Olivije Žiru i Didije Dešan

Svjetski šampion pokazao moć - dao četiri gola! Ima ko da mijenja Benzemu, Žiru se izjednačio sa Anrijem!

Aktuelni šampioni svijeta ubjedljivo su savladali Australiju na startu Svjetskog prvenstva.

Olivije Žiru i Didije Dešan Izvor: TOLGA BOZOGLU/EPA

NIje početak meča bio najboji za Francusku, jer su se "kenguri" od prvog minuta nametnuli kao ozbiljan rival. Uspjeli su da stvore par šansi, prije nego što je Leki probio i centrirao ka Gudvinu, kom nije bilo teško da sprovede loptu u mrežu.

Nije jedina muka za Dešana bio primljen gol, nego što se još jedan igrač povrijedio i proširio spisak fudbalera koji ne mogu da pomognu saigračima. U pitanju je bio Lukas Ernandez, koga je zamijenio njegov brat Teo. Ta izmjena je dala vjetar u leđa Francuzima, pa su vrlo brzo poravnali preko Rabioa.

Poslije gola, Rabio je upisao i asistenciju za Olivijea Žirua, kojem nije bilo teško da loptu pošalje u prazan gol Metjua Rajana. Ređale su se šanse do kraja prvog poluvremena, ali više golove nismo vidjeli.

Drugo poluvrijeme je bilo mirno, sve dok stari u svoje ruke nije uzeo Kilijan Mbape, prvo je odlično iskoristio centaršut Usmana Dembela i donio prednost od 3:1. Na krilima sjajne energije Mbape je asistirao za Žirua, koji je glavom hladnkrvno izvršio egzekuciju i time postigao 51. gol za Francusku. Tim golom, izjednačio se na vrhu liste strijelaca "galskih pijetlova" sa legendarnim Tjerijem Anrijem.

Do kraja meča vidjeli smo festival šansi pred golom Australije, ali je sreća pratila Rajana, pa se mreža više nije tresla i time je stavljena tačka na ovaj više nego zanimljiv duel na Al Janoub stadionu.

Sljedeći meč Francuzi igraju protiv Danske 26. novembra, a tada će Australija tražiti šansu da osvoji prve bodove protiv Tunisa.

22:01

KRAJ MEČA

Fudbaleri Francuske ubedljivo su savladali Australiju sa 4:1. Deluje da je ovo moglo i da bude ubedljivije, ali je sreća uspela da spasi "kengure" težek poraza.

21:58

95. minut - Aron Moj je požuteo

Grub start Arona Moja na Ernandezu rezultirao je žutim kartonom. Gube živce Australijanci pred kraj meča.

21:54

JOŠ SEDAM MINUTA!

Sudija Gomes je odlučio da se igra još sedam minuta, fudbaleri Australije jedva čekaju kraj ovog duela.

21:53

90. minut - Konate u šansi

Novi korner za Francuze i opet odličan šut glavom Konatea, ali je uspeo Rajan da spreči "petardu" u svojoj mreži.

21:52

89. minut - Izlazi Žiru

Novi rekorder Francuske po broju golova Olivije Žiru je izašao iz igre uz velike ovacije sa klupe.

21:46

83. minut - Loš prijem lopte

Fantastičnu je loptu poslao Grizman ka Kilijanu Mbapeu, međutim prijem nije bio dobar, pa je lopta završila u rukama Metjua Rajana.

21:43

80. minut - Konačno žuti

Irvin već duže vreme igra poprilično rizično i konačno je sudija Gomes odlučio da sankcioniše njegovo ponašanje.

21:39

76. minut - Izmene u Francuskoj

Dešan neće da rizikuje sa igračima, pa je odlučio da Dembelea i Čuamenija izvede, a umesto njih su u igri Fofana i Koman.

21:35

72. minut - GOL ZA ISTORIJU!!!

Olivijer Žiru je ovim golom došao do 51. gola u istoriji za Francusku! Ovaj gol znači da se poravnao sa velikim Tjerijem Anrijem na listi strelaca.

Asistenciju je ubeležio Kilijan Mbap koji je lepo probio po levoj strani, centrirao a Žiru je sve nadvisio.

21:31

68. minut - MBAPE KONAČNO!

KIlijan Mbape kruniše svoju sjajnu partiju golom, odličan centaršut je Dembele uputio napadaču koji je fenomenalno glavom pogodio stativu, a lopta završila potom u golu.

21:28

65. minut - Novi grub start

Australijanci kao da polako gube strpljenje, sve češće možemo da vidimo njihove grube startove ka Francuzima. Ovog puta je Irvin startovao na Čuamenija.

21:26

63. minut - Nastavlja se pritisak

Lepo je centrirao Grizman iz kornera, a Konate je bio najviši, međutim lopta nije završila u golu, nego pored.

21:24

61. minut - Lepa kombinacija

Odlično su sarađivali Francuzi, a u ključnom trenutku je blokiran Mbape i biće samo korner.

