konferencijska liga velež kolerejn

Velež "razbio" Kolerejn u prvoj evro-utakmici od 1988: Irci se "provukli" sa 2 lopte u mreži, Brandao junak "rođenih"!

Brazilac je poentirao dva puta sa "kreča" i odveo Velež na korak od plasmana u drugo kolo kvalifikacija za Konferencijsku ligu!

konferencijska liga velež kolerejn Izvor: Anadolija/Elman Omić

U prvoj utakmici prvog kola kvalifikacija za Konferencijsku ligu, Velež - Kolerejn 2:1!

Heroj "rođenih", koji su večeras odigrali prvi meč na evropskoj sceni nakon decembra 1988. godine, bio je brazilski krilni napadač Brandao, koji je dva puta realizovao jedanaesterac i doveo mostarskog premijerligaša na korak od drugog kola i okršaja sa grčkim velikanom, atinskim AEK-om!

Pet hiljada navijača na Grbavici ostalo je šokirano u devetom minutu, kada je najbolji igrač Kolerejna Ben Doerti udarcem sa distance (na šta je u najavi utakmice upozorovao trener Feđa Dudić) matirao Slavišu Bogdanovića.

Od tog trenutka, pa do kraja meča, za sve se na terenu pitao Velež!

Ređale su se prilike pred golom Kolerejna - čak 31 put je mostarski klub pokušao da ugrozi golmana Kolerejna, a kad nije u tome uspio iz igre, jeste dva puta iz penala!

Prvo je u 37. minutu rukom igrao Trejlor, a zatim je izglednu situaciju za gol, u 66. minutu, na isti način spriječio Kejn, što je rezultiralo crvenim kartonom za defanzivca kluba iz Sjeverne Irske.

Oba puta je, rekli smo, bio precizan Brandao, za veliki korak Veleža ka drugom kolu i duelima sa mnogo jačim rivalom.

Ipak, treba odraditi i sljedeći četvrtak i gostovanje u Sjevernoj Irskoj…

VELEŽ: Bogdanović, Ćosić, Zvonić (od 46. Isić), Zeljković, Radović (od 82. Zubanović), Hasanović (od 46. Pršeš), Radovac, Ovčina, Anđušić (od 58. Vehabović), Brandao (od 67. Georgijević), Zajmović. Trener: Feđa Dudić.

KOLEREJN: Din, Kejn, Braun, Kening, Trejnor (od 83. MekLaflin), Vilson, Louri, Karson, Glekin, Ševlin (od 69. Džarvis), Doerti. Trener: Oran Kirni.

N A J A V A

Velež će večeras, nakon 33 godine, odigrati prvu evropsku utakmicu!

Osvajanjem trećeg mjesta u m:tel Premijer ligi BiH, "Rođeni" su stekli pravo nastupa u novoformiranom UEFA takmičenju, Konferencijskoj ligi, a prvi rival biće sjevernoirski Kolerejn.

Prvi meč ova dva rivala igra se na sarajevskoj Grbavici, od 20.30 časova, a pravo da bude na tribinama ima maksimalno 5.000 gledalaca, uz poštovanje propisanih epidemioloških protokola.

Do večeras, posljednju utakmicu u zvaničnim evropskim takmičenjima Velež je odigrao sedmog decembra 1988. godine, kada je na stadionu Pod Bijelim brijegom u Mostaru, u revanšu trećeg kola tadašnjeg Kupa UEFA, savladao škotski Harts rezultatom 2:1, golovima Semira Tucea i Vladimira Gudelja.

Taj trijumf bio je, ipak, nedovoljan da se mostarski klub nađe u četvrtfinalu.

U najavi utakmice, trener bh. kluba Feđa Dudić istakao je da Velež do sad, pod njegovom komandom, nije mogao da igra protiv ekipe koja gaji ovakav stil igre.

"U utakmici protiv Maribora dobili su 9 žutih kartona. To oslikava na koji način igraju. U nastojanju da dođu do lopte idu u neke prekršaje koji su toliko rizični i tu ćemo morati biti maksimalno spremni. Imaju dosta evrogolova. Nekad ti šutevi završe u rašljama, nekad preko tribine, što nije slučaj kod naše ekipe. Mi nekad hoćemo da se ušetamo od gol, odlažemo te šuteve, dok oni koriste svaku priliku za udarac", poručio je strateg Mostaraca.

Utakmicu između Veleža i Kolerejna pratite uživo na MONDU!

22:26

Kraj utakmice

Završen je meč u Sarajevu, Velež je u prvoj evropskoj utakmici nakon 33 godine savladao Kolerejn, predstavnika Sjeverne Irske u Konferencijskoj ligi, rezultatom 2:1!

22:25

90+4 - Radovac!

Sjajnu priliku je imao Radovac za 3:1!

Neometan, glavom je zahvatio loptu nakon dubinske lopte, ali Din hvata!

22:23

Žuti karton za Harisa Ovčinu

22:20

Pet minuta nadoknade

22:20

90' - Georgijević!

Namještao se Georgijević na udarac, ali je slabo šutirao ka golu...

22:19

88' - Drugi udarac Kolerejna

Od 9inuta i pogotka, pa sve do sada, Kolerejn nije ništa napravio pred golom Bogdanovića.

Tek sada su uputili drugi udarac ka golu, učinio je to Džarvis.

Odmah potom, 27. udarac Veleža!

