m:tel premijer liga bih 10. kolo sarajevo željezničar

Bordo strana najvećeg grada BiH slavi: "Željo" pao na Koševu, drugi vezani trijumf Sarajeva u vječitim derbijima!

Ekipa Sarajeva vezala je dvije pobjede nad Željezničarom, a za poraz ne zna na posljednja četiri vječita derbija!

m:tel premijer liga bih 10. kolo sarajevo željezničar  Izvor: Anadolija/Samir Jordamović

Bordo tim vlada najvećim gradom BiH!

Ekipa Sarajeva je prvog maja "uzela mjeru" Željezničaru na Koševu (3:1), a isto je ponovila i večeras, u utakmici kojom je zaključeno deseto kolo m:tel Premijer lige BiH!

SARAJEVO – ŽELJEZNIČAR 2:0 (1:0)
/Ahmetović 30, Bodul 37/

Pobjedom nad vječitim rivalom, tim Gorana Sablića će subotu i derbi sa Borcem (19.00 časova, Gradski stadion) dočekati na trećem mjestu, dok je ekipa sa Grbavice nakon desete runde pozicionirana na osmo mjesto, uz šest bodova manje od vječitog rivala.

Prva je na ovom meču zaprijetila domaća ekipa i to preko Darka Bodula, koji je u drugom minutu šutirao pored gola.

Nakratko je potom inicijativu preuzeo "Željo", koji je stvorio dvije prilike preko Mustafe Mujezinovića i Petra Boje, a nakon jednog perioda mirnije igre, Sarajevo je povelo.

Tarik Ramić je sa centra uposlio Mirka Oremuša na desoj strani, ovaj odigrao u sredinu za Mersudina Ahmetovića koji pogađa mrežu Željezničara!

Gosti su smatrali da se u trenutku upućivanja lopte Oremuš nalazio u ofsajdu, ali arbitar Peljto i pomoćnici nisu bili tog mišljenja.

Uz minimalno vođstvo domaćih završeno je prvo poluvrijeme, a stanje na semaforu moglo je da se promijeni poslije pet minute igre u drugom.

Tada je Josip Bender sjajno odbranio udarac glavom Halida Šabanovića, ali ništa nije mogao da učini kod "bombe" Darka Bodula sedam minuta kasnije.

Nedim Mekić, prilikom jednog kontranapada, nije imao izbora – morao je da faulira Rijada Kobiljara na 25 metara od gola. Dosuđen je slobodan udarac – a onda je Darko Bodul "raspalio" po lopti i postigao gol koji svakako konkuriše za najljepši u sezoni, te riješio pitanje pobjednika u ovom duelu!

U narednom kolu, rekli smo, Sarajevo u još jednom velikom derbiju bh. fudbala gostuje zahuktalom Borcu.

Posljednju pobjedu u vječitim derbijima Željezničar je uknjižio 30. novembra 2019. godine. Tada je na Koševu bilo 1:3, što je koštalo posla tadašnjeg trenera Sarajeva Husrefa Musemića. Od tada, pa do večeras, odigrana su četiri derbija – dva nakon toga završena su podjelom bodova, dok je na dva posljednja trijumfovalo Sarajevo!

Željezničar će, sa druge strane, ugostiti Leotar koji je, poslije današnje pobjede nad Rudar Prijedorom, prvi put ove sezone vezao dva trijumfa.

SARAJEVO: Dizdarević, Pidro (od 73. Kurdić), Šabanović, Oremuš, Ahmetović (od 78. Palić), Bodul (od 78. Bagarić), Ramić, Dupovac, Trako, Kapić (od 67. Đokanović), Kobiljar (od 67. Varešanović). Trener: Goran Sablić.

ŽELJEZNIČAR: Bender, Malić, Crnčević (od 62. Hajdarević), Kosorić, Subašić (od 59. Zdunić), Mujezinović (od 90+1. Jaganjac), Juričić, Vrhovac, Blažević, Bojo (od 59. Bekrić), Mekić (od 62. Beća). Trener: Tomislav Ivković.

Kraj

Završena je utakmica na Koševu, Sarajevo - Željezničar 2:0!

22:22

90+2' - Žuti karton za Halida Šabanovića

22:22

90+1' - Posljednja izmjena u Željezničaru

Izašao je Mujezinović, na terenu je Jaganjac.

22:20

Sudijska nadoknada - pet minuta

22:19

Bližimo se kraju utakmice!

22:11

81' - "Sijevaju" žuti kartoni

Zbog koškanja kraj lijeve aut-linije, "požutjeli" su Bagarić i Varešanović u Sarajevu, te Blažević za Željezničar.

22:09

78' - Posljednje izmjene u "bordo" taboru

Izlaze Bodul i Ahmetović, u igri su Palić i Bagarić.

