Tito i Čaušesku

Tragom fotke iz banjalučkog kafića: Simbolični susret na sredini brane

Autori mondo.ba Siniša Stanić

Tito i Čaušesku krenuli su, tog sunčanog dana 1972. godine, svako sa svoje strane moćnog Dunava i simbolično se sreli na sredini ogromne brane Đerdap...

Izvor: Kafe "Maraton" privatna arhiva/Mondo

/Za Mondo.ba piše Siniša Stanić/

Tokom brojnih večeri provedenih u "Maratonu", jednom od zanimljivijih banjalučkih kafića, pogled mi je često znao pasti na poveliku fotografiju smještenu na jednom od zidova. Prepoznao sam, naravno, glavne aktere, ali su mi kontekst, mjesto i vrijeme nastanka dugo bili nepoznati.

Tek nedavno, lutajući po internetu, slučajno sam saznao pozadinu cijele priče - u pitanju je autentična fotografija sa otvaranja hidroelektrane "Đerdap 1", 16. maja 1972. godine, kada su tadašnji predsjednici Jugoslavije i Rumunije, Tito i Čaušesku, krenuli svako sa svoje strane moćnog Dunava i simbolično se sreli na sredini ogromne brane.

Susret Josipa Broza Tita, koji tada imao već 80 godina, i 54-godišnjeg Nikolaje Čaušeskua, tog sunčanog dana 1972. bio je izuzetno srdačan.

Dok su izmjenjivali prve riječi dobrodošlice, Đerdapskim klancem su odjekivale topovske salve, a jezerom je zaplovilo stotinu jedrilica izvodeći do tada neviđen dnevni vatromet na vodi, izvjestili su tadašnji mediji.

Dvojica komunističkih lidera, ujedno i velikih prijatelja, nakon toga izvršili su smotru počasnih jedinica postavljenih u njihovu čast i, slikajući se zajedno sa svojim suprugama Jovankom i Elenom, otkrili svečanu ploču posvećenu graditeljima.

Predsjednici Jugoslavije i Rumunije sa svojim delegacijama prešli su poslije toga na rumunsku obalu. U blizini Turnu Severina održan je veliki miting sa nekoliko desetina hiljada rumunskih i jugoslovenskih građana, među kojima su bili i graditelji.

Ističući grandioznost poduhvata, Čaušesku je u svom govoru iznio sljedeće podatke - površina jezera je 170 kvadratnih kilometara, prelivna brana dugačka je 441 metar, a u jednoj sekundi prelije se čak 15.500 kubnih metara vode. Snaga hidroelektrane je 2.050 megavata.

Po završetku mitinga Tito i Čaušesku su se odvezli do vile rumunske vlade, gdje je priređen svečani ručak. Tito je odlikovan sa nekoliko ordena povodom svog 80-og rođendana, a dobio je i zlatni ključ grada Turnu Severina.

Nakon toga, delegacije su se prebacile do hotela Đerdap u Kladovu, gdje je organizovan prijem sa nekoliko stotina zvanica, da bi naveče bio priređen i vatromet.

.....

Ekipa beogradskog RTS-a pronašla je 2007. godine, dakle tri i po decenije nakon svečanog otvaranja  hidroelektrane Đerdap, do tada nemontirane snimke sa ovog događaja, od kojih je sklopila vrlo interesantan video prilog. 

Gladajući ove snimke, čovjek se, sa jedne strane ne može oteti utisku da je u pitanju grandiozan projekat, koji je mogao biti ostvaren samo u pod "čeličnim vođstvom" tadašnjih komunističkih vlasti Jugoslavije i Rumunije. Gorak ukus, ipak, ostavljaju tragične sudbine i događaji koji su uslijedili u narednim decenijama - linč bračnog para Čaušesku od strane sopstvenog naroda i krvavi raspad Titove Jugoslavije.

Bilo kako bilo, "Đerdap 1" još uvijek je najveća hidrotehnička građevina na Dunavu. Potpuno je simetrična i projektovana tako da obe zemlje raspolažu istim dijelovima glavnog objekta.

U ukupnoj proizvodnji električne energije u Srbiji elektrana "Đerdap 1", kao i nešto kasnije izgrađena "Đerdap 2", danas učestvuju sa oko 20 posto.

Kontroverzu oko izgradnje HE Đerdap izaziva činjenica da su formiranjem akumulacionog jezera potopljena i uništena mnoga važna arheološka nalazišta...

Pogledajte snimke iz 1972. godine:

Djerdap
Izvor: freeinrs/YouTube

Ukoliko vam se dopadaju "Priče iz naftalina", zapratite nas i na facebooku! (LINK)

Tagovi