Doc dr Ivona Risović, internista- endokrinolog

Više od posla: Doktorka Risović za MONDO o liječenju bolesti koju smatramo "estetskim problemom" (VIDEO)

Autor Vesna Kerkez

Doc dr Ivona Risović, internista- endokrinolog, prvi sertifikovani profesionalac u BiH za liječenje i borbu protiv gojaznosti.

Izvor: Slaven Petković, mondo.ba

U razgovoru za MONDO objasnila nam je šta za domaće zdravstvo znači dobijanja SCOPE sertifikata, zašto gojaznost moramo tretirati kao zdravstveni, a ne isključivo estetski problem i kome se obratiti kad više ne možemo sami da se izborimo s kilogramima.

Naša sagovornica je rođena i odrasla u Banjaluci, u rodnom gradu završila je i školu i fakultet, a zaposlena je na UKC RS od 2018. Ljekar je već 19 godina, a predaje na Medicinskom fakultetu u Banjaluci i u Foči.

"Endokrinologija, grana medicine koja se bavi bolestima žlijezda sa unutrašnjim lučenjem, je meni izuzetno interesantna. U njoj se stalno dešavaju nova otkrića, u razvoju je i od svih oblasti interne medicine meni je najljepša", kaže dr Risović, koja je subspecijalizaciju iz ove oblasti završila na Medicinskom fakultetu u Beogradu.

Izvor: Slaven Petković, mondo.ba

Prije otprilike godinu dana na UKC RS formiran je tim stručnjaka čiji je zadatak da svoje znanje i iskustvo usmjere na konkretnije liječenje gojaznosti.

"Shvatili smo, kada smo počeli da pripremamo pacijente, koliko je to kompleksan posao i da je multidisciplinaran. U liječenju ove bolesti nije dovoljan samo endokrinolog i hirurg. U timu morate da imate i kardiologa, pulmologa, psihijatra, gastroenterologa, nutricionistu i naravno dobrog anesteziologa.

Svjetsko udruženje za gojaznost ima program za edukaciju u ovoj oblasti, a SCOPE sertifikat je jedini zvanični sertifikat u svijetu za menadžment gojaznosti. UKC je referentna ustanova i nastavna baza studentima Medicinskog fakulteta, tako da smo u obavezi da imamo što bolje edukacije, da bismo mogli da kvalitetnije edukujemo naš mladi kadar. Zato sam pristupila procesu dobijanja sertifikata", objasnila nam je.

Izvor: Slaven Petković, mondo.ba

Broj gojaznih osoba u svijetu je u porastu i više ne govorimo o epidemiji nego pandemiji gojaznosti.

"Mi, nažalost, pratimo te svjetske trendove. Problem kod nas je što gojaznost nije prepoznata kao bolest, mnogi to smatraju samo estetskim problemom. Pacijenti nam se više obraćaju zbog nekih posljedica, nego zbog samog stanja. Zato je jako važno da se aktivno uhvatimo u koštac sa ovim problemom i razvijamo preventivne mjere koje bi počele u najranijem periodu, jer je i u svijetu uočen veliki porast gojaznosti među mladim ljudima", objašnjava doktorka.

Pogledajte cijeli intervju, u kome možete saznati kako izgleda individualni pristup liječenju gojaznosti, koje su najčešće greške koje pravimo, kome i kada da se obratimo za pomoć, ali i koji su lični mali "trikovi" naše sagovornice za zdrav život.

(MONDO/V.K.)