Šutirao je Ovčina, ali brani Din.

22:18

22:17

87' - Žuti karton za golmana Kolerejna

22:13

83' - Promjena i u Kolerejnu

Izašao je Trejnor, od 83. minuta na terenu je MekLaflin.

22:12

82' - Na terenu je Zubanović

Zubanović je ušao u igru mjesto Radovića.

21:59

Mijenjaju i Dudić i Kirni

Mijenjaju oba trenera, kod Veleža je izašao junak meča Brandao, na terenu je Dejan Georgijević.

Kod Kolerejna, van igre je Ševlin, na terenu je Džarvis.

21:58

66' - GOOOOOOL, 2:1!

Vodi Velež protiv Kolerejna!

Ponovo je strijelac Brandao, ponovo sa "bijele tačke"!

Din je odbranio udarac Zajmovića, potom je u šesnaestercu rukom pokušaj Ćosića zaustavio Kejn, što je rezultiralo crvenim kartonom, a potom je Brandao bio precizan iz penala!

21:55

Penal za Velež i crveni karton!

21:54

64' - Isić!

Uf, kakav je to bio udarac Isića!

Nije Din ni očekivao šut, samo je pogledom ispratio loptu koja je prošla pored desne stative!

21:52

Velež apsolutno dominira!

Udarci - 21:1

Korneri - 5:0

21:51

61' - Prvi udarac u okvir gola u drugom dijelu

Uputio ga je rezervista Vehabović, ali je Din bio dobro postavljen.

21:50

Ovako je večeras na tribinama Grbavice!

21:47

Treća izmjena u Veležu

Umjesto Anđušića, u igru ulazi Vehabović.

21:44

21:38

48' - Novi udarac Veleža

Zeljković je šutirao sa distance, ali odlazi lopta preko Dinovog gola!

Dominira Velež na ovom meču, bio je ovo 17. udarac ka golu Kolerejna - dok rival iz Sjeverne Irske ima samo jedan!

21:36

Počelo je drugo poluvrijeme!

Počelo je drugih 45 minuta!

Teren su napustili Zvonić i Hasanović, a u igri su Isić i Pršeš.

21:18

Kraj prvog poluvremena

Završeno je prvo poluvrijeme na Grbavici, Velež - Kolerejn 1:1!

21:15

44' - Zeljković!

Mogao je sada Zeljković da matira Dina, ali nije "uhvatio na spavanju" golmana Kolerejna...

21:12

41' - Prvi žuti karton na utakmici

Dobija ga Zvonić nakon oštrog starta nad Ševlinom.

Dobro je sada prošao kapiten Veleža...

21:10

Pet minuta do kraja poluvremena

21:09

Udarci - 13:1 za Velež

21:08

36' - GOOOOOOL, 1:1!

Izjednačio je Velež protiv Kolerejna - 1:1!

Trejnor je igrao rukom u šesnaestercu nakon udarca Ćosića, a penal je u gol pretvorio Brandao!

Prvi je to gol Veleža na evropskoj sceni još od 7. decembra 1988. godine, kada je protiv Hartsa pogodio Vladimir Gudelj!

21:05

35' - Penal za Velež!

21:03

33' - Sada šutira i Brandao!

Šutirao je Brazilac, ali je Din uhvatio loptu nakon njegovog udarca.

21:02

31' - Radovac preko gola!

Ostavio je Brandao loptu za zadnjeg veznog Veleža, a ovaj sa vrha šesnaesterca poslao loptu preko prečke!

Gol "visi u vazduhu"!

20:58

27' - Zajmović!

Pleo je Velež mrežu oko gola Kolerejna, gradio akciju, a onda je Zajmović šutirao pored gola!

20:54

23' - Din lako hvata

Ubacio je Zajmović sada loptu sa desne strane, ali je čuvar mreže Kolerejna bio brži od svih.

20:50

20' - Neprecizan je Ćosić

Pokušao je desni bek Veleža da ugrozi golmana predstavnika Sjeverne Irske, ali je bio neprecizan.

Velež se, sada je to već evidentno, oslobodio početne treme!

20:49
Izvor: FK Velež

20:47

16' - Opet Anđušić!

Odigrala je "desetka" Mostaraca sada dupli pas sa Zajmovićem, potom je rođeni Trebinjac šutirao, ali je Din uspio da interveniše.

20:45

14' - Kakva šansa za Velež!

Veliku priliku su Mostarci propustili za 1:1!

Novajlija Zajmović je ubacio loptu u šesnaesterac sa lijeve strane, promašio ju je Ćosić, a onda je Anđušić iz izgledne pozicije poslao loptu pored desne stative gola Kolerejna!

20:43

"Hoćemo pobjedu!", ori se tribinama Grbavice!

20:41

9' - GOOOOL!

Poveo je Kolerejn na Grbavici!

Osvojila je ekipa iz Sjeverne Irske jednu loptu na sredini terena, stigla je do Doertija koji preciznim dalekometnim udarcem matira Bogdanovića!

20:38

7' - Prvi udarac u okvir gola

Pokušao je Radovac da ugrozi Dina, ali je sa distance šutirao daleko pored gola.

20:37

6' - Dva puta prijeti Velež

Sa desne, a potom sa lijeve strane centrirali su Ćosić i Brandao, ali je odbrana Kolerejna otklonila opasnost ispred svog gola.

20:31

1' - Počela je istorijska utakmica za Velež!