Šampion BiH poražen je na gostovanju u Holandiji čime je izgubio sve šanse da se nađe u nokaut fazi Konferencijske lige.

az alkmar zrinjski uživo prenos livestream Izvor: ED VAN DE POL/ANP

Zrinjski je, nakon holandskog okršaja sa AZ Alkmarom, izgubio sve šanse da eventualno napravi novi evro-podvig i nađe se u nokaut fazi Konferencijske lige.

Mostarci su večeras, u okviru petog kola grupne faze, poraženi na gostovanju holandskom timu, pa su pred posljednje kolo i okršaj sa Aston Vilom pred domaćom publikom (14.12.) na posljednjem mjestu, sa tri boda osvojena u gradu na Neretvi baš protiv AZ Alkmara:

AZ ALKMAR – ZRINJSKI 1:0 (0:0)
/Pavlidis 59 pen/

Dominirao je domaćin u ovom duelu, čemu u prilog ide, prije svega, činjenica da je izveo čak 23 kornera, u odnosu na dva Zrinjskog. Ipak, nijedan udarac iz ugla nije izrodio pogotke za domaće – već penal.

Nakon što se dva puta u prvom poluvremenu ukrajinski arbitar Oleksij Derevinski nije oglasio kada su to od njega tražili domaći igrači i publika, nije ostao nijem u 59. minutu.

Mario Ćuže je u šesnaestercu Zrinjskog faulirao Vangelisa Pavlidisa, udarnu iglu Holanđana. Grk je potom preuzeo odgovornost i silovitim udarcem matirao Marka Marića, postigavši u 21. meču ove sezone svoj 17. gol!

Pogledajte taj trenutak:

Na kraju je to bilo dovoljno da AZ stigne do pobjede u ovom duelu i revanšira se rivalu za šokantan mostarski preokret (4:3), te se ujedno pomjeri sa posljednjeg mjesta u grupi. Na njemu je sada Zrinjski, koji će istorijski nastup u grupnoj fazi zaključiti za dvije sedmice, kada će u gradu na Neretvi ugostiti slavnu Aston Vilu.

Tok utakmice pogledajte klikom na RAZVOJ DOGAĐAJA!

AZ ALKMAR: Rajan, Sugavara (od 81. Kasius), Bazer (od 43. Penetra), Martins Indi, Meler Volf, Klasi, Mihailović (od 81. De Vit), Dantas (od 90+4. Gudmajn), Poku, Pavlidis, Van Bomel (od 81. Adai). Trener: Paskal Jansen.

ZRINJSKI: Marić, Ćorluka, Senić (od 66. Kiš), Radić, Malekinušić, Bradarić (od 83. Balić), Zlomislić, Ivančić, Hrvanović (od 60. Sabljić), Bilbija, Ćuže (od 83. Mišić). Trener: Mario Ivanković.

20:43

Kako izgleda tabela?

Standings provided by Sofascore

20:39

Kraj utakmice

Završen je meč u Holandiji, AZ Alkmar je porazio ekipu Zrinjskog rezultatom 1:0, čime su "plemići" matematički ostali bez šansi za plasman u nokaut fazu.

20:38

90+4' - Izmjena kod odmaćih

Gudmajn mijenja Dantasa.

20:35

Nadoknada će trajati četiri minuta

20:28

83' - Dupla promjena Zrinjskog

Izlaze Bradarić i Ćuže, u igri su Balić i Mišić.

20:26

81' - Trostruka promjena u holandskom timu

Adai mijenja Van Bomela, Kasius je u igri umjesto Sugavare, dok De Vit ulazi umjesto Mihailovića.

20:24

80 - Ćorluka!

Centrirao je desni bek Zrinjskog, išlo je to u gol, pa je Rajan morao da interveniše!

20:18

18:1 u kornerima!

Dominira AZ u ovom duelu, izveo je čak 18 kornera, ali iz takve vrste prekida nije uspio da povede, već je do prednosti stigao sa bijele tačke.

20:17

71' - Sjajne odbrane Marića - ali bio je Pavlidis u ofsajdu!

Istakao se golman Zrinjskog sjajnim intervencijama sada!

Prvo je odbranio udarac Mihailovića, da bi u nastavku akcije šutirao i Pavlidis, ali je i njegov šut uspio da "skine" čuvar mreže Mostaraca!

Međutim, da je Grk i postigao pogodak, bio bi poništen jer se nalazio u ofsajdu, ali to ne umanjuje dvije "panterske" intervencije Marića!

20:13

68' - Prva javna opomena za domaće

Žuti karton dobio je Penetra.

20:12

Evo kako je AZ poveo!

20:10

66' - Kiš umjesto Senića

Ne može Senić da nastavi meč, iznešen je na nosilima. Umjesto njega, na terenu je Kiš.

20:08

64' - Senić je ostao na travi

Povrijedio se igrač Zrinjskog prilikom jednog duela sa Melerom Volfom i trenutno mu se ukazuje pomoć na terenu.

20:05

60' - Izmjena u Zrinjskom

Sabljić je zamijenio Hrvanovića. Odmah potom, Malekinušić je "požutio" zbog jednog faula nad Mihailovićem.

20:04

59' - GOOOOOL!

Siguran je Pavlidis "sa kreča", Holanđani vode 1:0! Nije imao Marić šanse kod ovog udarca Grka, koji je večeras nastavio sa sjajnim brojkama ove sezone.

Bio je ovo njegov čak 17. gol na 21 utakmici u svim takmičenjima. Tri je postigao u Konferencijskoj ligi na pet mečeva, a čak 14 na 12 utakmica u prvenstvu!

