BiH - Slovenija, prenos, Eurobasket 2022

SENZACIJA NA EUROBASKETU: "Zmajevi" zaustavili Luku Dončića! Musa i Roberson srušili šampiona Evrope!

Košarkaši Bosne i Hercegovine zabilježili su drugu pobjedu na Eurobasketu i to protiv evropskog prvaka Slovenije!

BiH - Slovenija, prenos, Eurobasket 2022 Izvor: FIBA

Fantastična partija "zmajeva" u Kelnu!

Košarkaši Bosne i Hercegovine savladali su šampiona Evrope, selekciju Slovenije rezultatom 97:93 i gotovo osigurali plasman u narednu rundu Eurobasketa!

BiH - SLOVENIJA 97:93 (26:32, 23:20, 21:23, 25:20)

Junaci velike pobjede "zmajeva" bili su Džon Roberson i Džanan Musa, koji su ubacili 23 odnosno 22 poena protiv favorizovanog slovenačkog tima, koji je danas košgeterski predvodio Vlatko Čančar sa 22 pogotka.

Najbolji igrač Slovenaca Luka Dončić nije imao svoj dan, iako je zabilježio 16 koševa uz po osam asistencija i skokova.

Odličan početak izabranika selektora Adisa Bećiragića u Kelnu. Edin Atić i Jusuf Nurkić pogodili su po trojku, a Bosna i Hercegovina utakmicu otvorila je meč sa vođstvom od 0:8. Slovenci se u nastavku vraćaju u igru. Kraj prve četvrtine završen je rezultatom 32:26 u korist Slovenaca.

Dvije trojke sjajnog Džona Robersona na početku druge četvrtine, BiH dolazi do izjednačenja 32:32. U nastavku se u redovima BiH istakao se sjajni Miralem Halilović, a „zmajevi“ nešto više od četiri minuta prije kraja prvog poluvremena imali su vodstvo 40:41. Slovenci nešto efikasniji u nastavku, imali su osam poena razlike pred kraj prvog poluvremena, no bh. reprezentativci iskoristili su par grešaka Slovenije i smanjili vodstvo na svega tri razlike, poluvrijeme je završeno rezultatom 52:49. Iz prvog poluvremena može se zaključiti da se BiH odlično nosi u okršaju protiv aktuelnog prvaka Evrope.

Roberson je ponovo izjednačio trojkom 52:52. U nastavku uzastopne greške na obje strane, ipak BiH dolazi do vodstva 44:48 zahvaljujući trojkama Muse i Robersona. Slovenija je imala značajnu koš razliku cijelu treću četvrtinu, koju Vrabac trojkom u posljednjoj sekundi smanjuje na jedan koš, 73:72. Bosna i Hercegovina je u okršaju sa Slovenijom dobila i drugu i treću četvrtinu.

Reprezentacija Bosne i Hercegovine bila je odlična u završnici susreta. Sjajni Džanan Musa pogodio je trojku, BiH je vodila šest minuta prije kraja rezultatom 79:83. Slovenija je uzvratila, zatim kontra nakon greške reprezentativaca BiH i ponovo su prvaci Evrope vodili 84:83. U finišu su "zmajevi" poveli na četiri razlike, što su uspjeli u dramatičnoj završnici da sačuvaju i otvore vrata drugog kruga takmičenja.

Košarkaši Bosne i Hercegovine četvrtu utakmicu na Eurobasketu igraju u utorak protiv Francuske.

SLOVENIJA: Blažić 5, Čančar 22, Dimec 0, Dončić 16, G. Dragić 20, Z. Dragić 7, Murić 0, Nikolić 0, Prepelič 12, Rupnik 0, Samar 0, Tobi 12.

BiH: Atić 12, Čampara 0, Gegić 6, Halilović 13, Kamenjaš 0, Lazić 2, Musa 22, Nurkić 12, penava 0, Roberson 23, Sumejmanović 0, Vrabac 7.

