ISTORIJA: Igrali se Musa i "zmajići"!

Mladi košarkaši Bosne i Hercegovine, aktuelni šampioni Evrope do 17 godina, trijumfalno su započeli Svjetsko prvenstvo u Španiji. Istorijska pobjeda na debiju protiv Dominikanske Republike 84:59.

Na prvoj utakmici Svjetskog prvenstva za košarkaše do 17 godina, BiH je deklasirala Dominikansku Republiku 84:59, uz maestralnu partiju Džanana Muse, koji je meč završio sa 32 poena, 11 skokova i tri asistencije!

Aktuelni šampioni Evrope od samog starta stavili su do znanja sipmatičnim Dominikancima ko je favorit na ovom meču. Od početka do kraja imali su sigurno vođstvo i stigli do ubjedljive pobjede, prve na prvenstvu Svijeta.

Već nakon uvodnih 10 minuta tim Josipa Pandže napravio je ogromnu prednost od 16 poena, pa je do kraja mogao da odigra rutinski.

I u drugoj četvrtini Musa i drugari su dominirali, pa je prednost narasla na "plus 21", 47:26, a sjajni košarkaš Cedevite već za 20 minuta postigao je 22 poena i najavio dabl-dabl učinak, koji je u nastavku i ostvario.

Nakon velikog vođstva u prvom poluvremenu, treća dionica donijela je nešto slabiju igru. Kao da su se "zmajići" ispucali u prve dvije, pa su u trećoj četvrtini zakazali, ubacili samo 13 poena, koliko i rival.

Izjednačena borba potrajala je do druge polovine odlučujuće dionice, kada je bh. tim ponovo dodao gas i sjajnom igrom Sanija Čampare (18 poena) i Lazara Mutića (11 poena, 12 skokova), stigao do konačnog trijumfa 84:59.

Nakon prvog kola, BiH je vodeća u grupi D, a u narednom kolu u subotu, 25. juna odmjeriće snage sa Francuskom, koja je na otvaranju SP poražena od Južne Koreje 84:90.

BOSNA I HERCEGOVINA - DOMINIKANSKA REPUBLIKA 84:59 (25:9, 22:17, 13:13, 24:20)

BIH: Alikadić, Mutić 11 (12 sk), Vlačić, Barukčija, Kocić 4, Čerkezović 8, Čampara 18, Musa 32 (11 sk), Bačvić, Mirković 3, Cvitanović 2, Janković 6.

DOMINIKANSKA REPUBLIKA: Minaja 7, Vargas, Segura 6, Rivera 17, Ernandez 2, Benitez 5, Dijaz 3, Melo 3 (5 sk), Mirambo 7 (6 sk), Perdomo 4, Frink 4, Valdez 1.

GRUPA D (raspored utakmica)

1. kolo - 23. jun
Južna Koreja - Francuska 90:84
BiH - Dominikanska Republika 84:59

2. kolo - 25. jun
Dominikanska Republika - Južna Koreja (14:15)
Francuska - BiH (16:30)

3. kolo - 26. jun
BiH - Južna Koreja (21)
Francuska - Dominikanska Republika (21)

TABELA: BiH 2, Južna Koreja 2, Francuska 1, Dominikanska Republika 1.

TOK UTAKMICE

40 - KRAJ, 84:59!

38 - Kakva akcija bh. tima! Mutić je lagano položio nakon prave egzibicije.

38 - Nova trojka Čampare, njegova treća (3/7) za 18. poen - 80:53, serija "zmajića" 9:0.

37 - Tri minuta do kraja i prve pobjede za BiH na Svjetskim prvenstvima! Čampara pogađa slobodna bacanja, a onda Kočić rješava kontru za 77:53. Odavno je sve riješeno.

36 - Musa je oba puta siguran sa linije penala, 31 poen, 10 skokova, dvije asistencije. Kakva partija mladog košarkaša Cedevite!

36 - Igra se sada koš za koš. Mutić postiže dva uzastopna koša, a imaće i dodatno slobodno bacanje. Siguran je, njegovih pet poena u posljednjih 60 sekundi, 71:53. Još poen mu nedostaje za dabl-dabl.

33 - Ne predaju se Dominikanci. Raspucao se Rivera i smanjio zaostatak na "samo" 15 poena. Sada je 62:47.

32 - Samo što je ušao u igru, Musa hvala loptu u defanzivi i stiže do dabl-dabla!

