Upravni odbor Rukometnog kluba Borac m:tel će na današnjoj skupštini (13 časova) upoznati delegate o razlozima ponuđene ostavke, kao i o svim novčanim sredstvima koje su im dodjeljena u proteklim godinama od institucija, kao i načinu njihovog trošenja.
Direktor banjalučkog kluba Vladimir Branković, koji je takođe ponudio ostavku, za "Glas Srpske" je naveo da želi da demantuje sve lažne informacije koje se posljednjih mjeseci plasiraju u javnost.
"Na Skupštini kluba će jasno da se vidi koliko smo novca dobijali od institucija na osnovu redovnih programa, podrške projektima i rezultatima i na šta smo trošili ta sredstva. Želimo da prekinemo spekulacije o zloupotrebi sredstava i da otklonimo sve dileme. Bez kvalitetnog ulaganja u sport nema ni vrhunski rezultata", rekao je Branković.
Direktor crveno-plavih je istakao da je nekoliko puta vršena inspekcija poslovanja kluba i da nije pronašla ništa nezakonito.
"Kako bi pokazali ozbiljnost angažovali smo nezavisnu revizorsku kuću koja je ispitala poslovanje kluba i dala nam pozitivnu ocjenu i to ćemo da pokažemo na Skupštini. Takođe bila je i inspekcija Uprave za indirektno oporezivanje koja je kontrolisala rad kluba i nije pronašla nepravilnosti. Uz to izvještaj će da podnese i Nadzorni odbor. Time želimo da demantujemo sve priče oko nenamjenskog trošenja sredstava i nezakonitih radnji. Sve te priče su neistinite i samo štete klubu".
Branković je zatim objasnio kako je došlo do trenutnih dugova.
"Upravni odbor, koji volonterski radi svoj posao, obezbijedili su kvalitetan stručni štab, vrhunske uslove za treniranje, dobar igrački kadar. Ostali smo bez obećane podrške što je dovelo do dugovanja prema igračima i stručnom štabu. Zbog toga smo ponudili ostavke. Naše stolice nisu bitne.. Ko god može da ponudi kvalitetno rješenje dobro je došao u upravu kluba. Pisali smo predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, premijeru Radovanu Viškovićiu i gradonačlniku Draškju Stanivukoviću da vidimo može li se pronaći rješenje".
Prema njegovim riječima, bez podrška nadležnih, nemoguće je ostvariti vrhunske rezulatate.
"RK Borac može da funkcioniše i sa manje sredstava ali tad je jasno da se od ekipe ne moge očekivati vrhunski rezultati i borba za trofeje, kao ni okupljanje velikog broja članova u omldinskim selekcijama. Davanje u sport nije bacanje para, već stvaranje zdravije nacije. Dovoljno je vidjeti kolika je podrška Srbije za RK Vojvodinu i kako je to dalo rezultat. Bez novca je nemoguće sačuvati svog igrača ili dovesti kvalitetne igrače jer oni imaju cijenu. Nije bitno da li igrate u BiH, Njemačkoj, Španiji cijena je svugdje ista", poručio je prvi operativac kluba.
U klubu pozivaju da se donese strategiija razvoja sporta koja bi se poštovala.
"Republika Srpska mora da jasno odredi šta je strategija u sportu i šta treba da se postigne. Imamo previše klubova na teretu države. Malo je novca u budžetu da se pomaže svim klubovima. Treba se odvojiti profesionalni od rekreativnog sporta i njihovim manifestacija, koja troše značajna sredstva. Ovako ne ide. Daj da odlučimo šta je prioritet, šta ima tradiciju i kvalitet za Evropu. Ako je to rukomet onda ga treba pomoći na pravi način. Ako nije onda se treba reći, da klubovi ne računaju na podršku, te da se preorjentišemo na školski i amaterski sport".
Na kraju je istakao još jedan podatak.
"RK Borac je jedini živi evropski šampion u Republici Srpskoj i BiH, a pored toga je klub koji nije vršio bilo kakve preregistracije, nego funkcioniše po prvoj registraciji iz 1950. godine. Nismo bježali od dugovanja, već smo uzimali kredite da isplatimo dugove, a iste smo upješno vratili. Nismo gasili klub dodavali slovo u nazivu, kako bi izbjegli obaveze. Borac mora da živi bez obzira ko je u njemu, Branković, Josipović ili neko treći ali klub treba da ima podršku".
(MONDO)