Fk Borac - FK Sarajevo, uživo, Premijer liga BiH 28. kolo

Borac je 99% ponovo u Evropi, treći put zaredom! Jubilarna 10. pobjeda nad Sarajevom za "plus 10" razlike! (FOTO, VIDEO)

Borac je teško, ali zasluženo stigao do pobjede nad Sarajevom u derbiju 28. kola m:tel Premijer lige Bosne i Hercegovine.

Fk Borac - FK Sarajevo, uživo, Premijer liga BiH 28. kolo Izvor: Mondo/Slaven Petković

Crveno-plavi su minimalno savladali Sarajevo u "bici za Evropu" i praktično osigurali nastup u međunarodnim takmičenjima treći put uzastopno!

BORAC - SARAJEVO 1:0 (1:0)

Gol odluke u derbiju 28. kola m:tel Premijer lige Bosne i Hercegovine postigao je Jovo Lukić, kojem je Adnan Šećerović poklonio loptu, a napadač Borca uz pomoć stative i leđa golmana Belmina Dizdarevića pogodio sarajevsku mrežu - 1:0.

Bila je to 10. pobjeda Borca nad "bordo" timom u međusobnim okršajima, ali mnogo važnije je što su izabranici Tomislava Ivkovića pobjegli gostima sa "Koševa" na ogromnih 10 bodova razlike na pet mečeva do kraja.

Time su praktično 99% osigurali plasman u kvalifikacije za Ligu konferencija, dok će Sarajlije tu priliku tražiti u finalu Kupa Bosne i Hercegovine protiv mostarskog Veleža.

Jedan od junaka banjalučke pobjede je pored Lukića bio i golman Nikola Ćetković, koji je u nekoliko navrata fantastično intervenisao i zaustavljao šanse gostiju, a posebno impresivna bila je odbrana kod udarca Danijela Avramovskog.

Nije ovo bila neka blistava partija crveno-plavih u nastavku, tek su proigrali u sudijskoj nadoknadi drugog dijela, slobodno se može reći da su gosti bili agilniji i opasniji, ali ono što se na kraju broji su bodovi.

NAJAVA

U pitanju je sudar direktnih rivala u borbi za izlazak na međunarodnu scenu, a eventualnim trijumfom "crveno-plavi" došli bi nadomak ostvarenja cilja - izlaska u Evropu.

Stoga su fudbaleri Borca odlučili da pozovu sve navijače kojima je crveno-plava boja u krvi da napune tribine zdanja u Platonovoj ulici, te pomognu izabranicima Tomislava Ivkovića da upišu tri nova boda.

Uoči konferencije za medije i najave susreta, kompletan tim Borca okupio se u Trofejnoj sali, a poruku navijačima pročitao je kapiten Aleksandar Subić.

Iako je evidentno atmosfera malo drugačija pred utakmicu, trener Banjalučana Tomislav Ivković je ispred emocija stavio intelekt.

"Svjesni smo da nam ovaj meč otvara vrata Evrope, ali isto tako moramo biti izuzetno pametni i da bude glava ispred srca", rekao je Ivković.

Njegov kolega sa sarajevske klupe Aleksandar Vasoski pred dolazak u Banjaluku je istakao da je svjestan da je ovo "bordo" timu posljednji voz za evropska utakmičanja kroz prvenstvo.

"Ovo je posljednja šansa da uhvatimo treće mjesto koje vodi u Evropu. Igramo protiv ekipe koja na domaćem terenu igra jako dobro. Nismo bez šanse. Znamo šta znači našim navijačima ova utakmica i tako ćemo se postaviti", rekao je Vasoski, čiji tim igra protiv Veleža u finalu Kupa BiH u kojem brani trofej.

U prvenstvu, crveno-plavi nisu izgubili na Gradskom stadionu od "bordo" tima više od dvije godine, a i trenutno su u boljoj formi s obzirom da Banjalučani nisu poraženi na posljednjih pet utakmica, dok su Sarajlije dva puta izgubile i to na dva posljednja duela protiv Zrinjskog (4:0) i Tuzle sitija (0:1).

Naravno, to ništa ne mora da znači, derbi je derbi, a podršku s tribina imaće i gosti sa "Koševa".

Pravdu na Gradskom stadionu dijeliće sudija iz Prijedora Luka Bilbija.

19:00

Nakon posljednjeg sudijskog zvižduka...

...uslijedilo je veliko slavlje fudbalera i navijača Borca.

18:55

- kraj -

18:49

DIZDAREVIĆ

Ponovo je golman Sarajeva spasio goste! Ovoga puta šutirao je Begić!

18:48

CUCIN!

Fantastična šansa za Cucina, ali Dizdarević je još bolje odbranio!

18:47

Igraće se još tri minuta

18:46

U toku je 90. minut!

18:38

MORAITIS!

Iskosa sa lijeve strane Grk je uhvatio volej i bio za malo neprecizan. Prekinuo je nakon dužeg vremena dominaciju gostiju.

18:37

Još 10 minuta do kraja

18:36

Izmjena u Borcu

Marko Brkić je ušao umjesto Dejana Melega.

18:34

Igra se praktično "viktorije" ispred Borčevog gola

Sarajlije su u posljednjih nekoliko minuta stalno na polovini Borca i pokušavaju da dođu do poravnanja.

18:32

AHMETOVIĆ!

