velež - elfsborg, 3. kolo konfrencijska liga, revanš

Kraj evropskog sna za "rođene": Elfsborg surovo kaznio početničke greške odbrane Veleža!

Fudbaleri Veleža nisu uspjeli da izbore plasman u plej-of Konfrencijske lige!

velež - elfsborg, 3. kolo konfrencijska liga, revanš Izvor: Anadolija/Samir Jordamović

Velež je još "zelen" da bi napravio novi iskorak u Evropi!

Švedski Elfsborg je eliminisao Mostarce ne pretjereno dobrom igrom, ali vrlo efikasnom partijom, kažnjavajući i najmanju grešku "rođenih".

VELEŽ - ELFSBORG 1:4 (0:2)

A za greške večeras na "Grbavici" zadužen je bio Tarik Isić, koji je kumovao praktično svim golovima predstavnika Švedske, koji će u plej-ofu igrati protiv holandskog Fejenorda.

Defanzivac mostarske ekipe je već u trećem minutu kardinalno pogriješio za prvi gol Elfsborga, koji je postigao Per Flik, potom je napravio grešku i kod trećeg pogotka Jepe Okelsa, da bi potom skrivio i jedanaesterac iz kojeg je postignut i "poker" pogodaka u mreži Slaviše Bogdanovića.

Dvostruki strelci bili su Per Flik i Jepe Okels i zapečatili ovogodišnji Veležovu evropsku epopeju.

Iako je "Grbavica" bila dupke puna i navijači probali da "ponesu" izabranike Feđe Dudića, ipak se bilo teško oporaviti poslije početnih 0:2 nakon 16 minuta, a onda i u nastavku su pogoci pali u samom početku drugog poluvremena, čime je definitivno okončana evropska priča predstavnika Bosne i Hercegovine.

Deset minuta prije kraja, Velež je uspio da postigne počasni gol i to preko rezerviste Dejana Georgijevića, koji se odlično snašao u kaznenom prostoru i pogodio mrežu Elfsborga, da bi u 90. minutu zaradio crveni karton zbog prigovora slovačkom sudiji Filipu Glovi. Bespotrebno!

Kad se podvuče crta, nije Velež uopše lošiji ako pogledamo statistiku (17 naspram 7 šuteva, 7-5 u okvir gola), koliko sugeriše krajnji rezultat, ali u Evropi se ne praštaju ni najmanje greške, a kamoli početničke kakve je večeras demonstrirala odbrana "rođenih", prvenstveno pomenuti Isić.

Ipak, "rođeni" glavu gore, sama eliminacija Kolerejna i posebno atinskog AEK-a u Evropi, koju su zaigrali poslije 33 godine posta, sigurno su dobar kapital za neke buduće evropske pobjede.

VELEŽ: Bogdanović, Radović, Zeljković, Isić (Zvonić), Ovčina, Hasanović (Pršeš), Radovac, Ćosić (Cvijanović), Anđušić (Vehabović), Brandao (Georgijević) i Zajmović.

ELFSBORG: Renning, Štrand (Zanden), Jarjue, Vaisanen, Larson (Mekvi), Romer, Holst, Gojani (Olson), Okels (Bernhardson), Alm i Frik (Ndione)

Klikom na Razvoj događaja pogledajte golove i pročitajte kako se odvijala utakmica.

NAJAVA

Dupke puna "Grbavica", navodno 12.000 navijača dočekaće švedski Elfsborg u utakmici koja bi mogla da označi Veležov plasman u plej-of Konferencijske lige i nastavak evropskog sna!

U "baražu" ih već praktično očekuje holandski Fejenord, koji je bio ubjedljiv protiv Lucerna (3:0), pa bi revanš u Roterdamu trebalo da bude čista formalnost.

Izabranici Feđe Dudića su prethodno sjajnim igrama eliminisali sjevernoirski Kolerejn i grčki AEK iz Atine, pa se Mostarci s pravom nadaju plasmanu u narednu fazu takmičenja.

Osim toga, biće ponovo stimulisani od strane predsjednika Tuzle sitija Azmira Husića, koji ih je ranije častio sa 20.000 KM, a ovog puta će im u slučaju prolaska u grupnu fazu Konferencijske lige uplatiti sumu od 100.000 KM.

