Posušje ni nakon 15 godina ne zna za trijumf: Široki iz dva šuta do dva pogotka i pobjede!

Goran Arbutina
Autor Goran Arbutina

Širokobriježani slavili u "istorijskom" komšijskom derbiju u Posušju.

Premijer liga BIH 2 kolo Posušje - Široki Brijeg 1-2 Izvor: Promo/HŠK Posušje

Ni nakon 15 godina Posušje ne zna za pobjedu protiv Širokog Brijega. Posljednji put slavili su u komšijskom derbiju još 2008. godine, a tako će ostati i nakon duela igranog u petak uveče na Mokrom docu.

Široki Brijeg slavio je 2:1, iako je imao samo dva udarca u okvir gola, od kojih je jedan bio jedanaesterac, a uzalud je bila inicijativa domaćih koji su pokvarili spektakl – odnosno upisali poraz na prvoj utakmici pod reflektorima u Posušju.

Imalo je Posušje više prilika, prvu poslije samo 30 sekundi kada je Tomić odbranio dobar šut Kamenara. Nešto kasnije obranio je i pokušaj Bobana, a potom je Dominik Begić za malo zakasnio na ubacivanje Lučića u peterac.

Imao je i Široki nekoliko poluprilika, ali tek u 33. minutu uputio je prvi udarac u okvir gola – i pogodio!
Lukić je odličnim prodorom pored prilično nezainteresvane odbrane Posušje izborio prostor za udarac, a onda matirao Tomića.

Pehovi Posušja nastavljeni su početkom drugog poluvremena kada je defanzivac Jovan Vladimir pavlović morao van zbog povrede, ali su domaći nastavili sa napadima i vidjeli smo odličan šut Kamenara koji je završio tik pred stative.

Pokušavali su domaći na sve načine, ponekad i malo pretjerivali, pa je Dominik Begić u 65. zaradio žuti karton zbog simuliranja.

Ipak, šest minuta kasnije upravo je on izjednačio poslije dobrog ubacivanja sa desne strane.

Činilo se da je Posušje na pragu potpunog preokreta i prvog trijumfa nad Širokobriježanima poslije decenije i po, ali su gosti u finišu stigli do cijelog plijena.

Nakon što je Krišto igrao rukom u šesnaestercu dosuđen je jedanaesterac, koji je Nigerijac Stefen Čineda svojim prvim pogotkom u dresu Širokog Brijega pretvorio u pogodak za pobjedu.

Da stvar bude gora po domaće, u nadoknadi su ostali bez Zvonimira Begića koji je zaradio drugi žuti i automatski crveni karton.

Široki je tako upisao pobjedu na startu sezone i debiju trenera Marijana Budimira.