Sedmica Kelna nije slučajna, ali "jarčevi" nisu izdržali: Kimih "projektilom" spriječio senzaciju u Minhenu!

Goran Arbutina
Autor Goran Arbutina

Bavarci bili na pragu prvog poraza kod kuće poslije godinu dana, ali je stvar spasio Bajernov "univerzalac".

Bundesliga 17 kolo Bajern - Keln 1-1 Izvor: ANNA SZILAGY/EPA

Samo minut dijelio je fudbalere Kelna od prave senzacije, a desetostrukog uzastopnog šampiona Njemačke, ekipu Bajerna od prvog poraza kod kuće još od januara prošle godine.

"Jarčevi" su šokirali Bavarce pogotkom Skirija već u četvrtom minutu, a onda uradili sve što su trebali. Bar do posljednjeg minuta u kojem su ostali bez pobjede, a Bajern izbjegao poraz golčinom Jozue Kimiha za remi 1:1.

Ekipa Štefena Baumgarta pokazala je da „sedmica“ protiv Verdera nije slučajna i da su u ovu godinu ušli mnogo bolje, iako su doveli tek trojicu igrača, od kojih su dvojica večeras počeli na klupi.

Morao je i Bajern da dovede zamjene, najvažnija je ona na golu, a upravo je Jan Zomer koji je doveden nakon što je Manuel Nojer na skijanju slomio nogu, u par navrata spašavao svoj gol i tako zadržao nadu upornih Bavaraca da mogu nešto da izvuku.

Ni Martin Švebe mu ostao dužan, kada je Julijan Nagelsman u finišu utakmice bacio sve karte (čitaj: poslao i De Lihta) u napad izvadio je jednu loptu koja je išla pod prečku, ali u 90. minutu ništa nije mogao.

Samo tridesetak sekundi nakon što su upropastili odličnu priliku za kontranapad fudbaleri Kelna napravili su novu grešku, izgubili loptu an sredini terena, a to ih je skupo koštalo.

Baš gdje i kada treba pojavio se Bajernov „univerzalac“ Jozua Kimih i sa više od 30 metara „raspalio“ loptu pod prečku golmana Švebea, koji je paradom samo uljepšao ionako prelijep pogodak.

Bajern je uspio tako da izbjegne poraz, ali ne i da upiše prvu pobjedu u 2023. godini.

Remi 1:1 sa Lajpcigom u gostima možda nije toliko razočarenje, ali bod protiv Kelna, osvojen uz mnogo muke sigurno nije nešto što je planirao Nagelsman, pa ni navijači Bajerna.

Priliku da se iskupe i osvoje prva tri boda u ovoj godini Bavarci će imati u subotu kada dočekuju Ajntraht Frankfurt.