BiH je trijumfovala nad Lihtenštajnom u petom kolu kvalifikacija za EURO 2024 u Njemačkoj.

bih lihtenštajn uživo prenos livestream  Izvor: FS BiH

Fudbalska reprezentacija BiH vratila se na pobjednički put u kvalifikacijama za EURO 2024 - ali je strepila do posljednjeg časa u duelu sa Lihtenštajnom.

Pogotkom Edina Džeke u 3. i autogolom Simona Lihingera u 18. minutu, činilo se da će "zmajevi" do vrha napuniti mrežu ekipe koja je do večeras u kvalifikacijama za prvenstvo Evrope primila 14 golova.

Ipak, "bombom" Sandra Volfingera u 21. minutu, gosti su smanjili minus, a BiH nije više do kraja meča uspjela da zatrese mrežu gostiju.

Na kraju je i strepila za trijumf, na povratničkom debiju novog selektora Mehe Kodre, ali najvažnije je, ipak, da su upisana tri boda kojima je BiH oživjela nade da se direktno plasira na prvenstvo Evrope.

BiH: Šehić, Miličević, Hadžikadunić, Kolašinac, Dedić, Nalić (od 64. Tahirović), Pjanić, (od 77. Hadžiahmetović), Krunić (od 90+2. Hamulić), Demirović (od 90+2. Krunić), Bilbija (od 77. Gazibegović), Džeko. Trener: Meho Kodro.

LIHTENŠTAJN: Bihel, Malin, Traber, Bek, Gepel, Zele, Vizer (od 68. Majer), Lihinger, S. Volfinger (od 84. F. Volfinger), Saglam (od 74. Luke Notaro), Salanović (od 84. Hasler). Trener: Konrad Finfštik.

Tok utakmice pogledajte klikom na karticu RAZVOJ DOGAĐAJA.

22:52

Tabela!

Slovačka je poražena u Portugalu (0:1), pa je BiH pobjedom u Zenici smanjila zaostatak za drugom pozicijom koja direktno vodi na EURO!

Evo sadašnjeg izgleda tabele:

Standings provided by Sofascore

22:42

Kraj utakmice

Završen je meč u Zenici, BiH je savladala Lihtenštajn rezultatom 2:1 u petom kolu kvalifikacija za EURO 2024.

Strijelci su bili Džeko u 13. i Lihinger (autogol) u 18. minutu, te S. Volfinger u 21. minutu.

22:36

90+3' - Izmjene u bh. taboru

Hamulić mijenja Krunića, dok je Kodro na terenu umjesto Demirovića.

22:35

90+2' - Ofsajd, a prije toga prečka!

Krunić je pogodio, ali je bio u ofsajdu!

Prethodno je nakon centaršuta Gazibegovića Džeko pogodio prečku.

22:33

Igraće se sedam minuta nadoknade

22:28

Igra se posljednjih pet minuta u Zenici

22:27

84' - Finfštik vrši nove izmjene

Umjesto Sandra Volfingera, strijelca jedinog gostujućeg gola, na terenu je Fabio Volfinger.

Salanovića mijenja Hasler.

22:20

77' - Dvostruka promjena u bh. timu

Izlaje Pjanić i Bilbija, na terenu su Hadžiahmetović i Gazibegović.

22:20

75' - Žuti kartoni za Malina i Lihingera

22:17

74' - Nova gostujuća promjena

Luke Notaro mijenja Saglama na terenu.

22:16

73' - Bilbija!

Demirović je centrirao sa desne strane prema Bilbiji, ali bh. napadač ne uspijeva zahvati loptu.

22:11

68' - Evo prve promjene i kod gostiju

Umjesto Vizera, na terenu je Majer.

22:09

66' - Prva javna opomena i za goste

Dobio je Džeko udarac u lice u duelu sa Traberom, a arbitar iz Kazahstana je gostujućem igraču pokazao žuti karton.

22:06

64' - Mijenja Kodro

Umjesto Nalića, na terenu je Tahirović.

22:04

6' - "Požutio" je sada i Krunić

22:00

57' - Prvi žuti karton večeras

Dobija ga Kolašinac zbog prigovora.

21:54

21:48

46' - Počelo je drugo poluvrijeme!

Nastavljena je utakmica na Bilinom polju.

