Autor Goran Arbutina

Zrinjski slavio u jubilarnom 70. hercegovačkom derbiju.

bilbija Izvor: Promo/HŠK Zrinjski

Fudbaleri Zrinjskog upisali sunova tri boda u zaostalom 5. kola m:tel Premijer lige BIH protiv Širokoga Brijega.

Prvo ime jubilarnog 70. hercegovačkog derbija bio je dvostruki strijelac Nemanja Bilbija, a posljednji pogodak u pobjedi 3:0 postigao je Mario Ćuže.

Kapiten "plemića" Nemanja Bilbija nastavio je da rešeta mreže u Premijer ligi BIH i u 25. minutu stigao do svog 130. pogotka u elitnom bh. rangu..

Bila je to odlična akcija po desnoj strani u kojoj smo vidjeli dodavanje petom Ćorluke, potom lijep potez i asistenciju Jukića za Bilbiju koji ne promašuje iz neposredne blizine.

Vođstvo Zrinjskog moglo je biti i ubjedljivije, pošto je ekipa Sergeja Jakirovića ta koja ima potpunu dominaciju, a propustila je nekoliko dobrih šansi.

Prvi udarac u okvir gola uputio je Jukić u 12. minutu, kada je u gužvi u šesnaestercu iz okreta šutirao direktno u golmana.

Sedam minuta kasnije Bekić je šutirao sa 20-ak metara, a još bolju imao je Janković u 39. minutu, kada je nakon povratne dobro šutirao, ali je njegov udarac izblokiran na petercu.

Ukupno devet šuteva imali su domaći u prvom poluvremenu, dok je Široki imao samo jedan, ali on nije išao u okvir gola.

Ista slika viđena je u drugom poluvremenu, ali i još dva gola, oba u mreži Širokog Brijega i to u razmaku od deset minuta.

Nakon još jednog dobrog centaršuta Bilbija je upisao i drugi gol na utakmici, svoj deveti ove sezone.

Za konačnih 3:0 pobrinuo se Mario Ćuže u 77. minutu i tako ovjerio ukupno 23. pobjedu Zrinjskog u međusobnim duelima sa Širokim Brijegom.

U ovih 70 međusobnih okršaja Široki je slavio 29 puta, a 18 duela je završeno bez pobjednika.

Novo pobjedom ekipa Sergeja Jakirovića je preskočila Borac i sada je na trećem bodu sa 21 bodom, odnosno jednim bodom manje od vodećeg Željezničara i drugoplasiranog Širokog Brijega, ali "plemići" imaju čak dvije utakmice manje od ovih ekipa.