad tako ne možeš da planiraš", poručila Mrđa gradonačelniku.
"Onaj prijedlog za trg je arhitektonski kriminal. Vladika Jefrem umjesto trga vidi seosko dvorište. Trg nije crkveno dvorište. Ja sam pravoslavka, ali ne dozvoljavam ovakvo ponašanje", rekla je Mrđa.
(MONDO)