Šok na Olimpiku – Lacio se obrukao usred Rima!

Goran Arbutina
Autor Goran Arbutina

Sergej Milinković-Savić sa klupe gledao prvi poraz Lacija kod kuće poslije dva mjeseca.

Serija A 9 kolo Lacio - Udineze 1-3 Izvor: Alfredo Falcone/LaPresse

Dobra serija Lacija od tri trijumfa i remi sa Juventusom prekinuta je u nedjelju poslijepodne i to tamo gdje su se najmanje nadali.

Rimski Olimpiko proteklih pet puta bio je neosvojiva tvrđava za ekipu Udinezea, ali su "zebre“ konačno slavile 3:1 i nanijele ekipi Simonea Inzagija prvi poraz poslije mjesec i po dana.

Na proteklih 12 duela protiv Lacija gosti iz Udina zabili su samo dva gola, a onda u nedjelju postigli isto toliko za 45 minuta. Arslan u 18 i Puseto u nadoknadi prvog dijela najavili su iznenađenje na Olimpiku.

Tek nakon što je Forestijeri povisio na 3:0 odbrana Udinezea se malo opustila i dozvolila Laciju da zatrese mrežu, poslije greške Mate Jajala kojom je natjerao svog golmana Huana Musa da obori Ćiru Imobilea.

Napadač Lacija sam je izveo jedanaesterac i pogodio za peti gol ove sezone, međutim, 20 preostalih minuta bilo je nedovoljno domaćim fudbalerima koji su odigrali jednu od najlošijih utakmica ove sezone.

Neočekivanim porazom na Olimpiku, Lacio je propustio priliku da se priključi samom vrhu.
Umjesto toga ostali su na devetom mjestu sa 14 bodova.

Players observe a minute of silence to honor late Diego Armando Maradona, prior to the Serie A soccer match between Lazio and Udinese at the Rome Olympic Stadium Sunday, Nov. 29, 2020. (Alfredo Falcone/LaPresse via AP)
Izvor: Alfredo Falcone/LaPresse

Na drugoj strani Udineze je prvom pobjedom nad "lacijalima“ u posljednjih 13 međusobnih duela stigao na desetu poziciju sa deset osvojenih bodova.

/Veloso 62 pen, Zakanji 83/

TABELA: Milan 20, Inter (+1) 18, Sasuolo (+1) 18, Roma 17, Juventus (+1) 17, Verona (+1) 15, Napoli 14*, Atalanta (+1) 14, Lacio (+1) 14, Udineze (+1) 10, Sampdorija 10, Kaljari 10, Benevento (+1) 10, Bolonja 9, Specija 9, Fiorentina 8, Parma 6, Đenova 5, Torino 5, Krotone 2.

*NAPOMENA: Napoliju odlukom Fudbalskog saveza Italije oduzet bod zbog neodigrane utakmice sa Juventusom.