U međuvremenu je došlo do manjeg sukoba Bodula i Kosorića, a epilog je pokazan žuti karton napadaču Sarajeva.

22:03

73' - Promjena u Sarajevu

Umjesto Pidre, na terenu je Kurdić.

21:56

67' - Dvije izmjene i kod domaćih

U igri su Varešanović i Đokanović, izlaze Kobiljar i Kapić.

21:55

Pogledajte "golčinu" Bodula!

21:55

65' - Udarac Bekrića

Šutirao je iskusni Bekrić glavom sa visine penala nakon centaršuta sa lijeve strane, ali je lopta otišla pored gola.

21:52

62' - Nova dupla promjena kod gostiju

Ušli su Beća i Hajdarević, van terena su Crnčević i Mekić.

21:51

61' - Žuti karton za Tarika Ramića

21:50

59' - Dvostruka promjena u "Želji"

Izašli su Subašić i Bojo, na terenu su Zdunić i Bekrić.

21:48

57' - GOOOOOOOL, 2:0!

Kakav pogodak Darka Bodula, "eksplodirao" je sada stadion Koševo!

Maestralno je izveo slobodan udarac i poslao loptu u desne rašlje gola Željezničara!

21:46

56' - Treći žuti karton za "Želju"

Nedim Mekić je srušio Rijada Kobiljara u jednom kontranapadu na 25 metara od gola.

21:41

50' - Kakva intervencija Bendera!

Sjajno je Josip Bender odbranio udarac desnog beka Halida Šabanovića i spriječio Sarajevo da udupla prednost!

Selmir Pidro je uputio loptu na desnu stranu ka Mirku Oremušu, ovaj poslao loptu u sredinu gdje je glavom šutirao Šabanović, ali je Bender bio odlično postavljen!

21:35

46' - Počelo je drugo poluvrijeme!

Nastavljena je utakmica na Koševu!

21:19

Kraj prvog poluvremena

Završeno je prvih 45 minuta, Sarajevo - Željezničar 1:0 golom Mersudina Ahmetovića!

21:17

Igraće se dva minuta nadoknade

21:15

43' - Mekić!

Odlično je šutirao Nedim Mekić sa distance - ali je lopta prohujala pored desne stative gola Belmina Dizdarevića!

Bližimo se kraju prvog poluvremena.

21:11

39' - Prvi žuti karton za Sarajevo

Dobio ga je Muharem Trako.

21:10

21:09

Ovako je Sarajevo došlo do vođstva...

21:06

30' - GOOOOOL, VODI SARAJEVO!

Domaći su stigli do vostva 15 minuta prije kraja prvog poluvremena!

21:03

28' - Poigravali su se igrači Sarajeva!

Imali su sada sreće domaći igrači!

Poigravali su se pred svojim golom golman Sarajeva Belmin Dizdarević i lijevi bek Selmir Pidro, lopta je stigla do Mustafe Mujezinovića koji iz izgledne pozicije šalje loptu preko gola!

20:57

25' - Šut Blaževića

Desni bek "plavih" oprobao je udarac iz daljine, ali je ta lopta bila lak plijen za Belmina Dizdarevića.

20:54

23' - Drugi žuti karton za "Želju"

Dobija ga Mate Crnčević zbog faula nad Rijadom Kobiljarom.

20:54
Izvor: fkzeljeznicar.ba - Armin Herić

20:47

14' - Sjajna prilika za Željezničar!

Odličnu priliku propustili su gosti!

Ante Blažević je prošao po desnoj strani, a potom odigrao u sredinu za Petra Boju čiji udarac je izblokirao Muharem Trako!

20:43

11' - Sedad Subašić prvi "zapisani" fudbaler na utakmici

Vezni fudbaler Željezničara dobio je žuti karton nakon prekršaja nad Darkom Bodulom na sredini terena.

20:37

5' - Gužva pred golom Sarajeva!

Bilježimo prvu zanimljivu situaciju i na suprotnoj strani!

Mustafa Mujezinović je promašio loptu, zatim je Mirko Oremuš otklonio opasnost, da bi u nastavku akcije odbrana domaćina izblokirala Petra Boju!

20:34

2' - Već prijeti Sarajevo!

Napadač bordo tima Darko Bodul se našao u prilici na desnoj strani, ali je šutirao pored gola!

20:32

1' - Počela je utakmica!

Sa centra su krenuli igrači Željezničara.

20:29

Igrači izlaze na teren!

Meč na najvećem bh. stadionu uskoro počinje!

20:23

Ko sudi?

Za glavnog arbitra 124. prvenstvenog vječitog derbija određen je Sarajlija Irfan Peljto.

U radu će mu pomagati Senad Ibrišimbegović iz Travnika i Mostarac Davor Beljo, dok je četvrti sudija Benjamin Deljković iz Sarajeva.