21:22

59. minut - NIšta zanimljivo se ne dešava

Drže već par minuta loptu fudbaleri Francuske, ali ne uspevaju da probiju bedem ispred Rajana.

21:19

56. minut - Prva izmena u drugom poluvremenu

Upravo je Djuk izašao posle ovog grubog starta. Njegovo mesto je zauzeo Džejson Kamings.

21:18

55. minut - Prvi žuti karton

Izgubio je Djuk loptu, a onda pogibeno startovao na Usmana Dembelea. Zaslužio je Australijanac žuti karton!

21:13

50. minut - Kakav pokušaj Žirua

Odličan prodor Tea Ernandeza, atraktivno je probao Žiru sa ivice 16 metara, međutim lopta je prozujala pored gola.

21:10

47. minut - Korner za Australiju

BIće ovo prilika da Australija posle prekida pripreti. Ipak se ništa nije desilo!

21:08

POČINJE DRUGO POLUVREME!

Krenulo je drugo poluvreme sa centra su krenuli fudbaleri Australije.

21:05

Nove muke za Dešana

Povreda Lukasa Ernandeza koja je prethodila golu Australije produbila je muke selektora Francuske, kojem je već sastav dodatno smanjen zbog čestih povreda.

20:54

KRAJ PRVOG POLUVREMENA!

Kakav fudbal smo gledali u prvom poluvremenu, za fudbalske sladokusce! Poveli su Australijanci posle odličnog dodavanja Lekija ka Gudvinu. Raljutilo je to Francuze, koji su nizali šanse, a Rabio je prvi uspeo da slomi otpor Rajana.

Vrlo brzo se isplatila ofanziva opet, pa je Rabio posle gola upisao asistenciju, a strelac je bio Žiru. Ostaje enigma kako Francuska nije postigla još neki pogodak, jer su se nizali promašaji pred golom Australije.

20:47

47. minut - Dobar pokušaj

Lepo je gađao Irvin glavom i pogodio stativu Ljorisovog gola. Mogao je da se iskupi za veliku grešku kod drugog gola Francuza.

Izvor: Fonet/Alessandra Tarantino/AP

20:46

45. minut - Novi veliki promašaj Francuza

Antoan Grizman je "spojio" sa golom Mbapea koji je sa pet metara prebacio gol, a mogao je da bira gde će da šutira. Još jednom su "kenguri" imali sreće, onaj gol Gudvina, kao da je razljutio Francuze. Gomes je produžio prvo poluvreme za šest minuta.

20:45

Najstariji strelac u istoriji Francuske

Ovaj gol je Žiruu doneo titulu najstarijeg strelca na Svetskim prvenstvima za Francusku.

20:43

42. minut - Gol visi u vazduhu

Opet dobra prilika, odložio je Mbape loptu za Grizmana, a ovaj je šutirao malo pored desne stative. Sreća za Australijance da se bliži kraj prvog poluvremena.

20:40

40. minut - Solidna prilika

Odlično je Mbape pronašao Dembelea na 11 metara, ali je fudbaler Barselone loše šutirao i ostaje 2:1.

20:37

37. minut - Nova šansa za Žirua

Probio je fenomenalno Dembele po desnoj strani, pronašao Mbapea koji je izblokiran. Lopta se odbila do Žirua koji je nekontrolisano šutirao preko gola.

20:32

32. minut - ŽIRUOV 50 GOL ZA FRANCUSKU

GOOOOL, potpuni preokret Francuza, odlično je odreagovao Rabio i asistirao Žiruu, koji je pogodio prazan gol. Veliki kiks Irvina i ekspreni preokret šampiona sveta!

Samo jedan pogodak Žirua deli od Tjerija Anrija na listi strelaca Francuske.

20:30

29. minut - Nova šansa za Francusku

Francuzi imaju momentum, ovo je bila još jedna odlična situacija. Posle centaršuta je Žiru šutirao sa 5 metara, ali preko gola, nastavlja se ofanziva šampiona.

20:27

27. minut - IZJEDNAČENJE!!!

Adrian Rabioooo! Odlično se snašao centralni vezista posle centaršuta Tea Ernandeza i glavom poslao loptu iza leđa Rajana. Nisu Francuzi bili bolji, ali su uspeli da poravnaju situaciju!

20:26

26. minut - Korner

Grizman je izborio korner za Francusku.

20:24

24. minut - Mbape bez učinka

Trudi se Kilijan Mbape da pruži što bolju partiju i vrati Francuze u život ali ga za sada odlično čuvaju defanzivci Australije.

20:22

22. minut - Odlična šansa za Australiju

Teo Ernandez je naivno izgubio loptu, a Djuk je šutirao za dlaku pored stative. Australija je mogla do drugog gola.

20:20

19. minut - Pojačava Francuska pritisak

Pokušavaju šampioni sveta da se vrate u meč, kruže na oko 30 metara od Rajanovog gola, ali se još uvek čeka prava šansa.

