Uživo

Njemačka slavila u Zenici uprkos tri poništena gola! Undav vodio "pancere" do pobjede, Džeko ublažio poraz "zmajeva"

Nijemci su trijumfovali na "Bilinom polju", na debiju Sergeja Barbareza pred domaćom publikom.

Izvor: Hasan Bratic/DeFodi Images/Shutt / Shutterstock Editorial / Profimedia

Na debiju Sergeja Barbareza pred domaćom publikom BiH je ugostila Njemačku, u okviru trećeg kola Lige nacija.

Nakon 90 minuta na prepunom zeničkom "Bilinom polju", radovali su se "panceri" zahvaljujući dvostrukom strijelcu Denizu Undavu:

BiH – NJEMAČKA 1:2 (0:2)
/Džeko 71 – Undav 30, 36/

Napadač Štutgarta je za veoma kratko vrijeme, u 30. i 36. minutu, dva puta matirao Nikolu Vasilja. Prvo je iskoristio maestralan bijeg i asistenciju Florijana Virca, a zatim se, u domaćem šesnaestercu, našao na pravom mjestu poslije ubačaja Maksimilijana Mitelšteta sa lijeve strane.

Nekoliko sekundi prije njegovog gola, Ermedin Demirović je imao odličnu šansu za 1:1, ali je poslije odličnog proigravanja Seada Kolašinca uzdrmao prečku gola na kojem je večeras stajao Aleksandar Nibel.

Pomenuta dva gola Undava bila su dovoljna za trijumf Nijemcima, kojima su večeras još tri gola (Klajndinst, Undav, Gnabri) poništena, opravdano, zbog ofsajda.

Drama se u meč vratila u 71. minutu, kada je rezervista Benjamin Tahirović izveo korner sa lijeve strane, a kapiten bh. ekipe Edin Džeko nadvisio odbranu Njemačke i postigao 67. gol u dresu sa državnim grbom.

Nisu, međutim, prepune tribine "Bilinog polja" prisustvovale velikom povratku bh. tima u meč – ostalo je 1:2...

Naredni meč u Ligi nacija, četvrti po redu, BiH igra u ponedjeljak, 14. oktobra, kada će takođe od 20.45 časova ugostiti Mađarsku, protiv koje je osvojila jedini bod u dosadašnjem toku takmičenja (0:0).

Tok utakmice pogledajte klikom na RAZVOJ DOGAĐAJA!

BiH: Vasilj, Gazibegović, Kolašinac (od 90+1. Tabaković), Katić, Barišić, Gigović (od 65. Šarić), Huseinbašić (od 65. Hajradinović), Burnić (od 83. Bajraktarević), Bašić (od 46. Tahirović), Demirović, Džeko. Trener: Sergej Barbarez.

NJEMAČKA: Nibel, Ta, Ridiger, Kimih, Mitelštet (od 66. Gosens), Gros (od 90+1. Anton), Andrih (od 66. Štiler), Undav (od 66. Burkart), Gnabri (od 83. Firih), Virc, Klajndinst. Trener: Julijan Nagelsman.

Ukoliko želite da vidite dodatni sadržaj posjetite Mondo Pređi na sajt
22:39

Kraj u Zenici

Završen je meč na "Bilinom polju", BiH je poražena od Njemačke rezultatom 1:2 u trećem kolu Lige nacija.

22:38

90+5' - Žuti kartoni za Kimiha i Demirovića

22:34

Pet minuta nadoknade

22:34

Tabaković mijenja Kolašinca

Na drugoj strani, Anton je ušao umjesto Grosa.

22:32

89' - Vasilj!

Namjestio se Firih na udarac na desnu nogu u šesnaestercu BiH, ali je bio spreman na to Vasilj.

22:30

87' - Štiler blokira Bajraktarevića!

Četvrti žuti karton za BiH

Dobio ga je sada Barišić, koji već ima jedan karton u ovom ciklusu, tako da na njega neće moći da računa Barbarez u ponedjeljak, kada BiH bude igrala protiv Mađarske, ponovo u Zenici.

22:23

Još deset minuta!

Ne računajući nadoknadu, toliko će se još igrati na "Bilinom polju"!

22:19

Ovako je Džeko pogodio za 1:2!

22:17

Žuti karton za Tahirovića

Treći zapisani igrač u bilježnici sudije Leteksijea.

22:16

73' - Šarić pored gola!

Stigao je Šarić do jedne lopte na polovini Njemačke, povukao napad, šutirao, međutim neprecizno.

22:14

70' - GOOOOOOOL, 1:2!

Pogađa Džeko i smanjuje minus!

Nadvisio je bh. kapiten defanzivnu liniju gostiju nakon kornera Tahirovića i postigao svoj 67. gol u bh. dresu!

Vraća se drama u meč!

