Grad Banjaluka će, ako odbornici usvoje odluku, ustupiti pravo upravljanja nad četiri teniska terena u parku "Mladen Stojanović" Teniskom savezu RS na neodređeno vrijeme, a kao razlog je navedeno unapređenje sporta, fizičke kulture i ATP turnir "Srpska open".
U prijedlogu Odluke koja se nalazi na dnevnom redu Skupštine grada Banjaluka koja je zakazana za četvrtak 30. marta navodi se da Grad Banjaluka ustupa "pravo upravljanje, korišćenje i održavanje za četiri teniska terena i padel terene" Teniskom savezu Republike Srpske (TSRS).
Kao razlog navodi se da se tereni ustupaju u cilju "razvoja i unapređenja sporta i fizičke kulture u Banjaluci" i zbog "potrebe adaptacije i rekonstrukcije postojećih teniskih terena u parku koji će poslužiti za organizovanje ATP turnira Srpska open".
U odluci se navodi da Banjaluka Teniskom savezu pravo na terene ustupa na "neodređeno vrijeme". Saznajemo da je ova tačka bila predmet sporenja u utorak tokom pripreme dnevnog reda u nadležnoj komisiji Skupštine grada gdje se zahtijevalo da se bliže odredi vrijeme tj. rok tokom kojeg će TSRS imati pravo da koristi terene.
U Odluci piše da će se uslovi upravljanja i korišćenja zemljišta odnosno terena regulisati ugovorom koji će zaključiti gradonačelnik u ime grada, kao vlasnika zemljišta i TSRS.
Komentarišuću ranije ovu najavu za portal "Capital" gradonačelnik Draško Stanivuković rekao da je ustupanje prava na terene "potrebno kako bi Teniski savez RS imao šansu da organizuje ATP turnir 'Srpska open' i narednih godina".
"Oni moraju dokazati ljudima iz ATP da raspolažu sa određenim brojem terena za održavanje takmičenja i da na taj način ispunjavaju uslove za organizaciju ovog teniskog takmičenja i u narednim godinama", kazao je Stanivuković.
Sličnu izjavu dao je i gradski menadžer Bojan Kresojević koji kaže da će grad za potrebe organizacije turnira nadležnost nad upravljanje dvoranom (u izgradnji) predati savezu jer je to potrebno zbog propozicija ATP.
Međutim, uvidom u propozicije ATP (Svjetske Asocijacije teniskih profesionalaca) može se vidjeti da za organizaciju ATP turnira kategorije 250 nije potrebno posjedovati terene, već ih je potrebno obezbijediti i brojni turniri ovog ranga organizovani su u iznajmljenim dvoranama, terenima sportskih klubova ili privremenim objektima sa kojima državni teniski savez nije imao ništa.
U kalendaru turnira za tenisku sezonu 2024. godine za sada nema turnira u Banjaluci.
Terene u parku koje grad planira da ustupi TSRS-u od 1986. godine koristi i održava Teniski klub "Mladost" u kojem nisu htjeli da komentarišu ništa povodom ovog slučaja.
Zanimljivo, po predloženoj odluci, TSRS planira na jednom terenu (nekadašnji teren za boćanje u parku) da napravi dvoranu za padel, sport sličan tenisu, koji je posljednjih godina postao izuzetno popularan, pogotovo među rekreativcima.
Udio Banjaluke u finansiranju turnira i adaptacije i izgradnje terena za "Srpska open", koji počinje za petnaeistak dana, je 16,5 miliona KM, od čega će 10 miliona KM biti obezbjeđeno zaduženjem za koji su odbornici glasali u februaru.
Infrastrukturni radovi procijenjeni su na 23,5 miliona KM, a 18,5 miliona otići će na novi teniski stadion koji se gradi pored parka, a koji u Gradskoj upravi nazivaju multifunkcionalna dvorana i kojim bi kasnije grad trebalo da upravlja. Vlada RS krajem februara uvrstila je u prioritetne projekte finansijsku pomoć TSRS-u za organizaciju turnira "Srpska open 2023", za finansiranje građevinskih radova, u ukupnom iznosu tri miliona KM.
Mediji su pisali da ovaj građevinski poduhvat nema potrebne dozvole, ali grad i organizatori to demantuju. Kriminalistički inspektori MUP-a Republike Srpske po nalogu Posebnog odjeljenja za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminalazatražili su od Gradske uprave dokumentaciju vezanu za izgradnju teniskih terena, po prijavi narodnog poslanika Nebojše Vukanovića.
Sve radove na izgradnji terena izvodi upravo TSRS zbog čega je zaobiđena procedura javnih nabavki.
"Vrlo je jednostavna stvar. Ugovorni organ je Teniski savez, to znači da Zakon o javnim nabavkama nije zaobiđen, već se ne primjenjuje na Teniski savez RS. To je ogromna razlika", rekao je predsjednik TSRS Draško Milinović na pres konferenciji 7. marta, komentarišući pisanje da se gradi nelegalno i krši zakon o javnim nabavkama.
Pojasnio je da je dobijena građevinska dozvola za pripremne radove i da je u pitanju privremeni sportski objekat koji će, ako se turnir nastavi održavati u Banjaluci, biti preimenovan u sportski objekat, a u slučaju da jednog dana ne bude turnira, postaće multifunkcionalna sportska dvorana.
(Mondo)