Liga nacija 5. kolo Holandija - BiH UŽIVO MONDO portal

Samo u posljednjih 30-ak minuta, i to nakon tri primljena gola, "zmajevi" su uspjeli parirati favorizovanoj Holandiji, koja je na kraju slavila 3:1 u petom kolu Lige nacija.

Liga nacija 5. kolo Holandija - BiH UŽIVO MONDO portal Izvor: Tanjug/John Thys/AFP

Fudbaleri Bosne i Hercegovine nastavili su sa lošim izdanjima u 2020. godini - izabranici Dušana Bajevića vezali su i sedmi meč bez pobjede i sve su bliži poraznom rezultatu da kalendarsku godinu završe bez slavlja.

U petom kolu A1 Lige nacije, "zmajevi" su večeras u Amsterdamu poraženi od Holandije. Bilo je 3:1 (2:0) za domaće, iako je rezultat mogao biti mnogo, mnogo ubjedljiviji za ekipu Ronalda de Bura.

HOLANDIJA - BIH 3:1 (2:0)
/Vajnaldum 6, 14, Depaj 55 - Prevljak 63/

Dva brza gola na startu meča postigao je fudbaler Liverpula Džordžino Vajnaldum, nakon čega je početkom nastavka prednost domaćih uvećao Memfis Depaj. Ipak, u posljednjih pola sata BiH je zaigrala nešto angažovanije, pa je Smail Prevljak postavio konačnih 3:1.

Katastrofalno loše prvo poluvrijeme "zmajevi" su završili sa samo dva gola u mreži Ibrahima Šehića.

Kažemo samo, s obzirom da je Holanđanima u 26. minutu poništen regularan pogodak.

Osim toga, čuvar mreže Konjaspora imao je pune ruke poslao. Spašavao je što se spasiti moglo, ali šuteve fudbalera Liverpula nije mogao da odbrani, s obzirom da se Vajnaldum u oba slučaja našao usamljen pred golom BiH.

Furiozno su domaći ušli i u nastavak meča, pa je Depaj vrlo brzo povisio na 3:0.

Ipak, čast gostiju spasio je Prevljak nakon samo par trenutaka provedenih na terenu.

Dodajmo da su prve minute u dresu BiH u zvaničnim mečevima upisali Vladan Danilović, nekadašnji igrač Borca, a takođe i njegov bivši saigrač Almedin Ziljkić, koji je u 90. minutu zamijenio Miralema Pjanića.

Izvor: Tanjug/John Thys/AFP

Tim Duška Bajevića i nakon petog kola ostaje zakucan za dno tabele i jasno je da će tu i okončati takmičenje. "Zmajevi" su u pet mečeva osvojili samo dva boda i jasno je da u konkurenciji Holandije, Poljske i Italije nemaju šta da traže.

LIGA NACIJA A1 - 5. KOLO:

Holandija - BiH 3:1 (2:0)

Italija - Poljska (20.45)

TABELA: Holandija (+1) 8, Poljska 7, Italija 6, BiH (+1) 2.

NAJAVA UTAKMICE:

Peti meč u Ligi nacija, fudbaleri Bosne i Hercegovine dočekuju na posljednjoj poziciji grupe A1, sa svega dva osvojena boda u dosadašnja četiri meča.

Mada ni Holanđani nisu blistali (pobjeda, dva remija i poraz), domaćin susret na amsterdamskom stadionu "Johan Krojf" dočekuje kao apsolutni favorit.

Selektor Dušan Bajević, čiji izabranici su u pripremi ovog meča poraženi u prijateljskom susretu od Irana (0:2), neće moći računati na Džeku, Hadžiahmetovića, Mihojevića, Turkeša, Burića, Koljića i Bičakčića, dok su Hajradinović, Hasić i Zeljković napustili reprezentativni kamp poslije duela sa Irancima.

Detalje meča iz Amsterdama možete potražiti u sekciji RAZVOJ DOGAĐAJA.

