Ludnica na Afričkom kupu nacija – Osimen zabio za 2:0, VAR ga poništio, ali Nigerija je u finalu!

Goran Arbutina
Autor Goran Arbutina

Drama u prvom polufinalu Afričkog kupa nacija završena izvođenjem penala nakon kojih se Nigerija plasirala u finale.

Afrički kup nacija Nigerija Južna Afrika poništen gol i dosuđen penal za protivnika Izvor: Issouf SANOGO / AFP / Profimedia

Afrički kup nacija ušao je u završnicu, a prvo polufinale između Nigerije i Južnoafričke republike donijelo je pravu dramu, koja je završena izvođenjem jedanaesteraca.

Nakon regularnih 90 ili bolje rečeno 100 minuta bilo je 1:1, pa su odlučivali penali, a uspješniji su bili Nigerijci koji su slavili 4:2 pa će se boriti za svoj četvrti trofej na ovom takmičenju.

Moglo je sve biti riješeno još u regularnom dijelu utakmice u kojem je Nigerija u jednom trenutku vodila 2:0.

Naime, u 85. minutu sjevnuo je kontranapad Nigerije nakon kojeg je Viktor Osimen pogodio za 2:0 i činilo se da smo dobili prvog finalistu Afričkog kupa nacija, međutim, u samo par sekundi sve se preokrenulo.

Dok je Osimen sa saigračima proslavljao pogodak reagovali su iz VAR sobe, ali ne zbog njegovog gola, već nečega na potpuno drugoj strani. U prethodnom napadu Južne Afrike fudbaler Al-Ahlija Persi Tau je oboren u šesnaestercu Nigerije, što sudija u prvih mah nije vidio i pustio je da se nastavi akcija iz koje je pao gol.

Ipak nakon reakcije iz VAR sobe pogodak Osimena je poništen i dosuđen je penal za Južnu Afriku.

Odgovornost je preuzeo Mokoena i postigao pogodak za izjednačenje 1:1. Mogla je Južna Afrika i do potpunog preokreta u sudijskoj nadoknadi ali je Mudau sa samo nekoliko metara odbijenu loptu poslao preko praktično praznog gola Nigerije, pa će meč odlučiti produžeci ili eventualno penali.