22:12

68' - Gnabri pogađa... ali opet ofsajd!

Prebrz je bio Gnabri, postigao je pogodak, ali je poništen jer se nalazio u ofsajdu prilikom upućivanja lopte.

Tri gola su poništena gostima zbog ofsajda.

22:10

Trostruka izmjena Njemačke - Undav izlazi

Izašli su Undav, Mitelštet i Andrih, na terenu su Burkart, Gosens i Štiler.

22:09

Žuti karton za Džeku

Zakačio je Andriha u jednom duelu bh. kapiten i dobio javnu opomenu.

22:07

Dvije promjene u bh. timu

Šarić mijenja Gigovića, a umjesto Huseinbašića na terenu je Hajradinović.

22:03

Gol je poništen!

Ipak nema gola, ostaje 0:2!

Arbitri iz VAR sobi su utvrdili da se Klajndinst nalazio u ofsajdu prilikom šuta i prije pogotka Undava.

22:00

58' - Brani Vasilj... ali ipak je 0:3!

Het-trik Undava, 0:3 na Bilinom polju!

Odbranio je, poslije ubačaja sa lijeve strane, Vasilj jedan udarac Klajndinsta, ali se lopta odbila do Undava, koji bilježi het-trik u Zenici.

21:58

54' - Opet Undav!

Bio je sada u odlčnoj prilici ofanzivac Štutgarta, šutirao je sa desne strane šesnaesterca, ali Kolašinac uspijeva to da izblokira.

21:54

51' - Undav pored gola

Namjestio se strijelac dva gola na udarac sa 18-19 metara od gola, ali nije bio precizan.

21:53

BiH potpuno kontroliše posjed lopte na startu

Od prvih pet minuta, čak 96 posto vremena je lopta u nogama bh. igrača!

21:48

Nastavljena je utakmica na "Bilinom polju"

21:48

Mijenja Barbarez

Tahirović je u igri umjesto Bašića.

21:47

Vratili su se igrači oba tima na teren

Uskoro počinje drugo poluvrijeme u Zenici.

21:30

Kraj prvog dijela

Završeno je prvih 45 minuta, Njemačka zahvaljujući golovima Undava vodi 0:2 u Zenici.

Između dva njegova pogotka, koje je postizao u 30. i 36. minutu, Demirović je uzdrmao prečku gostujućeg gola.

21:29

Minut nadoknade u prvom poluvremenu

21:29

45' - Sam je bio Virc!

Izveo je Kimih korner sa desne strane, poslao loptu na prvu stativu, sam je bio Virc, ali prvotimac Bajera iz Leverkuzena glavom šutira preko gola.

21:26

A evo i drugog gola

21:25

Ovako su Nijemci stigli do vođstva

21:23

40' - Muk na "Bilinom polju"

Sada je znatno utihnula podrška na zeničkom stadionu, kao da su dva brza gola "pancera" demoralisala i navijače.

21:21

36' - GOOOOOL, 0:2!

Odmah je stigla kazna, umjesto 1:1 sada je 0:2, ponovo Undav!

Mitelštet je ubacio, a Undav pobjegao odbrambenoj liniji "zmajeva" i uvećao prednost gostiju!

21:19

35' - Prečka Demirovića!

Stopostotna šansa za BiH, ali Demirović pogađa prečku!

Sjajnu loptu je prema bh. napadaču poslao Kolašinac, dugo je Demirović vukao tu loptu, potom šutirao, ali pogodio prečku!

21:16

32' - Ofsajd!

Vrlo brzo se večeras i drugi put zatresla mreža BiH. Pogodio je Klajndinst, ali je signaliziran ofsajd, što je i potvrđeno poslije provjere u VAR sobi.

21:13

30' - GOOOOOOL, 0:1!

Stigla je Njemačka do prednosti, strijelac je Undav!

Andrih je proigrao Virca koji je pobjegao bh. odbrani, a potom odigrao povratnu loptu za Undava koji lako matira Vasilja.

21:10

26' - Demirović izblokiran!

Pokušao je Demirović da uputi udarac iskosa sa lijeve strane, ali ga Ta blokira i izbacuje loptu u korner nakon kojeg Džeko pravi faul u napadu.

21:09

25' - Gros!

Odličan udarac je sa 23-24 metra od gola BiH uputio prvotimac Borusije Dortmund. Lopta je prohujala tik pored lijeve stative gola na kojem stoji Vasilj!

21:06
Izvor: Elvis BARUKCIC / AFP / Profimedia

21:02

18' - Visoki presing igrača BiH!

Fudbaleri BiH igraju visoki presing u posljednjoj trećini terena i za sada je to u par navrata veoma dobro izgledalo.

U jednoj takvoj situaciji natjerali su "zmajevi" Gnabrija na grešku, ali je Nibel bio pribran, stigavši do lopte prije Demirovića.

