Zrinjski je osvojio trofej u Kupu BiH, a samim tim i duplu krunu.

velež zrinjski finale kupa bih uživo Izvor: Sport1/Oslobođenje/Sanel Konjhodžić

Zrinjski je osvojio prvu duplu krunu u istoriji kluba!

"Plemići" su večeras u finalu Kupa BiH, igranom na Bilinom polju u Zenici, savladali Velež rezultatom 0:1 i preuzeli mu trofej, te osim duple krune, stigli do prvog pehara u bh. kup-takmičenju još od 2008. godine!

Trenutak koji je riješio pitanje pobjednika u finalnom duelu, posljednjem po ovom principu odigravanja, riješio je Mario Ćuže pogotkom u 52. minutu. Centrirao je Josip Ćorluka sa desne strane, pronašavši na suprotnoj stativi Ćužea, koji šalje loptu ispod čuvara mreže Veleža Osmana Hadžikića.

I do tog trenutka Zrinjski je bio opasniji rival, stvorivši tri-četiri situacije pred golom "rođenih", koji su se trgli tek nakon primljenog gola, ali se sve svelo na dva-tri udarca iz daljine.

Na kraju, nakon posljednjeg sudijskog zvižduka, došlo je do sukoba igrača dva tima, ali se sve brzo smirilo.

Pogledajte kako je to izgledalo!

Tok utakmice pročitajte klikom na karticu RAZVOJ DOGAĐAJA!

20:22

Sada je jasno!

Nakon što je Zrinjski osvojio Kup BiH, postalo je jasno da će u kvalifikacije za Konferencijsku ligu ići i četvrtoplasirani tim iz m:tel Premijer lige BiH.

Drugoplasirana ekipa, ili Borac ili Sarajevo, startovaće od drugog kola.

20:08

Pogledajte sukob nakon kraja meča!

20:00

Kraj

Završen je meč, Zrinjski je trijumfovao i osvojio Kup BiH, ali čarke još traju!

Sada je došlo do velikog sukoba igrača dva tima!

20:00

Dobio je žuti karton sada i Krunoslav Rendulić!

Došlo je do manjeg koškanja igrača dva tima, a trener Zrinjskog Krunoslav Rendulić dobio je žuti karton!

19:58

Žuti karton sada i za Lauša!

19:57

90+6' - Novi prekid!

Navijači Veleža sada su ubacili nekoliko stolica na teren!

19:56

90+4' - Žuti karton za Hrkača, isključen Vehabović!

Požutio je Hrkač zbog protesta nakon jedne sudijske odluke, dok je Vehaboviću pokazan crveni karton!

19:52

Igraće se još šest minuta

Toliko minuta nadoknade je pokazao četvrti sudija Antoni Bandić.

19:50

89' - Bilbija dobija žuti karton

19:49

U toku je 88. minut

Sve je manje nade da će Velež odbraniti trofej, dok je Zrinjski na korak od duple krune u BiH, prve u klupskoj istoriji.

19:47

86' - Anđušić!

Otvorio se prostor za Anđušića koji se odlučio na šut van kaznenog prostora, ali je i to završilo pored gola Zrinjskog.

19:46

85' - Žuti karton za Malekinušića

19:41

80' - Ilinković ulazi umjesto Zlomislića

19:41

79 - Halilović pored gola!

Mogla je greška defanzivne linije da skupo košta Zrinjski!

Pogriješili su štoperi "plemića" prilikom razmjene pasa, lopta je stigla do Anđušića a potom i Halilovića, ali ovaj sa distance šutira pored stative!

19:38

77' - Ponovo mijenja Jusufbegović

Umjesto Vehabovića, na terenu je Volas.

19:36

75' - Nastavljen je duel

19:32

71' - Prekid!

Prekinut je meč zbog bakljade navijača Veleža.

19:29

68' - Požutio je Sučić

19:27

65' - Loš udarac Lauša!

Haskić je uspio da se izbori za poziciju pored Memije, odigrao povratnu loptu za Tinu-Blaža Lauša, ali ovaj iz izgledne pozicije šutira visoko preko gola.

19:22

19:21

60' - Dvostruka izmjena u Zrinjskom

Ivančić i Tičinović izlaze iz igre, a na teren će Kamenar i Malekinušić.

19:19

Pogledajte vodeći gol Zrinjskog!

19:15

54' - Izmjena u Veležu

Umjesto Šikala, na terenu je Halilović.

19:15

52' - GOOOL!