U Grupi A1 od 20.45 u Ređo Emiliji sastaju se Italija i Poljska.

19:52

- KRAJ -

Kraj utakmice, pobjeda Holandije 3:1.

19:50

90' - Tri minuta nadoknade

19:50

90' - Ziljkić mijenja Pjanića

Par minuta na terenu dobiće i fudbaler Borca Almedin Ziljkić, koji je u igru ušao umjesto kapitena Pjanića.

19:47

89' - Posljednja izmjena kod domaćih

Stengs mijenja Bergojsa. Odlična partija fudbalera Fejnorda.

19:44

86' - Saničanin blokira Promesa

Odlična prilika za Holandiju, ali Saničanin je odlično reagovao i ispred Promesa izbacio loptu u korner.

19:39

79' - Dvostruku izmjenu vrši i De Bur

Promes mijenja Depaja, a Van Anolt Vajnalda.

19:37

77' - Ponovo mijenja Bajević

Dvojac iz Sarajeva Tatar i Rahmanović ulaze u igru umjesto Višće i Krunića.

19:36

76' - Ponovo Prevljak!

Još 20 minuta do kraja meča, mnogo bolja igra BiH nego u prvom poluvremenu.

19:30

70' - Bolja igra BiH

19:26

68' - Dobar prodor Krunića

Krunić je sjajno prošao, ali je srušen na nekih 17 metara. Klasen je zaradio žuti karton, ali Pjanić je neprecizan iz slobodnog udarca . pogodio je živi zid.

19:23

64' - Mijenjali su i Holanđani

Hatebur i Van de Bek su u igri, susret su završili Dumfris i Vajnaldum.

19:22

63' - GOOOL!!! 3:1, Prevljak postiže gol!

Isplatile su se izmjene Bajeviću.

Pjanić je osvojio loptu na polovini BiH, krenula je kontra gostiju, Danilović je učestvovao u akciji, na kraju je Višča asistirao Prevljaku, koji postiže gol za 3:1 nakon samo minut proveden na terenu.

19:20

62' - Dvostruka izmjena u selekciji BiH

Danilović je zamijenio Gojaka, dok je Prevljak ušao u igru zamijenivši Hodžića.

19:15

55' - GOOOL!!! Depaj postiže treći gol za Holandiju!

Ponovo je zakazala odbrana BiH, Dumfris je izdržao duel sa Kolašincem, uposlio Depaja, koji ne propušta priliku da se upiše u strijelce.

Još jedan izuzetno lagan gol domaćih, Šehić je bio nemoćan.

19:12

54' - Dobra šansa za BiH

Višća je sada centrirao, ali Gojak nije uspio da pospremi loptu u mrežu. Šteta, propala je dobra prilika da se BiH vrati u igru.

19:09

51' - Ponovo Šehić!

Kako BiH igra, najbolje pokazuje podatak da je Šehić najbolji igrač.

U međuvremenu je Berghojs imao još jednu priliku, ali je šutirao pored gola, da bi sada pokušao Depaj, ali Šehić je još jednom siguran.

19:06

47' - Šehić spašava "zmajeve"

Kako su igrali u prvom, Holanđani su tako počeli i drugo poluvrijeme. Berghojs je sada imao priliku za treći gol, ali je BiH ponovo spasio golman Šehić.

19:00

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

Nema izmjena na startu drugog dijela meča.

18:49

45' - POLUVRIJEME: Holandija - BiH 2:0

Zasluženo vođstvo "lala" nakon prvih 45 minuta, a moglo je biti i ubjedljivije.

18:40

39' - Žuti karton za Todorovića

Neoprezno je Todorović nagazio Depaja i opravdano zaradio žuti karton. Prvi na večerašnjem meču.

18:37

35' - "Promaja" u odbrani BiH

Nastavlja se loša igra u posljednjoj liniji BiH. Berghojs je sada bio u prilici, ostaje 2:0.

18:34

33' - Konačno šansa i za BiH!