U najavi meča, trener Veleža Feđa Dudić je istakao da se gosti pribojavaju atmosfere u Sarajevu, pa smatra da bi upravo navijači mogli da donesu prevagu za prolaz, dok je kapiten Denis Zvonić naglasio da će ekipi trebati mnogo više koncentracije u završnici za eliminaciju Elfsborga.

Utakmicu između Veleža i Elfsborga sudiće slovački arbitar Filip Glova, a direktan prenos je na FACE TV.

CRVENI KARTON!

Gligorijeć je isključen, zaradio je crveni karton zbog prigovora!

21:36

GOOOOL!

Velež je smanjio! Gol je postigao Dejan Georgijević - 1:4.

21:32

Sve je jasno, mirnija igra na "Grbavici"

Nakon četvrtog gola u mreži Veleža, utakmica je ušla u mirnije vode.

21:21

Žestok sudar!

Obren Cvijanović se sudario sa nekim od švedskih igrača, izgledalo je baš žestoko, činilo se da je napadač Veleža bez svijesti, ali na sreću, brzo se pridigao i nastavio utakmicu.

21:17

Četvorostruka izmjena u Veležu

Feđa Dudić, trener Veleža odlučio se na čak četiri promjene. Zvonić, Vehabović, Georgijević i Cvijanović su ušli u igru, dok su van terena tragičar Isić, Ćosić, Anđušić i Brandao.

21:09

Bogdanović odbranio, ali Elfsborg vodi 0:4!

GOOOL! Penal je skinuo golman Veleža, ali odbijenu loptu je u mrežu pospremio Frik i svojim drugim golom večeras zapečatio sudbinu "rođenih" - 0:4.

21:06

PENAL!

Jedanaesterac za goste iz Švedske! Tarik Isić je oborio protivnika u kaznenom prostoru, a sudija bez razmišljanja pokazao na bijelu tačku! Opravdano!

21:03

Novi hladan tuš! GOOOL!

Elfsborg je poveo sa 0:3. Ponovo je gol postigao Jepe Okels! Kakav šok za Velež!

- poluvrijeme -

Velež gubi 0:2 poslije prvih 45 minuta od Elfsborga. Šokantan početak i greška Tarika Isića donijela je zaostatak u trećem minutu pogotkom Pera Frika, da bi u 16. minutu majstorski sa ivice kaznenog prostora mrežu "rođenih" pogodio Danac Jepe Okels.

20:45

Još minut do odlaska na odmor

20:41

Radović!

Pokušao je Slaviša Radović sa 25 metara, ali opet je siguran golman Šveđana.

20:36

Žestok sudar i start!

Žestok sudar Mehneda Ćosića i Mauda. Obojici se ukazuje pomoć, a žuti karton je dobio igrač Veleža.

20:35

Velež ima inicijativu, ali...

...bez konkretne završnice. Nedostaje ključna lopta da se uđe u dobru priliku.

20:26

Zajmović!

Dobra šansa za Velež - Ovčina je probio desnu stranu i u mat poziciju doveo Zajmovića, koji se spetljao i loše šutirao.

20:24

Prije meča, dresove Veleža dobili olimpijci BiH

Izvor: FENA/Harun Muminović

Dresovi mostarskog kluba uručeni su najboljem bh. atletičaru Amelu Tuki s ispisom njegovog rekorda na 800 metara, te plivačici Lani Pudar sa brojem 1.

20:16

GOOOOL!

Elfsborg je udvostručio prednost! Drugi napad Šveđana i drugi gol! Jepe Okels je prošao Harisa Ovčinu i sa 18 metara majstorski pogodio malu mrežu - 0:2.

20:12

Fejenord je poveo i potvrdio prolaz u plej-of

U Roterdamu je holandski tim poveo protiv Lucerna golom Alireze Jahanbakša i osigurao dvomeč sa boljim iz dvoboja na Grbavici. U prvom meču, Holanđani su slavili sa 3:0.

20:09

Anđušić!

Napadač Veleža Nemanja Anđušić je poslije lijepe akcije primirio loptu i šutirao iz okreta, međutim, na mjestu je bio golman Tim Rening.

20:04

Brandao!

Uprkos šoku, uzvratio je Velež na drugoj strani. Sjajan udarac Brandaa odbranio je golman Elfsborga!

20:03

GOOOOL!

Šveđani su poveli u 3. minutu. Tarik Isić je dodao loptu Peru Fliku, koji je sam plasirao loptu u mrežu - 0:1.