Prvak BiH napravio je veliki korak ka drugom kolu kvalifikacija za Ligu šampiona. "Plemići" su savladali Urartu i revanš u Mostaru dočekuju uz minimalnu prednost!

urartu zrinjski liga šampiona kvalifikacije uživo prenos Izvor: HŠK Zrinjski

Sjajan rezultat ostvario je Zrinjski u prvom meču prvog kola kvalifikacija za Ligu šampiona!

Igrači Krunoslava Rendulića, koji je greškom realizatora prenosa u grafici potpisan kao trener Crvene zvezde, savladali su u Jerevanu ekipu Urartua rezultatom 0:1, što je, uz borbu koja je viđena u jermenskoj prestonici, ogroman kapital za revanš koji je zakazan za sljedeći utorak u Mostaru!

Sedam puta Zrinjski nije uspio da preskoči prvu prepreku u kvalifikacijama za Ligu šampiona - ali sada je na pravom putu da to učini!

Mostarci su do trijumfa u Jerevanu došli pogotkom Mateja Senića u 89. minutu. Zvonimir Kožulj je izveo korner sa lijeve strane, a Senić je nadvisio defanzivce i golmana Urartua i udarcem glavom omogućio svom timu da mirnije dočeka duel koji će se, sigurno, u gradu na Neretvi igrati pred prepunim tribinama.

Pogledajte taj gol!

Zrinjski je bio bolji i konrektniji u prvom poluvremenu, a najbolju šansu za postizanje gola nije materijalizovao u 36. minutu, kada je Matija Malekinušić nakon centaršuta Marija Tičinovića sa desne strane udarcem glavom uzdrmao prečku.

U smiraj prvog dijela "javio" se Urartu, koji je zaprijetio preko Brazilca Markosa Žuniora, a onda u dobrom dijelu drugog poluvremena potpuno preuzeo kontrolu.

Tako je u 54. minutu kapiten Margarjan izveo slobodan udarac, ali pogodio prečku, da bi onda u 77. minutu Hrvoje Barišić kardinalnom greškom omogućio Jaji Sanogu da se nađe oči u oči sa Markom Marićem.

Čuvar mreže Zrinjskog je uspio da ukroti taj udarac, a onda je kazna stigla u 89. minutu, za šok u Jerevanu...

Podsjetimo, bolji iz ovog dvomeča će u drugom kolu kvalifikacija igrati protiv pobjednika dva duela slovačkog Slovana i luksemburškog Svifta.

URARTU: Melihov, Margarjan, Cimbaljuk, Salu (od 86. Mogilevec), Antvi (od 89. Pešukić), Sabua (od 46. Sanogo (od 86. Ezbiliz)), Ivu, Markos Žunior, Grigorjan, Maksimenko (od 46. Poljakov). Trener: Dmitri Gunko.

ZRINJSKI: Marić, Marin (od 90+6. Memija), Barišić, Senić, Čorluka, Ivančić (od 80. Kožulj), Čanađija, Stanić (od 68. Zlomislić), Malekinušić (od 46. Ćuže), Bilbija, Tičinović (od 80. Sabljić). Trener: Krunoslav Rendulić.

TOK UTAKMICE PROČITAJTE KLIKOM NA KARTICU "RAZVOJ DOGAĐAJA"!

20:16

A ovo je trenutak odluke!

Ovako je, u 89. minutu, Matej Senić šokirao Urartu u Jerevanu!

Izvor: Facebook/HŠK Zrinjski

19:41

Ovako je Zrinjski proslavio trijumf u Jerevanu!

19:20

Šta sada čeka "plemiće"?

Nakon ovog meča, Zrinjski ima velike šanse da se nađe u drugom kolu kvalifikacija za Ligu šampiona - a samim tim, u najgorem slučaju, ima siguran plej-of za Ligu konferencija!

Ako bi tim Krunoslava Rendulića u drugom kvalifikacionom kolu za evro-elitu bio eliminisan, preselio bi se u treće kolo kvalifikacija za Ligu Evrope, a ako bi i tu doživio neuspjeh, našao bi se u četvrtoj kvalifikacionoj rundi za Ligu konferencija, gdje je svoj evropski put završio prošle sezone.

Dalje, ako bi "plemići" eliminisali Urartu, u drugom kvalifikacionom kolu bi igrali sa pobjednikom dvomeča Slovan Bratislava (Slovačka) - Svift (Luksemburg).

Ako bi, pak, ispustili ovaj kapital (o čemu sad niko ne treba da razmišlja), preselili bi se u drugo kolo kvalifikacija za Ligu konferencija, gdje bi ih čekao poraženi iz dva okršaja rumunskog Farula i moldavskog Šerifa.

