Politika

Nije bilo većine iz RS: Zahtjev Predstavničkog doma upućen na usaglašavanje

Autor Vesna Kerkez

Delegati Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH uputili su zahtjev Predstavničkog doma za razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama Zakona o akcizama na usaglašavanje, jer tokom glasanja o hitnosti postupka nije bilo entiteske većine iz Republike Srpske.

Izvor: Amer Kajmović/Fena

Za hitnu proceduru glasalo je 10 od 14 prisutnih delegata, dok su protiv bila četiri iz Republike Srpske.

Predsjedavajući Doma naroda Dragan Čović rekao da je zahtjev upućen na usaglašavanje, s obzirom da zamjenik predsjedavajućeg ovog doma Bakir Izetbegović nije prisutan na sjednici i Kolegijum o ovome ne može odlučiti.

"Time je iscrpljena današnja aktivnost u vezi sa dnevnim redom sjednice", rekao je Čović.

Možda će vas zanimati

Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikola Špirić rekao je tokom rasprave da je nedopustivo da neko u parlamentarnu proceuduru uputi izmjene zakona kojima se krši Ustav i zakoni.

Špirić je naveo da brzina nije saveznik prilikom donošenja ovakvog zakona, te pozvao opozciju da se dođe do dobrog rješenja.

On je podsjetio da je u vrijeme velikih poplava bilo zahtjeva da se mijenja stopa PDV-a što je spriječeno, čime su preduprijeđene zloupotrebe i raspad sistema.

"Hitna situacija ne znači da hitan postupak podrazumijeva donošenje zakona kršeći druge zakone i Ustav. Samo to želim da referiram povodom hitne procedure da ne bi napravili nešto da sutra imamo veće posljedice nego što ih danas imamo", ukazao je Špirić.

Možda će vas zanimati

On je pojasnio da je donošenje zakona i predlaganje po hitnoj proceduri danas neleogično jer se krše odredbe Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja, dodajući da je predlagač zakon mogao da uputi Upravi za indireknto oporezivanje i da bi dobio odgovor na koji se način može izbjeći kršenje zakona.

Špirić ističe da bi predloženi zakonski akt, ako bi bio usvojen, bio destabilizirajući za budžete i fiskalnu stabilnost, jer bi njegovom primjenom za godinu dana bili smanjeni prihodi od indirektnih prihoda za 531 milion KM.

"Logično je da pitamo vlade entiteta da li će ova pomoć građanima ugroziti stabilnost budžeta. Moramo imati odgovor da ne bi donijeli zakon koji neće pomoći građanima, a napraviti stampedo", dodao je Špirić.

On je ukazao da zakonom takođe nije propisano šta se radi sa rezervama nafte i naftnih derifata koji su već uvezeni.

"Zakon nije dovršen da bi bio primjenjen. Ne sumnjam u namjere, mislim da su dobre, ali brzina nije saveznik da dobijemo dobro rješenje", dodao je Špirić.

(Srna)