Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo su njihovo omiljeno takmičenje, ali...

Makedonci su tek treći koji su pobijedili Nijemce: Vjerovali ili ne, ali nisu izgubili 20 godina! Izvor: Tanjug/AP Photo/Martin Meissner

Sjeverna Makedonija napravila je najveće iznenađenje kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo pošto je usred Duizburga uspjela da "šokira" Nijemce i slavi 2:1 (1:0).

Poveli su golom velikog majstora Gorana Pandeva na isteku prvog poluvremena, izjednačio je Ilkaj Gundogan iz penala u 63. minutu, a bez obzira što je Sjeverna Makedonija žestoko oštećena - pobjedu je donio Elif Elmas u 85. na pas Arijana Ademija.

Uslijedilo je veliko slavlje igrača i selektora Igora Angelovskog, čija je supruga u bolnici i njoj je posvetio pobjedu, a postoji podatak koji govori da je pobjeda Sjeverne Makedonije čudo nad čudima.

Vjerovali ili ne, ali Makedonci su tek treći tim koji je pobijedio Nemce u kvalifikacijama za Mundijal.

"Panceri" uvijek maestralno igraju kada se bore za odlazak na Svjetsko prvenstvo, tako da su u svojoj istoriji izgubili samo tri meča u ovom takmičenju. Prvi put je to bilo od Portugala 1985, a potom i Engleza 2001. godine...

Dakle, prošlo je punih 20 godina otkako su okusili poraz, pa Džamal Musijala, jedan od igrača koji je zaigrao sinoć za "pancere", tada nije bio ni rođen.