Dan kad je Karlos srušio zakone fizike: Prošlo je tačno 25 godina otkako je Brazilac postigao legendarni gol! (VIDEO)

Autor Haris Krhalić

Prije 25 godina Roberto Karlos je postigao jedan od najboljih golova iz slobodnog udarca u istoriji.

Roberto Karlos slobodni udarac protiv Francuske Izvor: MN PRESS

Prije tačnio 25 godina u Francuskoj se održavao turnir "Tournoi de France" prijateljski turnir koji je trebao poslužiti kao priprema za Svjetsko prvenstvo 1998. godine koje je održano u istoj državi.

Na turniru su učestvovale četiri reprezentacije: Brazil, Engleska, Italija i domaćin Francuska, a slavili su Englezi.

Međutim, ovaj turnir bi vjerovatno bio zaboravljen da na današnji dan, na utakmici Francuske i Brazila, nije postignut jedan od najboljih golova iz slobodnog udarca u istoriji. Naime, igrao se 21. minut utakmice u Monpeljeu kada je loptu na otprilike 33 metra od gola namjestio legendarni bek Roberto Karlos.

Brazilski bek opalio je loptu s vanjskim dijelom lijeve kopačke, a ona je zaobišla živi zid i završila u mreži. Ovaj pogodak nije bio dovoljan za pobjedu, s obzirom da je utakmica završena rezultatom 1:1. U 55. minutu Mars Keler je postigao svoj prvi i posljednji pogodak za reprezentaciju Francuske.

Roberto Karlos slobodni udarac protiv Francuske
Izvor: Youtube/Ionakana

"Nemam pojma kako sam postigao taj gol. Dosta sam vježbao slobodne udarce, ostajao sam duže na treninzima i to mi se isplatilo. Samo sam 'pukao' po lopti i ona je ušla u gol", rekao je jednom prilikom Karlos za špansku Marku.

Bilo kako bilo, ovaj udarac je ostao upamćen kao „banana“ i dan danas je pogodak koji naučnici ne mogu objasniti.