Fudbal

Mamić u dva minuta objasnio kako se izvlači novac od transfera "Dođeš na potpis, a tamo sjede dva brata..."

Autor Nebojša Šatara

Zoran Mamić pričao o lošem iskustvu poslovanja sa Arsenalom i objasnio kako se izvlači novac iz kluba.

Izvor: STRINGER/EPA

Zdravko Mamić i njegov rođeni brat Zoran važili su za najveće "mahere transfera" na Balkanu pošto je u njihovo vrijeme Dinamo u inostranstvo prodao veliki broj fudbalera i to za ogroman novac. Među njima je bio i transfer iz 2007. godine, kada je Dinamo za 13,5 miliona evra prodao napadača Eduarda da Silvu u Arsenal.

Još kao tinejdžer je Eduardo stigao u akademiju Dinama, polako se probijao i dobio hrvatski pasoš, a potom je slavni engleski klub zakucao na vrata "Maksimira". Dogovorili su se lako, utanačili sve detalje, ali potom je Zorana Mamića dočekalo vrlo neprijatno iznenađenje kada je došao u London. U podkastu "Dvije strane" ispričao je kako se zapravo "završavaju transferi", čak i kada se pregovara sa najvećim klubovima svijeta.

Izvor: EPA/FELIPE TRUEBA

"Ja vam mogu ispričati situaciju oko transfera Eduarda da Silve, kako to funkcioniše. Sve smo dogovorili i došli smo na potpis ugovora u London. Ulazimo u kancelariju, sjede dva Pakistanca ili Indijca. Nikad ih nismo vidjeli. I nismo u tom trenutku ni pitali, došli su ugovori i provjeravamo ih i vidim da su za posrednike kluba ili posla - napisana imena ta dva brata. Pitam ko su oni, kažu mi da su oni agenti koji su uradili taj posao. Pitam ja tu Eduarda da li ih poznaje? Ja ih prvi put vidim u životu. Arsenal je njih centrirao iz svog interesa i rekao sam da to neću potpisati. Ja u ime Dinama, a Eduardo u svoje ime. Nikad ih nismo vidjeli. Tada još TMS sistem nije bio na snazi, Arsenal je sebi za agente izabrao njih i platio im proviziju", ispričao je Zoran Mamić koji je u Dinamu bio na poziciji igrača, trenera i direktora.

U međuvremenu,Zdravko Mamić je pravosnažno osuđen za "izvlačenje" novca iz Dinama (15.30 miliona evra) na šest i po godina zatvora, dok je njegov brat dobio kaznu zatvora na četiri godine i osam mjeseci.  

Već duže vrijeme njih dvojica nisu u Hrvatskoj, već su stacionirani u Bosni i Hercegovini, čije državljanstvo takođe posjeduju.

BONUS VIDEO:

(MONDO)