19:16

Gol odluke i iz drugog ugla!

19:00

KRAJ!

Završen je meč u Jerevanu, Zrinjski je pobijedio ekipu Urartua rezultatom 0:1 i napravio ogroman korak ka drugom kolu kvalifikacija za Ligu šampiona!

18:59

90+9' - Pilovjan!

Opet prijeti Urartu!

Izveli su domaći jedan slobodan udarac, a nakon gužve pred golom Pilovjan je probao atraktivno, ali šalje loptu preko gola!

18:57

90+7' - Kakva šansa za Urartu!

Uh, bilo je opasno pred golom Zrinjskog!

Ubačena je jedna lopta sa lijeve strane, Memija je to izbacio, a onda je stigla do Margarjana koji sa 13-14 metara šutira tik pored stative!

18:56

90+6' - Posljednja promjena u Zrinjskom

Umjesto Marina, u igri je Memija.

18:55

90+5' - Žuti karton za Grigorjana

18:54

18:52

Ovako je Zrinjski poveo protiv Urartua!

Evo gola Senića!

Nedugo prije gola, Antvija je u ekipi Urartua zamijenio Pešukić.

18:50

Sedam minuta nadoknade u Jerevanu!

18:50

89' - GOOOOOL, VODI ZRINJSKI!

Matej Senić je pogodio za 0:1, u 89. minutu!

Kožulj je izveo korner, a Senić nadvisio odbranu i golmana Urartua i pogodio za ogroman kapital Mostaraca!

18:46

86' - Dupla promjena kod domaćih

Povrijedio se Sanogo, a umjesto njega na terenu je Ezbiliz. Takođe, umjesto Salua, u igri je Mogilevec.

18:45

Još pet minuta

Ulazimo u sami finiš meča u Jerevanu.

18:43

83' - Poljakov preko gola

Izveo je Poljakov jedan slobodan udarac iskosa sa lijeve strane, ali je lopta nakon tog šuta odsjela preko prečke.

18:40

80' - Nove promjene u Zrinjskom

Izlaze Ivančić i Tičinović, na terenu su Kožulj i Sabljić.

18:38

78' - Četvrti žuti karton za Zrinjski

Sada je "požutio" Zlomislić.

18:37

77' - Kakva greška Barišića!

Defanzivac Zrinjskog je loše vratio loptu do golmana Marića, stigla je ona do Sanoga čiji udarac čuvar mreže "plemića" uspijeva da zaustavi, izašao je kao pobjednik iz duela jedan na jedan! U nastavku akcije, Poljakov je šutirao, ali loptu poslao visoko preko gola.

18:29

69' - Dobar pokušaj Ivua

Šutirao je prvotimac Urartua sa više od 20 metara, ali je golman Zrinjskog Marić uz manje poteškoće ukrotio taj udarac.

18:27

68' - Zlomislić mijenja Stanića

18:26

65' - Stanić izblokiran, pa dobio žuti karton

Dobra je to bila akcija igrača Zrinjskog, ali je Pilovjan uspio na kraju da izblokira Stanića nakon povratne lopte Bilbije.

Stanić potom dobija žuti karton, prekinuo je kontru u kojoj je bio Grigorjan.

18:24

64' - Slab udarac Grigorjana

Pleli su mrežu igrači Urartua oko gola Zrinjskog, na kraju se Grigorjan odlučio na udarac, ali je to uradio veoma slabo.

18:20

Još pola sata do kraja meča u Jerevanu

18:16

56' - Moraće da se ukaže pomoć Poljakovu

Senić i Poljakov su bili u duelu, a igrač Urartua je izvukao deblji kraj, pa je uz krv na licu morao da izađe iz igre da bi mu se ukazala pomoć.

18:14

54' - Prečka Urartua!

Okvir gola spašava Mostarce!

Izveo je kapiten Urartua Margarjan slobodan udarac, lopta je preskočila živi zid Zrinjskog i pogodila prečku!

18:12

51' - Žuti karton i za Barišića

Dosuđen je slobodan udarac za Urartu na 17-18 metara od gola Zrinjskog, Barišić je bio najglasniji u protestima, pa je "zaradio" javnu opomenu.

18:11

50' - "Požutio" je Bilbija

Bio je neoprezan kapiten Zrinjskog kod jednog duela, što mu Faruđa nije oprostio.

18:11

49' - Lopta pogađa u ruku Stanića

U šesnaestercu Zrinjskog lopta je u ruku pogodila Stanića, domaći su tražili penal, ali se Faruđa nije oglasio, već je pokazao igračima domaćih da je to bila "napucana" lopta.