Standings provided by SofaScore LiveScore

NAJAVA

Nakon polovičnog učinka u prva dva kola šampionata Evrope, pobjede nad Mađarskom i poraza od Njemačke, Jusuf Nurkić, Džanan Musa i ostali "zmajevi" će odmjeriti snage sa Slovencima, koji brane tron od posljednjeg Eurobasketa 2017. godine u Turskoj.

Luka Dončić i ekipa su ostvarili maksimalne dvije pobjede (nad Litvanijom i Mađarskom) i nesumnjivo su favoriti i protiv izabranika Adisa Bećiragića, ali nema predaje u dvorani u Kelnu.

"Imamo super momke koji mogu igrati raznovrsne pozicije. Imamo puno igrača koje možemo mijenjati u odbrani na Dončiću, ali on nije sam. Tu su i Dragić, Tobi, Murić, Prepelić… To je fenomenalna ekipa koja je aktuelni prvak Evrope. Imamo respekt prema njima, ali mi možemo igrati sa svima, kao što se i vidjelo u zadnjih nekoliko utakmica", rekao je Nurkić.

ATIĆ SIGURAN S PENALA!

Dragić je pogodio i smanjio na "minus dva", BiH ima slobodna bacanja na 13.5 sekundi do kraja. Atić je pogodio oba, a uzvratio je Dončić - 95:93.

19:34

ATIĆ!

Zmajevi vode četiri razlike na 53 sekunde do kraja! Sjajni Edin Atić je izdržao sve u reketu i poentirao!

19:31

KAKVA NESMOTRENOST NURKIĆA!

Bez potrebe Jusuf Nurkić je napravio četvrti prekršaj bez lopte u trenucima kad je lopta bila kod Robersona.

19:30

PONOVO ROBERSON!

Sedma trojka Džona Robersona, "zmajevi" imaju prednost od pet razlike - 91: 86! Nepuna tri minuta do kraja!.

19:25

ROBERSON!

Sjajno! Roberson, nova trojka!

19:23

Serija Slovenije!

Mini serija Slovenije za novo vođstvo - 84:83.

19:20

MUSA!

BiH je u prednosti protiv Slovenije nakon nove trojke Džanana Muse - 83:79! Još šest minuta do kraja!

19:15

PROMAŠAJI

Par minuta bez poena na obje strane...

19:13

EGAL!

Gegić je trojkom otvorio četvrtu četvrtinu, potom je Musa izgubio loptu, a Dragić poentirao na drugoj strani - 75:75.

19:11

VRABAC!

Nurkić sa linije slobodnih bacanja, a onda i trojka Vrapca za samo poen zaostatka na kraju treće četvrtine! (73:72). Vlatko Čančar je sada najefikasniji na meču sa 22 poena, Džanan Musa ima 19, a četiri manje Džon Roberson!

19:04

Opet šest poena minusa!

Novi pad u igri BiH, Slovenci otišli na "plus šest" zahvaljujući Čančaru i Dragiću - 73:67.

19:02

Revija trojki!

Trojka Gorana Dragića, uzvratio je izvan linije 6.75 Edin Atić, a potom i trojka Čančara - 69:65.

18:59

SUDAR!

Tobi, Halilović i Dončić su se sudarili pored aut linije, na sreću sve je prošlo bez povreda.

18:56

TEHNIČKA GREŠKA ZA KLUPU BiH

Sudije su dodijele tehničku grešku za BiH zbog protesta. nakon što su Slovenci napravili novu seriju - 63:58.

18:48

ROBERSON!

Izvor: FIBA

Četvrta, a potom i peta trojka Džona Robersona, a između i trojka Muse, otvorili su treći period utakmice u Kelnu za sjajan preokret BiH - 58:54.

18:33

Nurkić promašio dvije trojke, ali Musa je spasio situaciju!

Trojka Muse, pa onda poentiranje nakon kontranapada. Posljednji napad imali su "zmajevi", ali je Roberson promašio šut za tri poena, pa se na poluvrijeme otišlo sa prednošću Slovenije od tri razlike - 52:49.