20:02

58' - Penal za AZ!

Ćuže je oborio Pavlidisa, dosuđen je penal. Grk će ga i izvesti.

20:01

56' - Malekinušić u posljednji čas!

Pavlidis je ubacio loptu pred gol Zrinjskog, tražio Mihailovića, ali je Malekinušić u posljednji čas uspio da otkloni opasnost ispred svog gola!

20:00

55' - Mihailović!

Nije bilo opasnosti po gol Marića, Mihailović se odlučio na jedan šut sa distance, ali je to učinio veoma loše.

19:53

48' - Sugavara preko gola

Izveo je Japanac slobodan udarac u zoni šuta, prebacio živi zid - ali i kompletan gol "plemića".

19:50

46' - Počelo je drugo poluvrijeme!

Nastavljena je utakmica u Holandiji.

19:49

Samo jedan faul Zrinjskog u prvom poluvremenu!

Nevjerovatno djeluje ovaj statistički podatak - samo jedan prekršaj su napravili gosti tokom prvih 45 minuta, i to u nadoknadi vremena!

19:48

19:35

Korneri - 12:1!

Čak 12 udaraca iz ugla je izveo holandski sastav u prvom dijelu, ali nije to uspio da materijalizuje pogocima protiv bh. prvaka koji se veoma dobro i organizovano branio.

19:35

Kraj prvog poluvremena

Završeno je prvo poluvrijeme u Holandiji, AZ Alkmar - Zrinjski 0:0!

19:33

45+4 - Pavlidis!

Sjajnu šansu je imao Grk u posljednjim trenucima prvog dijela!

Dobio je loptu na lijevoj strani, šutirao, ali poslao loptu tik pored suprotne stative.

Ostaje 0:0 u Holandiji!

19:32

19:29

Igraće se četiri minuta nadoknade

19:27

43' - Izmjena kod domaćih

Bazer se povrijedio kod jednog duela i ne može da nastavi meč, na terenu je Penetra.

19:21

37' - Poku pored gola

Namještao se na udarac prvotimac AZ Alkmara, ali je veoma loše šutirao sa desne strane, lopta je otišla pored stative.

19:19

19:12

26' - Ponovo domaći traže penal!

Šutirao je sada Pavlidis, lopta je pogodila Zlomislića, tražili su domaći od sudije da se oglasi, ali je ponovo ostao "nijem".

19:10

25' - Ništa od penala!

Gledao je ukrajinski arbitar snimak, a na kraju je nakon poziva iz VAR sobe potvrdio svoju odluku i pokazao na korner.

19:07

22' - Velika šansa za Holanđane!

Malekinušić je spriječio AZ da stigne do vođstva!

Pavlidis je prošao po lijevoj strani, odigrao povratnu loptu za Mihailovića čiji udarac blokira Malekinušić, a potom loptu izbacuje u korner!

Provjerava se ova situacija, djelovalo je da je igrač Zrinjskog tijelom izblokirao taj šut, ali glavni arbitar će gledati snimak - da li je bilo igranja rukom?

18:57

12' - Gužva pred golom Alkmara!

Prvi put večeras prijeti i Zrinjski!

Dobro je Ćorluka prošao po desnoj strani, centrirao, ali je čuvar mreže domaćih Rajan uspio da stigne do lopte i izbaci je u polje.

18:56

11' - Siguran Marić!

Van Bomel je uputio upotrebljiv centaršut pred gol Zrinjskog, Pavlidis je zahvatio loptu glavom, ali je Marić na golu Mostaraca bio dobro postavljen.

Inače, impozantna je statistika Pavlidisa ove sezone - na 12 mečeva holandskog prvenstva postigao je 14 pogodaka!

18:51

6' - Bilbija blokira Van Bomela

Našao se prvotimac AZ Alkmara u šansi za udarcem, uspio je da ga uputi, imao je dosta prostora u šesnaestercu Zrinjskog, ali je kapiten gostiju Nemanja Bilbija uspio to da izblokira.

18:48

4' - Bez prilika u uvodnim minutima

Igra se odvija između dva šesnaesterca, traje početno ispitivanje snaga u Holandiji.

18:44

1' - Počela je utakmica!

18:41

Igrači dva tima izlaze na teren!

Meč počinje za nekoliko minuta!

18:39

17:47

Evo i startnih postava!

AZ ALKMAR: Rajan, Sugavara, Bazer, Martins Indi, Meler Volf, Klasi, Mihailović, Dantas, Poku, Pavlidis, Van Bomel. Trener: Paskal Jansen.

ZRINJSKI: Marić, Ćorluka, Senić, Radić, Malekinušić, Bradarić, Zlomislić, Ivančić, Hrvanović, Bilbija, Ćuže. Trener: Mario Ivanković.

17:27

Sudije

Pravdu će večeras dijeliti Ukrajinci, a predvodi ih Oleksij Derevinski, kojem će u radu pomagati Semen Šlončak i Andrij Skripka. Četvrti sudija je Dmitro Pančišin.

Za VAR su večeras zaduženi Italijani Luka Paireto i Danijele Doveri.

17:16

Trenutno stanje u grupi?

Aston Vila i Legija su na prvom i drugom mjestu sa devet bodova, dok Zrinjski i AZ Alkmar imaju po tri.

Posljednje kolo donosi utakmice Zrinjski - Aston Vila i Legija - AZ Alkmar, a ove utakmice zakazane su za 14. decembar.