21:37

Ostali rezultati u grupi

Poslije prvog poluvremena, Luksemburg ima minimalnu prednost protiv Islanda pred domaćom publikom (1:0), dok istim rezultatom Portugal vodi u Slovačkoj.

Kraj prvog poluvremena

Završeno je prvih 45 minuta, BiH vodi protiv Lihtenštajna rezultatom 2:1.

21:28

Igraće se dva minuta nadoknade

21:24

40' - Bez opasnosti po Šehića

Salanović je "makazicama" nakon jednog prekida pokušao da ugrozi Šehića, ali se čuvar mreže bh. tima nije dao iznenaditi na gol-liniji, nije bilo opasnosti.

21:12
Izvor: FS BiH

21:11

27' - Demirović!

Sjajno je Pjanić proigrao Demirovića u posljednjoj trećini terena, ali ofanzivac "zmajeva" nije uspio da primi tu loptu na željeni način.

21:04

21' - GOOOL, 2:1!

Odgovara Lihtenštajn, 2:1 u Zenici

Izveli su gosti jedan korner sa desne strane, Džeko je izbacio tu loptu, ali je samo "pala na nogu" Sandru Volfingeru van šesnaesterca. Nije igrač Luksemburga oklijevao, već je odmah "raspalio" po lopti i sjajnim golom smanjio prednost bh. tima.

Bio je ovo, inače, prvi gol Lihtenštajna u ovim kvalifikacijama.

21:01

18' - GOOOOL, 2:0!

Drugi gol bh. tima, vlastitu mrežu je zatresao Lihinger!

U jednoj kontri "tri na dva", Bilbija je na lijevoj strani proigrao Džeku, ovaj šutirao ka golu, ali je Lihinger nespretno reagovao u želji da izbaci loptu, pa se njemu pripisuje ovaj pogodak.

20:58

14' - BiH dominira

"Zmajevi" izvode već četvrti korner na ovoj utakmici, u potpunosti kontrolišu dešavanja na Bilinom polju.

20:46

3' - GOOOOOL, 1:0!

Poveli su "zmajevi" u trećem minutu, strijelac je Edin Džeko!

Nakon jedne dubinske lopte koja nije stigla do Demirovića, Bilbija je odigrao povratni pas za Džeku, koji u svom 130. nastupu u dresu BiH postiže 65. gol!

20:43

1' - Počela je utakmica u Zenici!

Lihtenštajn je krenuo sa centra.

20:38

Igrači su na terenu!

U toku je intoniranje himni.

20:27

Sastanak predsjednika dva saveza!

Predsjednik FS BiH Vico Zeljković, koji je tokom dana održao opširnu konferenciji za novinare, sastao se pred početak večerašnjeg meča sa prvi čovjekom fudbala u Lihtenštajnu, Hugom Kvadererom.

20:07

Sudije

Za večerašnji meč delegirane su sudije iz Kazahstana. Predvodi ih Sajat Karabajev, kojem će u radu pomagati Aleksej Dolgih i Dmitri Belogradov.

19:53

Tradicija je na strani "zmajeva"!

Reprezentacija BiH je kroz istoriju osam puta igrala protiv Lihtenštajna, koji nakon četiri kola tekućih kvalifikacija nema nijedan bod - ali nijedan gol, uz 14 primljenih.

Osam puta su "zmajevi" igrali protiv večerašnjeg rivala i upisali sedam pobjeda, uz jedan remi, a gol-razlika je impozantna - plus 29 (31:2)!

19:51

Kakvo je stanje u kvalifikacionoj grupi?

19:35

Bilbija prvi put u startnoj postavi "zmajeva!

Kapiten Zrinjskog Nemanja Bilbija dobio je povjerenje Mehe Kodre od prvog minuta duela sa Lihtenštajnom.

Bilbija je dva puta do sada oblačio dres reprezentacije BiH, ali će se večeras u Zenici prvi put naći u startnoj postavi.

BiH: Šehić, Miličević, Hadžikadunić, Kolašinac, Dedić, Nalić, Pjanić, Krunić, Demirović, Bilbija, Džeko. Trener: Meho Kodro.

LIHTENŠTAJN: Bihel, Malin, Traber, Bek, Gepel, Zele, Vizer, Lihinger, S. Volfinger, Saglam, Salanović. Trener: Konrad Finfštik.