Džanan Musa je najefikakasniji akter meča sa 16 poena, kod Slovenaca prvo ime je Vlatko Čančar sa 10 koševa. Kod BiH drugi košgeter je Džon Roberson sa devet, Jusuf Nurkić je postigao poen manje. Luka Dončić je zabilježio za njega skromnih šest pogodaka.

18:28

Majstorija Luke Dončića i bomba Prepeliča!!!

Sjajan prodor i pogodak Dončića, a onda i dalekometna paljba Prepeliča sa osam metara i ponovo Slovenija ima "plus šest" (50:44).

18:25

Trojke na obje strane!

Treća trojka Robersona, uzvratio Čančar! - 45:44. Novi minut odmora.

18:23

Sjajna serija BiH!

Vrabac i Halilović su u ovim trenucima proigrali, a seriju od 9:0 je okončao Musa za poen prednosti BiH - 40:39!

18:19

Serija Slovenije, tajm-aut BiH

Ponovo su Slovenci uzvratili i napravili seriju koju je tajm-autom prekinuo selektor BiH Adis Bećiragić. prethodno je Klemen Prepelič pogodio tri poena - 40:32.

18:12

ROBERSON!

Dvije vezane trojke Džona Robersona na početku druge četvrtine donijele su novo izjednačenje - 32:32! Odmah je reagovao selektor Slovenije Aleksandar Sekulić i pozvao minut odmora.

18:08

SLOVENCI DODALI GAS I ČETVRTINU ZAVRŠILI SA +6

Slovenija je ubrzala ritam i postigla nekoliko laganih poena, pa je poslije prvih 10 minuta rezultat 32:26 u korist prvaka Evrope. Najefikasniji u taboru BiH Musa sa 9 i Nurkić sa poenom manje, dok su po sedam koševa na drugoj strani postigli Čančar, Dragić i Tobi.

18:00

OPET IZJEDNAČENJE!

Na krilima Nurkića i Džanana Muse, BiH je napravila seriju 5:0 i ponovo je egal - 19:19.

17:57

Plus pet za Sloveniju!

Poslije prekršaja Nurkića, tri bacanja je pogodio Čančar, a potom je pogodio i Tobi  - 19:14.

17:54

Prvo vođstvo Slovenije!

Luka Dončić je ubacio prve poene - 10:12.

17:53

IZJEDNAČENJE!

Jaka Blažić je pogodio trojku, a potom i u narednom napadu i Majk Tobi za prvo izjednačenje - 10:10.

17:52

Pogađaju i jedni i drugi!

Goran Dragić je bio precizan, kao i Nurkić na drugoj strani - 10:5.

17:51

Trojka i za Sloveniju!

prve poene za Slovence postigao je Vlatko Čančar - 8:3.

17:50

Odličan start!

Edin Atić je ponovo poentirao - BiH vodi 8:0.

17:49

NURKIĆ!

Nova trojka "zmajeva" - Jusuf Nurkić - 6:0!

BiH: Nurkić, Halilović, Musa, Lazić, Roberson

Slovenija: Nikolić, Tobi, Blažić, Čančar, Dončić.

17:41

Himne

U toku je intoniranje himni u Kelnu! Uskoro počinje duel!

17:11

Litvanija na 0-3!

Izvor: Profimedia/Federico Gambarini/dpa

U fantastičnoj utakmici poslije dva produžetka, Njemačka je savladala Litvaniju, koja nakon tri odigrane utakmice nema nijednu pobjedu! Pročitajte izvještaj sa meča!

16:47

Šta treba "zmajevima" za prolazak?

Da bi BiH izborila plasman u narednu rundu Eurobasketa, neophodna je još samo jedna pobjeda iz preostala tri meča! Današnjeg protiv Slovenije, potom Francuske i na kraju Litvanije, koji će najvjerovatnije i odlučivati o prolasku u dalje takmičenje.