20:13

13. minut - Povreda

Lukasa Ernandeza menja njegov brat Teo.

20:09

9. minut - ŠOK 1:0 ZA AUSTRALIJU

Goooool šokantan početak meča! Strelac je Gudvin, a asistirao mu je Metju Leki! ZAKUCAO JE LOPTU U MREŽU!

Povređen je Lukas Ernandez koji je morao da napusti teren.

Izvor: Arenasport

20:07

7. minut - Mirniji period meča

Loptu uglavnom drže Australijanci, ali fudbaleri Francuske stoje "visoko" i vrebaju grešku svojih rivala.

20:04

3. minut - Prvi šut ka golu

Imali su Australijaci prvi šut ka golu, sa 30ak metara je probao Rajli MekGri, ali nije bilo blizu.

20:02

2. minut - Odmah ofanziva

Francuzi od prvog zvižduka sudije dominiraju. Imali su i prvi korner, nisu uspeli da ugroze Rajana, ali deluje da će golman "kengura" imati puno posla.

20:00

1. minut - Počinjemo!

Poslednji meč za danas počinje. Francuska je veliki favorit, ali će Australija sigurno pokušati da pomrsi račune prvaku sveta i ponovi podvig koji je učinila Saudijska Arabija protiv Argentine.

19:58

Sve je spremno za početak meča!

Igrači oba tima su izašli na teren i otpevali himne svojih zemalja, uskoro se očekuje prvi zvižduk sudije Gomesa i početak meča.

19:50

Negativna tradicija

Francuska je aktuelni šampion sveta, a sada će probati da ponovi taj uspeh. Poslednji put kada su kao šampioni došli na Mundijal 2002. godine u Japan i Južnu Koreju, nisu uspeli da prođu grupu.

Doživeli su poraze od Danske i Senegala, a remizirali su sa Urugvajcima.

19:47

Sudija

Glavni arbitar ovog meča biće Viktor Gomes iz Južne Afrike. Ovaj sudija je delio pravdu u finalu Afričkog kupa nacija, odigranog prošle godine, u kom su se sastali Senegal i Egipat.

19:45

POTEZ DANA!

Veliki šok se desio u meču između Argentine i Saudijske Arabije, kada su autsajderi pobedili rezultatom 2:1. Pobedonosni gol je pravo remek delo, a ovde ga možete pogledati.

Pogledajte

01:01
Gol Saudijske Arabije
Izvor: Arena Sport

19:40

Ozbiljni kadrovski problemi za Dešama

Selektor Francuske je pre par dana ostao bez najboljeg fudbalera na svetu Karima Benzeme, pred sam Mundijal se povredio i Nkunku. Lista izostanaka je dugačka, a možete je i pogledati.

19:30

Prvi "VAR" gol u istoriji

U prethodnom okršaju ovih timova na Svetskom prvenstvu 2018. godine, videli smo prvi gol postignut posle VAR intervenencije. Sudija Kunja iz Urugvaja je posle konsultacija pokazao na belu tačku, a gol je potom postigao Antoan Grizman.

19:25

Degenek na klupi

Klupe igledaju ovako:

Francuska : Areola, Mandanda, Kamavinga, Koman, Disasi, Fofana, Teo Hernandez, Guenduzi, Kolo Munai, Kunde, Saliba, Tiram

Australija : Redmejn, Vuković, Bakus, Kamings, Degenek, Devlin, Deng, Hrustić, Karačić, King, Kuol, Mabil, MekKlaren, Tilio, Rajt

19:20

40 minuta do početka meča

Polako se pune tribine Al Janoub stadiona. Ovo zdanje je otvoreno 2019. godine utakmicom Al Sad - Al Duhail, a kapacitet je 44.325.

Sastavi ekipa

Francuska : Ljoris (C), Pavar, L.Hernandez, Upamekano, Konate, Čuameni, Grizman, Rabio, Žiru, Dembele, Mbape

Australija : Rajan (C), Etkinson, Rovls, Sutar, Behih, Moj, MekGre, Irvin, Gudvin, Leki, Djuk

19:05

Istorija

Biće ovo šesti okršaj ove dve selekcije, a daleko uspešniji su "galski petlovi" koji su slavili tri puta, jednom je slavila Australija, a jednom je bilo nerešeno. Prvi meč je odigran na Kirini Kupu, davne 1994. a slavila je Francuska sa 1:0. Jedini trijumf Australijanci su zabeležili, 2001. godine na Kupu Konfederacija u Južnoj Koreji.

19:00

Dobro veče!

Poslednji meč trećeg dana Svetskog prvenstva u Kataru odigraće Francuska i Australija, a na poslednjem Mundijalu su se isto sastali u grupnoj fazi. Taj meč je završen rezultatom 2:1 u korist Francuske. Ovaj duel se igra na stadionu Al Januob u Al Vakri.