Društvo

BiH i RS početkom 2010. i 2020. godine: Manje-više iste "face"

Autori mondo.ba Željko Svitlica

Ako uporedimo početak decenije i njenu posljednju godinu uočićemo da su na najvažnijim funkcijama manje-više iste face i nakon 10 godina. Plate su veće, ali i troškovi života pa većina stanovništva ima utisak decenijske stagnacije.

Izvor: Mondo/Željko Svitlica

Takvoj percepciji doprinose pretežno ista lica na najvažnijim funkcijama u Bosni i Hercegovini koja su te 2010. godine slično kao danas, pričali ''o najvećoj političkoj krizi nakon Dejtona'', dogovarali koalicije, ''branili'' nacionalne interese.

Prije 10 godina na mjestu gdje se danas nalaze Milorad Dodik, Šefik Džaferović i Željko Komšić sjedili su Nebojša Radmanović (SNSD), Haris Silajdžić (Stranka za BiH) i – Željko Komšić, tada ispred SDP-a.

Ovaj saziv Predsjedništva BiH izabran je na Opštim izborima 2006. godine. Na izborima koji su uslijedili u oktobru 2010. godine Bakir Izetbegović (SDA) zamijenio je Silajždića kao član Predsjedništva iz reda Bošnjaka, a Radmanović i Komšić su ostali na funkcijama do 2014. godine.

Savjetom ministara rukovodio je Nikola Špirić (SNSD), danas Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

Početkom 2010. godine predsjednik Republike Srpske bio je Rajko Kuzmanović (Koalicija SNSD i SP), izabran na vanrednim izborima 2007. godine nakon smrti Milana Jelića. Kuzmanović je trenutno predsjednik Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske.

Na čelu Vlade Republike Srpske nalazio se predsjednik SNSD i sadašnji član Predsjedništva BiH, Milorad Dodik. Dodiku je to bio treći premijerski mandat.

Na izborima u oktobru 2010. godine postaće predsjednik Republike Srpske.

Ministri u Vladi RS u januaru 2010. godine između ostalih bili su Aleksandar Džombić, Anton Kasipović (danas takođe ministar), Džerard Selman, Proko Dragosavljević, Stanislav Čađo, Ranko Škrbić...

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srspke u januaru 2010. godine bio je Igor Radojičić, sadašnji gradonačelnik Banjaluke. Radojičić je rukovodio sjednicama NSRS sve do jeseni 2014. godine.

Gradonačelnik Banjaluke bio je Dragoljub Davidović i to u trećem mandatu, desetu godinu za redom. Na lokalnim izborima 2012. koalicija oko SNSD kandidovala je na to mjesto Slobodana Gavranovića dotadašnjeg predsjednika Skupštine grada.

Predsjednik SDS 2010. godine bio je Mladen Bosić, PDP-a Mladen Ivanić, DNS-a Marko Pavić, Socijalističke partije RS, Petar Đokić. Niko od njih, osim Đokića, danas više nije na čelu svoje stranke. O tome ko je od poznatijih političara 2010. gidine bio u nekoj stranci u kojoj danas nije, može se napisati poseban tekst.

Vrijedno je spomena da se u decembru navršilo 10 godina od donošenja presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu “Sejdić-Finci“, kojom je utvrđeno da Ustav BiH diskriminiše etničke i vjerske manjine jer im ne dopušta kandidovanje za određene funkcije.

Tog 1. januara 2010. godine cijena električne energije u Republici Srpskoj je poskupila u prosjeku za 6,2 posto.

Prema podacima Agencije za statistiku BiH prosječna plata u BiH u januaru 2010. godine bila je 789 KM. Prosječna mjesečna isplaćena neto plata po zaposlenom za novembar 2019. godine u BiH, što su posljednji podaci iste agencije, iznosila je 928 KM.  

Sindikatlije su nedavno izračunale da su u proteklih deset godina mjesečni troškovi života porasli za skoro 300 maraka.

Za posljednjih 10 godina, prema različitim podacima, Bosnu i Hercegovinu napustilo je više desetina hiljada građana, a pesimistične procjene kažu da je u pitanju čak oko 200 hiljada ljudi.

Tagovi