PLBIH: Travnik ispao, Slavija iznad crte

Travnik porazom od Slobode 3:2 oprostio se od Premijer lige BiH, Slavija pobjegla iz opasne zone, Borac izgubio u Širokom Brijegu.

Premijer liga BiH 28. kolo rezultati Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk

Velika borba za opstanak u Premijer ligi BiH, ali i za šampionsku titulu vodila se u 28. kolu, a najveći pobjednik je Slavija koja je pobjedom nad Radnikom 2:1 pobjegla iz opasne zone.

Najveći gubitnik je Travnik koji je porazom nad svom terenu od Slobode rezultatom 3:2 izgubio sve šanse za opstanak dva kola prije kraja.

Šampionska trka između Slobode i Zrinjskog se nastavlja, a "plemići" su zadržali četiri boda prednosti pobjedom nad Veležom 1:0 u mostarskom derbiju. Gol vrijedan pobjede postigao je Nemanja Bilbija u 58. minutu meča.

Zrinjski je ipak u prednosti nad Slobodom, jer već u sljedećem kolu može pobjedom protiv Mladosti može da obezbijedi svoju četvrtu titulu prvaka BiH.

Sloboda u isto vrijeme dočekuje Sarajevo, koje je na trećem mjestu na tabeli, sa samo dva boda manje od Tuzlaka.

Ukoliko Zrinjski kiksa protiv Mladosti, a Sloboda savlada Sarajevo, pitanje šampiona rješavaće se u direktnom duelu Zrinjski - Sloboda u posljednjem kolu.

Dok je stanje na vrhu ostalo praktično isto, na dnu se "kuva", a situacija se mijenja iz kola u kolo, a mijenjala se i iz minuta u minut tokom mečeva 28. kola.

Epilog 28. kola je da Travnik ispada iz Premijer lige.

"Veziri" su dva puta stizali prednost Slobode na Piroti, međutim na kraju su poklekli.

Još jedan gubitnik u srijedu je Vitez koji je dugo imao prednost protiv Rudara u Prijedoru i praktično bio na četiri boda od zone ispadanja dva kola prije kraja, međutim primio je gol u finišu za 1:1 koji bi ga mogao skupo koštati.

Vitez sada ima samo dva boda više od Olimpica koji je prvi ispod crte i tri više od Borca, ali samo jedan bod više od Slavije koju dočekuje u sljedećem kolu i biće to direktan okršaj za opstanak.

Upravo ovaj remi Rudara i Viteza podgrijao je nade Borca za opstanak iako su Banjalučani u srijedu poraženi od Širokog Brijega rezultatom 1:0.

U vrlo borbenoj utakmici Široki je zasluženo slavio, a pogodak za nastavak trke za mjesto u Evropi, postigao je Ajaji.

Borcu je u sljedećem kolu neophodna pobjeda nad Radnikom, kako bi u posljednjem kolu na Gradskom stadionu u Banjaluci protiv Viteza rješavao pitanje opstanka.

Željezničar je u srijedu poražen u Zenici od Čelika 1:0 i tako je umanjio šanse za plasman u evropska takmičenja.  Trenutak odluke desio se u 35. minutu kada je Salčinović zatresao mrežu Kjosevskog.

Slavija je dobitnik dana pošto je pobjedom nad Radnikom 2:1 "isplivala" iz zone ispadanja.

Već u šestom minutu bilo je jasna namjera "sokolova" da stignu do sva tri boda, kada je Pušara pogodio mrežu gostiju. Radnik je izjednačio u 35. minut golom Hodžića.

Novo vođstvo i pobjedu Slaviji je donio Simović u 73. minutu.

18.47 Dvije odlične prilike za Široki Brijeg, ali Borac se odbranio

18.44 Rudar - Vitez 1:1! Vitez sada ima dva boda više od mjesta u zoni ispadanja, a imali su četiri i gotovo obezbjeđen opstanak

18.43 Rezervista Veleža, Vidović pokušao je glavom, ali brani golman Zrinjskog

18.41 Prodor Borca po desnoj strani, Milosavljev je ušao u šesnaesterac i pao, međutim, ništa od jedanaesterca

18.40 Travnik - Sloboda 2:3!Ordagić je doveo Tuzlake u vođstvo

18.35 Sarajevo - Mladost 2:1! Ponovo Benko pogađa za bordo tim koji je zaslužio ovo vođstvo.

18.33 Slavija je pogotkom za 2:1 ne samo gurnula Olimpic ispod crte, nego i Travnik ukoliko ostanu ovi rezultati šalje u niži rang

18.30 Lendrić pogađa stativu, ostaje Čelik - Željezničar 1:0

18.29 Dobar udarac fudbalera Borca iz daljine, golman Širokog odbija u korner

18.28 Benko u novoj prilici za Sarajevo, lopta poslije pokušaja glavom odlazi pored stative.

18.28 Slavija - Radnik 2:1! Simović je pogodio u 73. minutu

18.21 Smjenjuju se prilike pred golom Mladosti DK, posljednju za Sarajevo je propustio Harba, šutirao je iznad gola

18.20 Dobra prilika za Široki Brijeg, međutim, lopta odlazi pored gola

18.14 Široki Brijeg - Borac 1:0!Strelac je Ajaji.

18.13 Travnik - Sloboda 2:2! Golom Jelića iz penala Travnik je ponovo poravnao rezultat.

18.13 Odbrana Borca na iskušenjima, Ružić izbacuje u novi korner. Novi pokušaj domaćih, ponovo brani Ružić. još jedan udarac iz ugla. Odbrana Borca na kraju raščišćava

18:12 Jedan od rijetkih napada Veleža, ali golman Zrinjskog siguran nakon šuta iz daljine

18.12 Odlična akcija Sarajeva koju je umalo golom završio Benko, međutim u zadnji trenutak je izblokiran

18.10 Drina - Olimpic 0:3! Gosti su praktično osigurali tri važna boda.

18.08 Borac je imao odličnu priliku iz kontranapada, međutim nema gola

18.07 Prilika za Široki Brijeg iz slobodnog udarca, međutim domaći pogađaju vanjski dio mreže, ostaje Široki Brijeg - Borac 0:0.

