DK: Bašić i Brkić odlični, BiH vodi

Brkić i Bašić pobjedom nad turskim dublom Ilhan – Ilked donijeli su prednost od 2:1 selekciji BiH pred nedjeljne singl mečeve.

Odloženi dubl meč duela BiH i Turske u okviru drugog kola Druge grupe Evro-afričke zone Dejvis Kupa, počeo je nešto poslije deset časova, a završen je nakon sat i 25 minuta igre pobjedom našeg dubla.

Mirza Bašić i Tomislav Brkić odigrali su odlično protiv Marsela Ilhana i Čema Ilkela i donijeli  prednost BiH pred singl mečeve.

Bašić/Brkić - Ilhan/Ilkel 6:2, 6:4, 6:1

Sjajnu uvertiru za meč prvog reketa BiH Damira Džumhura i prvog reketa Turske, Marsela Ilhana napravili su Brkić i Bašić.

Džumhur ima priliku da u meču koji počinje u 13.15 časova pobjedom protiv ilhana, koji ima sat i po odmora poslije igranja dubla, donese BiH treći bod za plasman u treće kolo.

Bašić i Brkić odlično su se slagali i nadopunjavali na terenu i stigli do svoje 12 zajedničke pobjede u dublu, pored pet poraza.

Brkić je bio sjajan na mreži i u nekoliko navrata prelijepim potezima završavao poene, ali ništa lošiji na ovom meču nije bio ni Bašić.

Bh. dubl bolje je servirao, a lošiji servis protivniak kažnjavao je brejkom i stigao do ubjedljive pobjede od 3:0 u setovima.

UŽIVO:

PRVI SET

Marsel Ilhan i Čem Ilkel poveli su 1:0 na svoj servis

Turci su u drugom gemu  imali dvije brejk lopte, ali su Bašić i Brkić izvukli i izjednačili na 1:1.

Oba para sigurna na svoj servis i stiglo se na 2:2.

BiH imala priliku za brejk na 2:2, prvu nije iskoristila, ali drugu jeste za 3:2.

Bašić i Brkić potvrdili su brejk dobijenim servis gemom i vode 4:2.

Dvije brejk lopte u sedmom gemu i odmah su prvu Bašić i Brkić iskoristili za 5:2.

Bh. teniseri sigurni i dobijaju prvi set 6:2 nakon 27 minuta igre.

DRUGI SET

Bh. dubl je odmah stigao do tri brejk prilike i iskoristio prvu za vođstvo 1:0 u drugom setu.

Tri brejk lopte spasili su Turci,a  potom izjednačili na 1:1.

Igra se gem za gem, Brkić i Bašić imali su dve brejk lopte u sedmom gemu, ali nisu uspjeli da ih iskoriste i Turci vode 4:3.

Bh. teniseri zadržali su svoj servis gem, a potom u najboljem trenutku napravili brejk za vođstvo 5:4. Bašić servira za set.

BiH je stigla do 6:4 i vođstva 2:0 u setovima.

TREĆI SET

Odlično su otvorili Brkić i Bašić treći set. Odmah na startu tri brejk lopte, a samo jedna im je bila potrebna za 1:0.

Bh dubl vodi 2:0.

Nakon dva siguran servis gema novi brejk bh. tenisera za 4:1.

Bašić i Brkić stigli su do 5:1, a zatim i do tri meč lopte na servis Turaka. Prve dvije nisu iskoristili, a onda je vinerom Mirze Bašića BiH stigla do 6:1 i pobjede 3:0 u setovima.

Samo 19 minuta trajao je posljednji set.