Poslije dugo vremena, prilika i pred golom Holanđana. Ipak, Krul brani šut Krunića.

18:32

30' - Zamalo het-trik Vajnalduma!

Iako imaju već dva gola prednosti, Holanđani ne staju. Mogao je sad Vajnaldum i do trećeg gola, ali ovaj put Šehić je odbranio.

18:30

26' - Holanđanima poništen čist gol!

Moglo i trebalo je sada biti 3:0.

Holanđani su preko Luka de Jonga postigli i treći gol, ali je linijski sudija grubo pogriješio signalizirajući nedozvoljenu poziciju, iako je bilo jasno da ofsajda nema. Ipak, glavni arbitar Fransoa Leteksije uvažio je odluku svog pomoćnika i srećom po "zmajeve" ostalo je 2:0.

18:15

14' - GOOOL!!! Ponovo Vajnaldum!

Užasno stoji odbrana "zmajeva", Holanđani već imaju dva gola prednosti.

Ponovo je usamljen pred golom BiH ostao Vajnaldum, a vezisti Liverpula nije bilo teško da sa metar-dva ubaci loptu u praznu mrežu - 2:0!

Asistent je ovaj put bio Berghojs.

18:14

13' - Ponovo Pjanić

Morao je sada Pjanić šutirati bolje. Bio je usamljen na rubu šesnaesterca, ali je šutirao visoko preko gola.

18:12

11' - Pokušaj Depaja

Snašan šut Depaja, brani Šehić.

18:08

6' - GOOOOL!!! Holandija vodi 1:0!

Rano vođstvo domaćih.

Bila je to sjajna akcija, Depaj je uposlio Dufrisa, ovaj je vratio u srce šesnaesterca, gdje se usamljen našao kapiten Vajnaldum i pogodio za 1:0!

Visio je gol u vazduhu, nažalost prva lopta završila je iza leđa Šehića.

18:06

4' - Pjanić!

Visok tempo meča u Amsterdamu, sada je Pjanić bio u šansu, ali ostaje 0:0.

18:05

3' - STATIVA!

Malo je nedostajalo da Holanđani povedu. Vajndal je centrirao sa lijeve strane, lopta je imala čudnu putanju, Šehić je ostao ukopan, ali srećom po BiH stativa je zaustavila loptu.

18:03

3' - Dominacija Holanđana

Potpuna dominacija domaćih u prva dva minuta, kružili su Holanđani oko šesnaesterca BiH, ali nisu uspjeli napraviti ništa konkretno. Pokušao je Gojak u brzom kontranapadu da ugrozi gol rivala, ali se spetljao.

18:01

1' - POČEO JE MEČ!

Srećno, "zmajevi"!

18:00

Izmjena pred početak meča!

Todorović je starter umjesto Cipetića. Vjerovatno je došlo do povrede tokom zagrijavanja, pa je Bajević morao da reaguje.

17:45

Zagrijavanje je u toku, još 15 minuta do početka meča

16:54

"Johan Krojf Arena"

Pogledajte kako izgleda amsterdamsko zdanje na kojem će snage odmjeriti Holandija i BiH.

16:52

Ostali mečevi

Širom Evrope igraju se mečevi Lige nacija. Pogledajte parove...

16:38

SASTAVI

HOLANDIJA: Krul, Vajndal, Blind, De Fraj, Dumfris, F. de Jong, Vajnaldum, Klasen, Depaj, L. de Jong, Berghojs. Selektor: Frank de Bur.

BiH: Šehić, Kolašinac, Saničanin, Hadžikadunić, Cipetić, Krunić, Pjanić, Cimirot, Gojak, Hadžić, Višća. Selektor: Dušan Bajević.

16:35

Sudije

Pravdu na večerašnjem susretu dijeliće francuska četvorka, na čijem čelu će biti Fransoa Leteksije. Pomagaće mu Siril Munije i Mehdi Ramouni, dok je četvrti sudija Amauri Deleru.