• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Neobično "pojavlenje" iz 1866: Vatrene kugle u Bileći, Mostaru, Tuzli...

Autori mondo.ba Autori Siniša Stanić

"Bosanski vjestnik" od 25. juna 1866. godine donosi priču o neobičnom "pojavlenju" - svjetlećim loptama "veličine bureta", iz koga su "prskale vatrene varnice"!

 Neobično "pojavlenje" iz 1866: Vatrene kugle u Bileći, Mostaru, Tuzli... Izvor: Printscreen

"Na više mjesta ovog vilajeta primjećeno je osmog Junija u deset časova prije podne neko prirodno pojavlenje. Tako u Bileću, u selu Padanje mostarskom sandžaku, pa i u predjelu oko Tuzle.

To pojavlenje bilo je od znamenite veličine, počem sva izvjestija opisuju isto u veličini odprilike kao bure od jednog akova. Također se i o svjetlećoj snagi istog pojavlenja veli da je pri svoj poludnevnoj sunčanoj svjetlosti, ne samo kao svetleća se vatrena lopta pokazalo, nego su se mogle viditi i prskajuće iz njega vatrene varnice..."

Sarajevski list navodi da su je ovo "pojavlenje silnom brzinom letilo pravcem od sjeveroistoka k jugozapadu", kao i da je naposljedku "izčezlo sa gromovitim treskom".

"Kao osobitost saobštavaju sva izvjestija još i to, da je to pojavlenje u svom letu ostavljalo tragom svojim neki dim nalik na paru, kao što je ona koja iz parobroda kulja", piše "Bosanski vjestnik" 1866. godine.

Izvor: Printscreen

Prema navodima iz ovog interesantnog teksta, prirodni fenomen koji je opisan najvjerovatnije je pojava tzv. loptastih munja.

To je dosta rijedak oblik munje, a pojavljuju se za vrijeme jakog nevremena, poslije višestrukih električnih pražnjenja praćenih običnim munjama i jakim pljuskovima kiše.

Loptasta munja ima izgled vatrene lopte i različitih je boja, a osim na nebu može da se "ušunja" i u stambene objekte, kroz dimnjak ili druge otvore. Ponekad iskri i vrti se. U vazduhu se kreće kao da pliva, skoro bešumno, a može da bude čak i nepokretna nekoliko sekundi. Ponekad eksplodira sa zaglušujućim treskom.

Stvaranje loptastih munja je još uvijek malo izučen fizičko-hemijski proces. Postoji nekoliko hipoteza o njihovoj prirodi, a prema posljednjim gledištima, one predstavljaju ugruške plazme, tj. jonizovanog gasa, koji se sastoji od smjese jona gasova vazduha i molekula vode.

Loptaste munje mogu da prilikom eksplozije onesvijeste ili ubiju ljude. Mogu da nanesu velike štete i u stambenim objektima. A ponekad, mogu samo da se prošetaju po prostorijama i vrate se istim putem...

Izvor: Photos.com/Photos.com

Možda će vas zanimati

Ukoliko vam se dopadaju "Priče iz naftalina", zapratite nas i na facebooku! (LINK)

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Meteor

Ne radi se o loptastoj munji, nego o padu meteora kji se u ovakvim slučajevima naziva bolid. Opi prilično precizno opisuje pojavu, imajući u vidu da dopisnici izgleda nisu odmah shvatili o čemu se radi. Ovo je vrlo vrijedan zapis o pojavi.

MONDO REPORTAŽE