Autogol odlučio mostarski derbi, slavi Zrinjski!

Zrinjski slavio u mostarskom derbiju protiv Veleža zahvaljujući nespretnoj intervenciji Zvonića u drugom poluvremenu.

Zrinjski i Velež poslije tri godine odigrali su na Stadionu pod Bijelim brijegom veliki mostarski derbi u kojem su pobjedu odnijeli domaći fudbaleri.

"Plemići" su slavili rezultatom 1:0 iako na ovom meču nisu zatresli mrežu.

Igrao se 55. minut kada je Zrinjski bio u napadu, odbrana Veleža se grčevito branila, uspjela i da izbaci loptu na nekih dva metra od gol-linije, ali je ona došla do Zvonića koji je želeći da ju izbije u korner zatresao svoju mrežu za vođstvo i ispostaviće se, pobjedu domaćih.

Zrinjski se tako iskupio za poraz na otvaranju sezone , dok se Velež poslije dva kola u povratničkoj sezoni u Premijer ligi BIH nalazi na dnu tabela sa dva poraza.

ZRINJSKI - VELEŽ 1:0 (0:0)
(Zvonić 55 autogol)

Dugo se čekao novi mostarski derbi u kojem će odmjeriti derbi stari rivali, pa je Stadion pod Bijelim Brijegom bio ispunjen, uprkos porazima i jedne i druge ekipe u drugom kolu.

Samopouzdanje Zrinjskog dodatno je pojačao remi sa Utrehtom u kvalifikacijama za Ligu Evrope, ali u isto vrijeme taj meč bio je nada i za Velež, jer su "plemići" bili prilično umorni.

Trener gostiju Ibro Rahimić, koji se vratio na klupu poslije četveromjesečne suspenzije, u vartu je obacio golmana Bobića, uz još nekoliko izmjena u timu, a nije bilo ni najboljeg napadača Nusmira Fajića, koji se uprkos najavama izgleda nije dovoljno oporavio.

U prvih 45 minuta izostao je spektakl, vodila se velika rovovska borba, sa tek nekoliko šansi, od kojih je najbolja bila ona lendrića iz 11. minuta kada je uspio da zaobiže i Bobića, ali se našao iskosa u teškoj poziciji i nije uspio da uputi dobar udarac.

Na drugoj strani Brkić je moao da u par navrata interveniše, ali nije to bio težak posao za njega.

Nešto uzbudljivije bilo je u drugom poluvremenu koje je počelo fantastičnim udarcem rezerviste Behrama, pa je Brkić isto tako fantastičnom intervencijom morao da spašava gol Zrinjskog.

Poslije samo deset minuta igre u nastavku "plemići" su stigli u vođstvo, i to zahvaljujući nespretnoj intervenciji Denisa Zvonića koji je postigao autogol.

Velež je bio ravnopravan protivnik, ali su domaći imali nešto više prilika, pa ih je Bobić spašavao novog gola odbranivši prvo pokušaj Lendrića, potom i Čirjaka.

"Rođeni" ipak nisu iskoristili umor "plemića" koji su se istrošili protiv Utrehta, a najbolju šansu za goste propustio je Brandao pogodivši stativu u 73. minutu.

Mostarski derbi na kraju je završem minimalnom pobjedom Zrinjskog, dok će Velež prve bodove u povratničkoj sezoni tražiti sljedeće subote kod kuće protiv Čelika.

Čelik - Sarajevo 0:0

TABELA: Željezničar 4, Sloboda 4, Čelik 4, Sarajevo 4, Borac 4, Radnik 3,Tuzla siti 3, Mladost 3,  Zrinjski 3, Široki Brijeg 1, Velež 0, Zvijezda 09 0.

TOK MEČA:

KRAJ UTAKMICE

89' - Beriša je propustio možda i posljednju šansu za goste

78' - Lendrić je bio u prilici, ostaje 1:0 za Zrinjski

73' - Zatresla se stativa gola Zrinjskog! Šutirao je Brandao

70' - Čirjak je bio oči u oči sa Bobićem, a golman Veleža koji je pomalo iznenađujuće dobio priliku na ovom meču izlazi kao pobjednik

69' - Malo je nedostajalo da se Zvonić iskupi pogotkom, ali je ipak sa nekih pet metara bio neprecizan

58' - Bobić brani pokušaj Lendrića

55' - GOOOL! Zrinjski vodi 1:0 autogolom Zvonića! Odužio se taj napad "plemića", odbrana Veleža u nekoliko navrata uspjevala je da spriječi domaće, ali je onda Zvonić koji je bio na zemlji u želji da ju izbije u korner poslao loptu u svoju mrežu.

47' - Behram, koji je ušao umjesto Vehabovića dobro šutira, ali Brkić je na visini zadatka

46' - Počelo je drugo poluvrijeme

Kraj prvog poluvremena u Mostaru

42' - Opasan korner Zrinjskog, gosti su nekako uspjeli da izbace loptu gotovo sa gol-linije

38' - Ovčina je bio u polušansi, bez promjene rezultata

25' - Domaći su zaprijetili preko Čurjurića, ali njegov šut sa nekih dvadesetak metara odlazi pored gola

19' - Beriša je dva puta isprobao šut, međutim, mreža Brkića nije se zatresla

16' - Vehabović šutira glavom pored gola

11' - Lendrić je izbjegao osajd i obišao golmana Veleža, ali iz teške pozicije nije uspio da najbolje šutira

8' - Brandao je šutirao, ali direktno u Brkića pa golman Zrinjskog nije imao problema

3' - Gosti nisu uspjeli da stvore šansu iz prvog kornera