Politika

Usvojen nacrt zakona koji isključuje lokalne zajednice iz geoloških istraživanja na njihovoj teritoriji

Autor Željko Svitlica

Parlament Srpske usvojio je i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o geološkim istraživanjima.

Izvor: Lykos Balkan Metals

Kao cilj ovog zakona navodi "podsticanje privrednog razvoja Srpske stvaranjem stimulativnog pravnog okvira za ulaganja u oblast geoloških istraživanja".

Prihvaćen je Zaključak o upućivanju u javnu raspravu, koja će biti sprovedena u roku od 60 dana.

Novim Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o geološkim istraživanjima RS za odobravanje istraživanja mineralnih sirovina neće biti potrebna saglasnost lokalne samouprave, kao ni mišljenje o procjeni uticaja na životnu sredinu.

Obrazloženje je da u opštinama "nema dovoljno stručnih ljudi" koji bi mogli odlučiti o istraživanjima.

Za odobravanje geološkog istraživanja takođe više neće biti potrebno mišljenje nadležnog organa o potrebi sprovođenja procjene uticaja na životnu sredinu, odnosno o potrebi pribavljanja lokacijskih uslova za planirane radove.

Izmijenjena je odredba kojom se uređuje najveća dozvoljena količina mineralne sirovine koja se može uzeti s ciljem ispitivanja kvaliteta i hemijsko-tehnoloških svojstava mineralne sirovine, tako da umjesto do sada propisanih 200 m3 najveća dozvoljena količina iznosi do 10.000 m3.

Novim izmjenama Zakona nosioci prava na istraživanje dobijaju mogućnost da zadrže pravo na istražni prostor u dužem roku tj. roku od dvije godine kako bi pripremili dokumentaciju za pokretanje postupka dodjele koncesije.

Podsjećamo, važeći zakon predviđa da se u postupak odobravanja istraživanja uključe i lokalne zajednice na čijoj teritoriji će se izvoditi istraživanja i da daju svoje mišljenje. Ovo je davalo mogućnost lokalnim zajednicama da se preko izabranih predstavnika u lokalnim skupštinama izjasne o istraživanjima na svojoj teritoriji.

Na taj način, na primjer, odbornici Skupštine opštine Jezero, tražili su prekid istraživanja koje na teritoriji ove opštine vrši kompanija "SNK Metali" odnosno "Lykos Balkan Metals" zbog čega je odbornicima prijećeno tužbom.

Odbornici su se o dozvoli za istraživanja izjašnjavali u nizu opština, od Šipova i Mrkonjić Grada do Doboja i Petrova.

(MONDO)