Zrinjski vodi u finalu Kupa BiH, strijelac je Ćuže!

Centrirao je Ćorluka sa desne strane, a na pravom mjestu se našao Ćuže na suprotnoj stativi i matirao Hadžikića.

19:11

50'- Žuti karton za Tarika Šikala

19:07

46' - Počelo je drugo poluvrijeme!

Nastavljeno je finale Kupa BiH.

18:47

Kraj prvog poluvremena

Završeno je prvih 45 minuta, Velež - Zrinjski 0:0.

18:45

Igraće se dva minuta nadoknade

18:42

42' - Bilbija!

Ponovo je bilo opasno pred golom Veleža!

Centrirao je Tičinović sa lijeve strane, kapiten Zrinjskog Nemanja Bilbija pobjegao Mitru Ćukoviću, šutirao, ali je lopta prohujala pored gola.

18:39

Još pet minuta do odlaska na odmor

18:32

32' - Tičinović!

Dobar je to pokušaj bio Marija Tičinovića!

Šutirao je sa distance, ali je Osman Hadžikić "paradom" ukrotio taj pokušaj.

18:31

31' - Izblokiran Ćuže!

Zrinjski je izveo jedan dobar kontranapad, stigla je lopta na desnoj strani do Marija Ćužea, ali je odbrana Veleža uspjela da ga izblokira u posljednji čas.

18:30

Važne odluke za bh. fudbal!

Dok traje finale Kupa BiH, oglasio se predsjednik bh. kuće fudbala Vico Zeljković, saopštivši da će se od naredne sezone ponovo igrati dvomeč finala (posljednji put igran 2019. godine), dok će nova premijerligaška sezona početi 30. jula.

18:19

19' - Zrinjski prvi prijeti!

Konačno opasnost pred jednim golom!

Poslije kornera Zrinjskog sa dense strane, Josip Ćorluka je šutirao glavom, ali je Osman Hadžikić uspio da ukroti taj udarac.

18:16

17' - Još čekamo na prvu priliku

Igra se veoma oprezno i sa jedne i sa druge strane, ulog je ogroman.

18:11

11' - Prekinut je meč, baklja na terenu!

Navijači Veleža su ubacili jednu baklju u teren, pa je Luka Bilnija nakratko prekinuo utakmicu.

18:08

8' - Ispituju se snage

Traje početno ispitivanje snaga na "Bilinom polju", nema prilika u uvodnim minutima meča.

17:59

1' - Počeo je meč u Zenici!

Luka Bilbija dao je znak za početak meča u Zenici, sa centra je krenuo Zrinjski!

17:54

Igrači predvođeni kapitenima izlaze na teren "Bilinog polja"!

17:27

Startna postava Veleža

VELEŽ: Hadžikić, Zeljković, Pršeš, Hrkač, Anđušić, Šikalo, Haskić, Ćuković, Vehabović, Dejanović, Lauš. Trener: Nedim Jusufbegović.

17:23

Startna postava Zrinjskog

ZRINJSKI: Marić, Barišić, Ćorluka, Ivančić, Ćuže, Jakovljević, Sučić, Ilinković, Memija, Tičinović, Bilbija. Trener: Krunoslav Rendulić.

17:10

Prisjetimo se najave "plemića"!

A ovako je meč sa Veležom najavio strateg "plemića" Krunoslav Rendulić, koji je na 18 utakmica na klupi Zrinjskog upisao samo jedan poraz.

17:07

Nedim Jusufbegović: "Mi smo Velež, veći motiv nam ne treba!"

Evo šta je u najavi finala Kupa BiH rekao trener "rođenih" Nedim Jusufbegović!

16:52

Prijedorčanin na centru!

Povjerenje FS BiH da dijeli pravdu u ovom duelu dobio je Luka Bilbija iz Prijedora, a pomoćnici će mu biti Arnel Novalić (Doboj-Istok) i Josip Čolić (Kupres). Četvrti sudija biće Antoni Bandić iz Gruda.

16:22

Zrinjski u finalu nakon 15 godina!

Interesantno, Zrinjski ove godine igra svoje prvo finale Kupa BiH nakon 15 godina!

Sada već davne 2008. godine, tadašnja generacija "plemića" je pod vođstvom Dragana Jovića u dvomeču savladala tuzlansku Slobodu, i to tek nakon izvođenja jedanaesteraca.

Nakon toga, Zrinjski više nikad, do ove godine, nije izborio plasman u finale!