18:06 Zrinjski - Velež 1:0! Bilbija je pogodio glavom poslije odličnog centaršuta Todorovića sa lijeve strane.

18.05 Rudar - Vitez 0:1! Strelac za goste je Anastasov

18.04 Drina - Olimpic 0:2!

POČELO JE DRUGO POLUVRIJEME NA MEČEVIMA 28. KOLA PLBIH

17:45 Travnik - Sloboda 1:2! Tuzlaci su ponovo u vođstvu, strelac je bio Ivetić. Travnik je trenutno putnik u niži rang.

17:45 Zrinjski je imao dobru priliku, Bilbija ne pogađa. Kraj prvog poluvremena u Mostaru - 0:0

17:45 Sarajevo - Mladost DK 1:1! Benko je izjednačio u 45. minutu, odlično se okrenuo i šutirao u donji lijevi ugao gola Lalića.

17.44 Benko pogađa stativu, ostaje Sarajevo - Mladost 0:1

17.40 Trener Borca Borče Sredojević morao je da izvrši prinudnu izmjenu zbog povrede jednog igrača

17.37 Slavija - Radnik 1:1! Hodžić je izjednačio u Istočnom Sarajevu

17.36 Čelik - Željezničar 1:0! Salčinović je pogodio u 35. minutu

17.36 Odlična prilika za Sarajevo, ali je Harba pogodio stativu sa samo dva metra

17.35 Velika borba Širokog i Borca na sredini terena. Pokušali su domaći iz daljine u 35. minutu, ali prrko gola Ružića odlazi lopta

17.31 Mešanović u odličnoj prilici poslije dodavanja Bilbije, Vahidić izbacuje loptu sa gol-linije, ostaje Zrinjski - Velež 0:0

17:25 Travnik - Sloboda 1:1! "Veziri" su brzo uzvratili i izjednačili poslije 20 minuta igre odličnim golom Ćurića sa 30-ak metara

17:24 Dominacija Zrinjskog u Mostaru, ali ne uspjeva da probije bunker Veleža

17:22 Travnik - Sloboda 0:1! Gosti su poveli i trenutno su na samo dva boda od Zrinjskog.

17:22 Sarajevo - Mladost DK 0:1! Fantastičan gol Dilavera u suprotan ugao

17:22 Sarajevo konstantno napada, ali Mladost odolijeva

17.18 Milosavljev je loše izveo slobodan udarac uputivši ubacivanje po zemlji i propala je prilika da se ozbiljnije ugrozi gol Širokog Brijega

17.13 Dobar prodor Borca po lijevoj strani, ali odbrana Širokog Brijega presjekla je pokušaj centaršuta, ostaje 0:0

17.13 Zrinjski pogađa stativu, Velež je imao sreće

17.10 Karić je imao dobru priliku na meču Čelik - Željezničar, ali Kjosevski je odbranio

17.10 Opasan napad Širokog, odbrana Borca u posljednji trenutak otklanja opasnost

17.09 Velika prilika za Zrinjski, Tomić je ubacio, Zakarić je pokušao ali ostaje 0:0 u mostarskom derbiju

17.07 Dobra prilika za Benka, ali golman Mladosti Lalić brani

17:06 Slavija - Radnik 1:0! Domaći su poveli u šestom minutu golom Pušare

17.04 Pokušaj Rustemovića iz daljine za Sarajevo, ali lopta prolazi pored gola. U sljedećem napadu dobar prodor Duljevića, ali odbrana Mladosti DK sigurna

17.01 Drina - Olimpic 0:1!  Gosti su poveli već u prvom minutu igre, strelac je bio Vukomanović

17.00 Počelo je svih osam mečeva 28. kola PLBiH

16.55 Poslije šokantnog poraza od Drine tuzlanska Sloboda mora da pobijedi Travnik ukoliko želi da zadrži korak sa Zrinjskim. Travnika samo pobjeda, uz povoljan rezultat na ostalim utakmicama, zadržava u borbi za opstanak.

16.54 Banjalučki Borac gostuje u Širokom Brijegu sa željom da se pobjedom zadrži iznad zone ispadanja. Na drugoj strani i Široki Brijeg ima veliki motiv, jer im trebaju bodovi u borbi za izlazak na evropsku scenu

16.50 U Mostaru se igra 30. mostarski Zrinjski - Velež u okviru Premijer lige BiH. U dosadašnjim mečevima, Zrinjski je slavio 14 puta, deset puta je pobijedio Velež, a pet buda je bilo neriješeno.

Zrinjski se bori za titulu, dok je Velež već ispao u niži rang.

Svi mečevi 28. kola Premijer lige BiH predstavljaju derbije, jer svaki od njih nosi veliku težinu u borbi za opstanak i šampionsku titulu.

Najveću pažnju privlači donji dio tabele gdje se vodi velika borba za opstanak, a bodovi spasa prijeko su potrebni Borcu, Vitezu, Slaviji, Olimpicu i Travniku.

Istovremeno se vodi i trka za šampionsku titulu, a ukoliko Sloboda izgubi u Travniku, kojeg samo pobjeda održava u borbi za opstanak, a Zrinjski pobijedi u mostarskom derbiju „plemići“ će osvojiti šampionsku titulu.

Ostanite uz MONDO jer mečeve 28. kola od 17 časova pratimo uživo.