Poslije dva gola u kvalifikacijama za EURO prošle godine, sjajni golgeter Finske i večeras bio dvostruki strijelac protiv BiH. Na kraju: Finska - BiH 2:2, za "zmajeve" su pogađali Miralem Pjanić i Miroslav Stevanović.

Finska - BiH UŽIVO kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2022. Ivajlo Petev debituje na klupi zmajeva Izvor: Promo/FS BiH

Znali su u taboru BiH od koga im prijeti najveća opasnost, ali rješenja nisu imali.

Temu Puki još jednom je bio noćna mora za "zmajeve", ponovo je postigao dva gola, kao i prošle godine u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo (2:0), ali ovaj put BiH je Finsku napustila neporažena.

FINSKA - BIH 2:2 (0:0)
/Puki 58, 77 - Pjanić 55, Stevanović 84/

Nakon prvih 45 minuta nije izgledalo da ćemo večeras vidjeti čak četiri pogotka.

Prilika je bilo na obje strane, pokušavali su Amer Gojak i Miroslav Stevanović s jedne, a Puki s druge strane, ali su na golovima bili raspoloženi Jese Joronen, odnosno Ibrahim Šehić.

A onda se u nastavku "otvorilo".

U 55. minutu dosuđen je jedanaesterac za goste, Miralem Pjanić namjestio je loptu na "bijelu tačku", ali je Joronen pročitao gdje će fudbaler Barselone šutirati. Ipak, srećom po BiH, lopta se ponovo odbila do Pjanića, koji ovaj put ne promašuje - 0:1.

Ipak, sjajni napadač Noriča, koji je ove sezone za svoj klub postigao 22 gola u Čempionšipu, veoma brzo vratio je svoj tim u igru, pogodivši za 1:1, da bi ubrzo zatim postigao još jedan gol, te osigurao Fincima potpuni preokret.

Ali, tim bugarskog stručnjaka nije se predavao i to mu se na kraju isplatilo.

Stevanović je nakon promašaja u prvom poluvremenu konačno dočekao da zatrese protivničku mrežu, te je u samom finišu postigao gol za konačnih 2:2.

BiH je tako, na debiju novog selektora Ivajla Peteva, osvojila bod u Helsinkiju, a u narednom meču za sedam dana na "Grbavici" će odmjeriti snage sa aktuelnim šampionom svijeta Francuskom, koja u Parizu večeras nije uspjela da savlada Ukrajinu (1:1).

N A J A V A:

Meč ćemo pratiti UŽIVO, a detalje susreta potražite u sekciji RAZVOJ DOGAĐAJA.

Finska i BiH do sada su se sastajali tri puta. Prije dvije godine u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo Finci su kod kuće slavili 2:0, da bi BiH bila još ubjedljivija pred svojim navijačima i trijumfovala 4:1.

Prije toga, sad već davne 2004. godine, u prijateljskom meču "zmajevi" su upisali minimalnu pobjedu 1:0.

U grupi D, osim Finske i BiH, za plasman na Mundijal bore se Francuska i Ukrajina, koji će se sastati večeras na "Sen Deniju", dok je selekcija Kazahstana slobodna prvog dana kvalifikacija.

Standings provided by SofaScore LiveScore

22:35

KRAJ

Završena je utakmica u Helsinkiju - bez pobjednika 2:2.

22:31

90+' - Tri minuta nadoknade

22:31

90' - Opomenut je i Hamalainen

22:30

89' - Kolašinac mijenja Stevanovića

22:29

86' - Žuti karton za Šilera

22:27

84' - GOOOL!!! Stevanović pogađa za 2:2!

Odlično se Stevanović snašao i nakon asistencije Džeke pogodio za 2:2!

Konačno je fudbaler Serveta uspio da pogodi, nakon što u prvom poluvremenu nije uspio da se upiše u strijelce.

22:25

82' - Demirović u igru umjesto Cimirota

Demirović debituje za seniorsku reprezentaciju BiH.

22:20

77' - GOOOL!!! Puki, novi gol!

Ovaj put spasa za BiH nije bilo.

Još jednom se Puki odlično snašao u šesnaestercu BiH, te brzu kontru krunisao svojim drugim pogotkom na meču.

22:19

76' - Puki!

Nova šansa za Finsku, opet Puki prijeti, a Šehić brani.

22:06

65' - Duljević mijenja Gojaka

Petev pravi prvu izmjenu, Haris Duljević u igri je umjesto Amera Gojaka.