31 - U posljednju četvrtinu BiH ulazi bez najboljih igrača, Muse i Mutića, koji su na klupi.

30 - Trojka Čampare u posljednjim trenucima treće dionice, 60:39, najneefikasniji dio meča, za 10 minuta samo po 13 poena na obje strane.

29 - Ponovo je 20 poena prednosti za BiH, 57:37, na minut do kraja treće četvrtine.

27 - Još jedan skok nedostaje Musi za dabl-dabl (27 poena, devet uhvaćenih lopti). 54:36.

26 - Stao je šut bh. košarkaše, ali zato Musa ne griješi, 26. poen za povratak na "plus 20", 53:33.

25 - Samo četiri poena BiH za više od četiri minuta igre u nastavku.

24 - Nekoliko nepovezanih napada "zmajića", ali Musa 24. poenom prekida post bh. tima, 51:33. Šest minuta do kraja treće četvrtine.

23 - Ravnopravna borba u prva dva minuta nastavka meča. Benitez pogađa trojku, nakon drugo vremena Dominikanska Republika ima zaostatak manji od 20 poena. 49:33.

20 - Kraj prvog poluvremena, BiH vodi 47:26. Čak 22 poena i sedam skokova Džanana Muse!

20 - Janković pogađa sa distance za 44:22.

17 - Nastavlja se rapsodija "zmajića". Bh. košarkaši ne mogu da promaše. Kočić i Čerkezović, uz sjajnog Musu za 42:14, mini serija 6:0. Novi tajm aut za selekciju Dominikanske Republike.

16 - Nezaustavljivi Musa nastavlja da rešeta protivnički koš. Već je "plus 22", najubjedljivije vođstvo do sada, 36:14. Musa je već na 17 poena!

14 - Musa i Čampara prekidaju mini seriju rivala.

13 - Dva i po minuta BiH je bez koša u drugoj četvrtini - 25:13. S druge strane košarkaši Dominikanske Republike postigli su četiri poena i primorali Pandžu da zatraži minut odmora.

10 - Kraj sjajne prve četvrtine!

Fenomenalna predstava "zmajića" na otvaranju SP i više nego sigurno vođstvo nakon uvodnih 10 minuta - 25:9!

10 - Trojka Sanija Čampare, "plus 15" je, 24:9.

9 - BiH i dalje ima ubjedljivu prednost, 21:8. Selektor Pandža malo je izmiješao sastav.

7 - Apsolutna dominacija BiH i Lazara Mutića, koji je već sakupio sedam skokova i četiri poena, koliko imaju i Čerkezović i Čampara. Rezultat je 17:2.

5 - Sjajna igra "zmajića", već je 13:2! Prva dvocifrena prednost bh. tima.

3 - Nakon više od dva minuta, i rival je uspio da pogodi. Rezultat je 6:2 nakon polaganja Frinka.

2 - Već je 6:0 za BiH. Čerkezović i Mutić realizovali su dva napada, pa je već nakon minut i 45 sekundi selektor Dominikanske Republike zatražio tajm-aut.

2 - Sjajan kontranapad bh. reprezentacije, pogađa Džana Musa za 2:0. Prvi poeni BiH u istoriji Svjetskih prvenstava!

1 - Počeo je meč, srećno "zmajići"!

- Utakmica počinje za tridesetak minuta.

NAJAVA UTAKMICE

Nakon osvojene titule na kontinentalnoj smotri, U-17 reprezentacija Bosne i Hercegovine danas kreće u lov i na svjetsku krunu.

Tim koji s klupe predvodi Josip Pandža na otvaranju Svjetskog prvenstva u španskoj Saragosi prvi meč igra protiv Dominikanske Republike od 11:30 časova.

Iako oslabljena neigranjem jednog od najboljih igrača, Njegoša Sikiraša zbog povrede koljena, "zmajići" će pokušati da ponove sjajne partije sa Evropskog prvenstva u Litvaniji, gdje su u duelu sa domaćom selekcijom stigli do zlatne medalje.

Direktan prenos meča možete pratiti na YouTube-u, na OVOM linku, a tekstualni prenos na našem portalu.

Osim BiH i Dominikanske Republike, u grupi D igraju Južna Koreja i Francuska. U prvom meču ove grupe Korejanci su slavili protiv Francuza 90:84.

U osminu finala plasiraće se sve četiri reprezentacije, koje će se ukrstiti sa grupom C, u kojoj su Australija, Finska, Kina i Kanada.