Sjajni ćetković ponovo je spasio Borac, ovoga puta nakon šanse Ahmetovića!

18:31

ŽUTI KARTON

Zbog prigovora sudija Luka Bilbija je pokazao žuti karton Kobiljaru.

18:30

Igra se uglavnom na sredini terena

Ovakva situacija naravno više odgovara Borcu, koji kontroliše utakmicu.

18:30

Nove izmjene u "bordo" timu

Đokanovića i Varešanovića zamijenili su Ramić i Čataković.

18:25

Moraitis je zamijenio Lukića

18:22

KAPIĆ!

Stopostotna šansa za Rifeta Kapića! Pidro je centrirao u kazneni prostor, a rezervista Sarajeva šutirao visoko iznad prečke!

18:21

PROMJENA U SARAJEVU

Umjesto Dražena Bagarića na terenu je iskusni Mersudin Ahmetović.

18:14

Nova izmjena u Borcu

Dino Ćorić napustio je teren, a umjesto njega u igri je Luka Cucin.

18:13

Gosti su agilniji u ovim trenucima

Tim sa "Koševa" u ovim trenucima pokušava da stigne do izjednačenja, ali su zakomplikovali sa previše dodavanja iako je bilo prilika da se eventualnim udarcem ugrozi Ćetković.

18:12

Pogledajte novu foto-galeriju sa Gradskog stadiona

18:09

Dvostruka izmjena u Sarajevu

Umjesto Velkoskog i Šećerovića u nastavku za "bordo" tim na terenu su Kobiljar i Kapić.

18:07

Opasna situacija pred golom Sarajeva

Ćorić je centrirao s desne strane, a za malo je u petercu bio prekratak rezervista Cvijanović. Moglo je da bude opasno za golmana Sarajeva.

18:02

Nastavljena je utakmica u Banjaluci

18:01

IZMJENA

Drugo poluvrijeme će za Borac umjesto Ferhada Ajaza igrati Obren Cvijanović.

17:48

- poluvrijeme -

Crveno-plavi imaju minimalnu prednost protiv Sarajeva nakon prvih 45 minuta pogotkom Jove Lukića u 33. minutu. Bilo je šansi na obje strane, ali su golmani Nikola Ćetković i Belmin Dizdarević odlično intervenisali. Takođe, dosadašnji dio susreta obilježila je u gužva koju je bespotrebno izazvao Krste Velkoski, koji je žestoko odgurnuo Dinu Ćorića, ali na sreću, sve se brzo smirilo i meč je nastavljen.

17:45

Minut nadoknade do odlaska na odmor

17:37

ĆETKOVIĆ!

Dvije fantastične odbrane golmana Borca Nikole Ćetkovića! Najprije je skinuo zicer Avramovskom, a potom i Varešanoviću!

17:35

GOOOL!

Borac je stigao do prednosti u 34. minutu pogotkom Jove Lukića! Pogriješio je Šećerović i dodao loptu napadaču Borca, koji je uz pomoć stative i leđa golmana Dizdarevića pogodio mrežu Sarajlija - 1:0.

17:32

Na Gradski stadion stigle su i "Horde zla"

Izvor: Mondo/Slaven Petković

17:31

ĆETKOVIĆ!

Golman Borca je spasio svoj tim nakon što se našao oči u oči sa Varešanovićem, koji je pokušao da lobuje Ćetkovića, da bi potom kapiten Subić intervenisao ispred Avramovskog.

17:25

DIZDAREVIĆ!

Pravovremeni izlazak golmana Sarajeva spriječilo je Milana Vušurevića da dovede Borac do prednosti.

17:18

GUŽVA NA TERENU!

Cijelu situaciju u kojoj su učestvovali igrači oba tima, zakuvao je Krste Velkoski, koji je nakon što je fauliran, žestoko gurnuo Dinu Ćorića. Uslijedila je gužva i naguravanje, a epilog su žuti kartoni po dva za Sarajlije i Banjalučane.  Kod gostiju požutjeli su Varešanović i Velkoski, a kod Borca Milojević i predstavnik kluba Nemanja Dojčinović.

17:11

LUKIĆ!

Stopostotna šansa Jove Lukića! Odlično je centarfor Borca šutirao sa 16 metara, ali je još bolje odbranio golman Sarajeva Belmin Dizdarević!

17:08

VUŠUROVIĆ!

Dobra šansa Vušurovića, ali je loptu u korner je izbacio Dupovac.

17:05

Varešanović oprobao udarac!

Sarajevo je uputilo prvi udarac ka golu Borca. Sa ivice kaznenog prostora pokušao je Varešanović, međutim, Ćetković je bio siguran.

17:04

Borac ima inicijativu, nedostaje završni pas

Banjalučani su očekivani žestoko krenuli ka golu Sarajlija, imaju inicijativu, međutim zasad nije bilo šansi.

17:00

Počela je utakmica!

17:00

Igrači izlaze na teren

16:59

Minut ćutanja na Gradskom stadionu

Sve utakmice ovog 28. kola počinju minutom ćutanja zbog tragične smrti futsalera Mile Zelenike, koji je poginuo u saobraćajnoj nesreći u Širokom Brijegu.

16:57

Ovo je 35. međusobni meč Banjalučana i Sarajlija u m:tel Premijer ligi BiH

Uspješnije je Sarajevo sa 15 pobjeda, devet puta je slavio Borac, a isto toliko puta je bilo neriješeno.