20:59

15' - Mitelštet se "ušunjao"

Poslije jedne akcije Nijemaca, zaboravila je odbrana "zmajeva" na Mitelšteta, koji se uvukao u kazneni prostor sa bekovske pozicije, šutirao, ali preko gola.

20:53

10' - Nije uspio Demirović

Pokušao je Demirović da "uhvati volej" poslije centaršuta Džeke sa desne strane. Nalazio se, međutim, u teškoj poziciji i nije uspio u svojoj namjeri.

20:51

7' - Agresivna BiH!

Ne dopuštaju igrači Sergeja Barbareza Nijemcima da lako prime loptu. Kao plod takve igre, stigao je žuti karton za Gigovića.

20:48

4' - Bašić!

Ostaje 0:0, ali je zaprijetio Bašić!

Izveo je slobodan udarac sa velike udaljenosti, lopta je odskočila na liniji, ali završila tik pored stative njemačkog gola!

20:46

3' - Prvi korner za BiH

Izveo ga je Bašić sa desne strane, međutim nije bilo opasnosti po gol Nibela.

20:45

Počela je utakmica u Zenici!

20:39

U toku je intoniranje himni

20:38

Igrači dva tima su izašli na teren!

Meč pred prepunim tribinama "Bilinog polja" počinje za nekoliko minuta!

20:14

Kimih ljut!

Kapiten Njemačke je pred gostovanje u Zenici govorio o otkazima reprezentativaca svoje zemlje.

"Ako neko ne želi da bude ovdje, onda ni ne mora da dođe. Imamo dovoljno drugih igrača koji stvarno uživaju da igraju za državni dres. Bitno je da reprezentaciju ne doživljavamo kao neku vrstu tajm-auta ili vrijeme za opuštanje. Želimo Ligu nacija da shvatimo ozbiljno i da iskoristimo šansu da rastemo kao ekipa", riječi su Kimiha pred duel na "Bilinom polju".

Izvor: Profimedia

19:57

Nagelsman govorio i o poplavama u BiH

Katastrofalne poplave koje su prošlog petka zadesile dio FBiH odnijele su 20 života. O stravičnim poplavama je u najavi meča sa BiH govorio selektor Njemačke Julijan Nagelsman.

"Naravno da smo svjesni da se zemlja nalazi u jako teškoj situaciji i zbog toga nam je drago da vam možemo pružiti jednu lijepu veče i da vam vratimo osmijeh na lice", istakao je nekadašnji trener Bajerna pred bh. novinarima.

Izvor: Profimedia/IMAGO

19:51

Poruka Barbareza pred meč!

"Da ne ulazim u detalje neke, možda i neko iznenađenje bude na terenu što se tiče taktike. VIdite ovo, ide utakmica, priprema, analiza, dosta vremena provodimo ispred TV-a, video panela, idemo u detalje, kao što i mora. Onda se napravi neki plan, ideja i pokuša se ta ideja sprovesti na terenu. Imamo neki plan B, a onda dolazi ono što se odvija na terenu, naša neka reakcija na to šta se odvija, ako je negativno. Sigurno da će Njemačka imati pritisak, i da su dominantni tako, i protiv Holandije su bili, to se neće mijenjati ni protiv nas. Individualni kvalitet će mnogo značiti i sa njihove i sa naše strane. Kažem momcima, nije važno imati duel, nego imati volju da se taj duel dobije. Ta razlika odlučuje utakmicu, željeti dobiti duel i ako budemo dobri u tom segmentu, možemo izvući nešto pozitivno", riječi su kojima je selektor BiH najavio utakmicu sa "pancerima" na konferenciji za novinare.

Izvor: Promo/Fudbalski savez BiH

19:37

Startne postave!

BiH: Vasilj, Gazibegović, Kolašinac, Katić, Barišić, Gigović, Huseinbašić, Burnić, Bašić, Demirović, Džeko. Trener: Sergej Barbarez.

NJEMAČKA: Nibel, Ta, Ridiger, Kimih, Mitelštet, Gros, Andrih, Undav, Gnabri, Virc, Klajndinst. Trener: Julijan Nagelsman.

19:25

Ko sudi?

Za glavnog arbitra večeras je delegiran Francuz Fransoa Leteksije, koji je proteklog ljeta bio delegiran za finale EP između Španije i Engleske.

Pomoćnici će mu biti Siril Munije i Mehdi Rahmuni, dok je četvrti sudija Žeremi Stino, takođe iz Francuske.

Iz ove zemlje dolaaze i sudije iz VAR sobe, Vili Deležo i Bastijen Dešepi.

19:01

Treći put sa "pancerima"!

Do sada je BiH dva puta igrala sa Njemačkom, ali nijedan od ta dva meča nije imao takmičarski karakter i značaj.