“Zmajići” zaustavili Šveđane, Mašić pogodio sa penala za remi u Zenici!

Goran Arbutina
Autor Goran Arbutina

Reprezentacija BiH do 21 godine remizirala je 1:1 sa Švedskom u Zenici.

u21 bih - u 21 švedska kvalifikacije za evropsko prvenstvo Izvor: Promo/FS BiH

Poslije remija sa Crnoom Gorom i poraza od Irske, U21 selekcija BIH u svom trećem meču kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2023 remizirala je 1:1 sa Švedskom.

Mlada reprezentacija Švedske bila je nadomak trećeg trijumfa u nizu pošto je poslije prvih 45 minuta utakmice u Zenici vodila 1:1, ali je ipak zaustavljena.

Mašić je u drugom poluvremenu izborio, a potom pogodio penal za 1:1 i drugi bod "zmajića" u ovim kvalifikacijama.

U21 BIH - U21 Švedska 1:1 (0:1)
/Mašić 65 penal - Nigren 45+1/

Prvih 45 minuta proteklo je u egal borbi u kojoj smo vidjeli par prilika sa obje strane, a uprkos manjem posjedu lopte ekipa Slobodana Satrčevića imala je više šansi.

Već u drugom minute Bašić je dobro pokušao iz slobodnjaka i gađao suprotni ugao, međutim, lopta je završila pored gola.

Sedam minuta kasnije švedski napadač Prica je šutirao glavom poslije centaršuta, ali i ta lopta, kao I tri minute kasnije kada Drljo pokušava, odlazi pored gola.

Golman banjalučkog Borca Nikola Ćetković istakao se u 26. minutu, kada je odlično odbranio pokušaj Nigrena.

Samo dvije minute kasnije, odlična šansa za BIH, sada je švedski golman Brolin siguran I brani šut Drlje. Odmah u nastavku nakon kornera velika gužva u petercu Švedske, ali niko nije uspio da loptu šutne u gol.

Selekcija BIH mogla je u posljednjim trenucima prvog poluvremena čak da povede. Brolin je pogriješio pri ispucavanju i loptu poklonio Drlji, ali se on nije snašao i nije uspio da uputi kvalitetan udarac.

Vrlo brzo uslijedila je kazna preko Nigrena koji je centaršut sa lijeve strane pretvorio u pogodak za vođstvo.

U drugom poluvremenu "zmajići" su odigrali mnogo hrabrije i bili mnogo opasniji i konkretniji.

U 52. minutu tražili su reprezentativci BIH penal poslije jednog udarca ka golu Brolina, ali činilo se ipak da je ruka Kala ipak bila uz tijelo i nije bilo namjere.

Ćetković je u 62. minutu bio siguran kod udarca Elange, a dvije minute kasnije trenutak koji je odlučio utakmicu.

Mašić se odlično ubacio iza odbrane, Brolin je loše intervenisao i nije pokupio loptu ispred njega, potom je pokušao da se iskupi, ali je očigledno oborio Mašića i dosuđen je penal za selekciju BIH.

Sam Mašić izveo je jedanaesterac i pogodio za izjednačenje - 1:1.

Petnaest minuta prije kraja Dedić je pokušao da iznenadi Brolina iz slobodnog udarca, međutim, lopta odlazi preko gola.

U 78. minutu "zmajići su mogli i do pobjede, ali je Savić prvo pogodio prečku, a u nastavku akcije Mašić je sa pet metara glavom šutirao preko gola.

Posljednja uzbuđenja vidjeli smo u sudijskoj nadoknadi, bukvalno u posljednjim trenucima meča.

Prvo je Ćetković odlično odbranio opasan udarac poslije kornera, a potom je Drljo praktično u posljednjem napadu šutirao preko gola.

Švedska je tako poslije dvije pobjede upisala prvi remi, dok BIH ima dva remija i poraz u tri utakmice.

BIH: Ćetković, Dedić, Milojević, Barišić, Nikić, Begić, Savić, Kulašin, Bašić, Drljo, Mašić

Švedska: Brolin, Holm, Tolinson, Vagić, Kal, Gustavson, Husein, Gigović, Nigren, Prica, Elanga