22:01

58' - GOOOL!!! Ekspresan povratak Finaca!

Puki vraća stvari na početak, pogađa za 1:1.

Prethodno su domaći pogodili prečku (Alho), lopta je stigla do najopasnijeg igrača Finske, koji je matirao Šehića.

21:58

55' - GOOOL!!! Pjanić pogađa za vođstvo BiH!

Loše je Pjanić šutirao iz penala, pročitao ga je Juronen, ali na nesreću finskog golmana odbio je loptu ponovo na nogu fudbaleru Barselone, koji iz "popravnog" pogađa praznu mrežu.

21:56

54' - PENAL ZA BIH!

21:54

52' - Pokušava i Krunić

Odličan pokušaj Krunića - brani Juronen. Bolji uzalak "zmajeva" u drugo poluvrijeme.

21:50

48' - Veliki promašaj Gojaka!

Najbolja šansa za BiH u dosadašnjem dijelu meča.

Mogao se Gojak proslaviti, primio je loptu na petercu, šutirao, ali je ona otišla pored desne stative gola Finske.

21:48

46' - Počelo je drugo poluvrijeme

Nema izmjena na startu nastavka u timu BiH, kod Finaca je Šiler zamijenio Valakarija.

21:31

POLUVRIJEME

Kraj prvih 45 minuta u Helsinkiju, nema golova, iako je prilika na obje strane bilo.

21:27

41' - Dvije sjajne odbrane Šehića!

Bili su sada domaći blizu vođstva, nakon kontranapada. Puki je pokušao, Šehić sjajno odbranio, onda je zaprijetio i Kamara, ali golman "zmajeva" je nesavladiv.

21:16

30' - Prvi žuti karton na utakmici

Opomenut je Kamara, reprezentativac Finske. Fauliran je Stevanović, za sada jedan od najzapaženijih pojedinaca u bh. timu.

21:13

27' - Stevanović, zamalo 0:1!

Još jedna odlična prilika za BiH. Bio je to brz kontranapad, Džeko je proigrao Stevanovića, koji iz povoljne pozicije šutira pravo u dobro postavljenog Joronena.

21:11

25' - Period mirnije igre

Period nešto mirnije igre, igra se uglavnom na sredini terena, a BiH je uspjela da uspostavi terensku inicijativu i nakon uvodnih napada Finaca sve više je lopta u posjedu gostiju.

21:06

19' - Sjajna šansa za Gojaka!

Mogla je BiH sada do vođstva. Gojak se našao sam ispred Juronena, ali šutirao direktno u finskog golmana. Nije uspio ni Džeko da iskoristi "odbijanac", pa je najbolja šansa za goste propala.

21:01

15' - Bude se "zmajevi"

Dva pokušaja BiH. Prvo je Džeko šutirao visoko preko gola, a zatim je pokušao i Stevanović. Međutim, mreže i dalje miruju.

20:56

10' - Finci bolji

Deset minuta igre u Helsinskiju, dvije dobre prilike za Pukija, ali golova za sada nema.

20:54

8' - Konačno pokušaj gostiju

Stevanović je prvi zaprijetio finskom golu, ali neće biti problema za čuvara mreže Finske Joronena.

20:52

7' - Ponovo prijeti Puki

Još jednom se najbolji igrač domaćih našao u šansi, ali ovaj put Šehić brani šut Pukija. Finci sve opasniji.

20:51

5' - Džeko se žali na povredu

Edin Džeko zbog povrede u posljednjem nastupu za Romu bio je upitan za meč, a sada se požalio na povredu. Ipak, biće sve u redu sa kapitenom BiH, nastaviće utakmicu.

20:49

2' - Sjajna šansa za Fince

Nepuna dva minuta su prošla, a Finska je mogla povesti. Puki se našao u sjajnoj poziciji, ali je Saničanin uspio da otkloni opasnost.

20:45

1' - Počela je utakmica

20:12

"Zmajevi" na zagrijavanju

Nešto više od pola sata je do početka meča, fudbaleri BiH su na zagrijavanju.

20:00

19:26

SASTAVI

19:12

GRK NA CENTRU

Anastasios Sidiropulos sudiće na meču Finske i Bosne i Hercegovine.

Bh. javnost upoznala ga je prošle godine, kada je vodio susret Italije i BiH u Ligi nacija (1:1).

Grčki arbitar nedavno je prvi prvi sudija u duelu Crvene zvezde i Milana u Beogradu, koji je okončan remijem 2:2.