18:06

Dvije promjene kod Jermena

Iz igre su izašli Sabua i Maksimenko, na terenu su Sanogo i Poljakov.

18:04

Ćuže mijenja Malekinušića na startu drugog poluvremena

17:49

17:48

Kraj prvog poluvremena

Završeno je prvih 45 minuta u Jerevanu, Urartu - Zrinjski 0:0.

17:46

Igraće se dva minuta nadoknade

17:46

44' - Najbolja šansa za Urartu!

U finišu prvog dijela, najbolja šansa za domaće!

Grigorjan i Markos Žunior su odigrali dupli pas, Brazilac je pobjegao odbrani, šutirao, ali je lopta otišla tik pored desne stative.

17:37

36' - Malekinušić pogađa stativu!

Najbolju priliku do sada ne koristi Zrinjski!

Tičinović je na desnoj strani stigao jednu loptu, centrirao, Malekinušić je na suprotnoj strani zahvatio loptu glavom, ali je sa pet metara pogodio stativu!

17:36

34' - Čorluka interveniše!

Antvi je centrirao, a odbrambeni fudbaler "plemića" je pravovremeno intervenisao i otklonio opasnost ispred svog gola.

17:34

33' - Žuti karton za kapitena Urartua zbog simuliranja

Kapiten Jermena Margarjan našao se na travi u kaznenom prostoru nakon jednog duela, ali se arbitar Faruđa nije dao prevariti. Pokazao je žuti karton prvotimcu Urartua zbog simuliranja.

17:31

Prošlo je pola sata

U prve dvije trećine prvog dijela, Mostarci su bili konkretniji, ali za sada u Jerevanu nema promjene rezultata.

17:28

Gaf Jermena - Rendulić trener Crvene zvezde!?

Veliki propust desio se kolegama sa jermenske televizije, zaduženim za grafiku i realizaciju prenosa.

Naime, pored imena trenera Zrinjskog Krunoslava Rendulića pojavio se grb Crvene zvezde (!?), a više o tome pročitajte ovdje...

17:20

20' - Čanađija!

Nova dobra situacija za goste!

Čanađija se odlučio na jedan dalekometni udarac, a lopta je prohujala pored desne stative gola Urartua.

17:16

16' - Zatišje na terenu

Nakon početnog pritiska Mostaraca, igra se odvija uglavnom između dva šesnaesterca.

17:06

7' - Gužva pred golom Urartua!

Čorluka je sada uputio loptu u sredinu odbrane domaćih, a defanzivci Urartua ponovo u posljednjem trenutku uspijevaju da izbace loptu u polje.

Zrinjski je mnogo bolji u ranoj fazi meča!

17:04

3' - Sjajna šansa za Zrinjski!

Mogao je Zrinjski odmah da šokira igrače Urartua!

Nakon ubacivanja Tičinovića sa desne strane, lopta je na suprotnoj stativi stigla do Bilbije, čiji udarac odbrana Jermena uspijeva da izblokira u posljednji čas.

17:01

1' - Počela je utakmica!

16:58

Meč uskoro počinje!

Igrači dva tima su na terenu.

16:51

Ko sudi?

Za ovaj meč delegirani su arbitri sa Malte. Glavni je Filip Faruđa, a u radu će mu pomagati Alan Kamiljeri i Luk Porteli.

VAR sudija je poznati italijanski djelilac pravde Danijele Kifi, a njegov pomoćnik je zemljak Valerio Marini.

16:45

Poražavajući podaci za bh. predstavnike

Poražavajuće djeluje podatak da je posljednji bh. klub koji je uspio da u dvomeču preskoči prvu prepreku u kvalifikacijama za Ligu šampiona ekipa Modriče, kojoj je to pošlo za rukom davne 2008. godine!

Klub sa stadiona "Dr Milan Jelić" je tada eliminisao albanski Dinamo iz Tirane, da bi u drugoj rundi bio eliminisan od danskog Olborga.

Potom su odmah na startu kvalifikacija uslijedile eliminacije, redom: Zrinjskog (2009/10), Željezničara (2010/11), Borca (2011/12), Željezničara (2012/13, 2013/14), Zrinjskog (2014/15), Sarajeva (2015/16), Zrinjskog (2016/17, 2017/18, 2018/19), Sarajeva (2019/20), Borca (2021/22) i Zrinjskog (2022/23).

Sarajevo je uspjelo da u sezoni 2020-21 preskoči prvu prepreku, ali se tada zbog korona-restrikcija igrao samo jedan meč. Tada je bordo klub eliminisao velški Konahs Kvej, da bi potom bili eliminisani od bjeloruskog Dinama iz Minska.