Dešanovo duplo slavlje - ''trikolori'' pokorili Tiranu!

Francuzi su u Tirani potvrdili prvo mjesto u grupi H

Didije Dešan večeras je 100. put sjedio na klupi "trikolora", a igrači kojima komanduje od ljeta 2012. godine za jubilej su mu poklonili – trijumf nad Albanijom i prvo mjesto u grupi H kvalifikacija za EURO 2020!

ALBANIJA – FRANCUSKA 0:2 (0:2)
/Toliso 8, Grizman 31/

Za Albance, koji su od duela sa aktuelnim fudbalskim vladarima planete napravili svečanost, večerašnji susret sa "galskim pijetlovima" nije imao rezultatski značaj, s obzirom da su još ranije ostali bez teoretskih šansi za plasman na EURO 2020.

Sa druge strane, Francuzima su, s obzirom na slabiji međusobni omjer u okršajima sa Turskom (Turska – Francuska 2:0, Francuska – Turska 1:1), bila potrebna sva tri boda kako ne bi morali da osluškuju rezultat iz Andore u želji da takmičenje u kvalifikacionoj grupi H završe na liderskoj poziciji.

Dešan, koji je sa reprezentacijom svjetski šampion, ali i vicešampion Evrope, kao selektor je debitovao 15. avgusta 2012. godine remijem sa Urugvajem (0:0). Zabilježio je 65 pobjeda, 18 puta je bilo neriješeno, dok je 17 puta teren napuštao kao poražen, a ukupna gol-razlika francuskog državnog tima pod njegovom komandom je +113 (196:83).

Nagovještaj toga desio se već u sedmom minutu, kada je vezista minhenskog Bajerna Korentin Toliso, nakon odlično izvedenog slobodnog udarca Antoana Grizmana, nadvisio posljednju liniju albanskog sastava, udarcem glavom matirao Etrita Berišu i – postigao svoj prvenac u dresu sa državnim grbom, na 19. nastupu!

Potvrda da će Francuzi ovaj kvalifikacioni ciklus završiti, kako je tamošnja javnost i očekivala, na prvom mjestu, stigla je u 31. minutu, kada je Grizman, nakon što je kraj svog imena upisao asistenciju, stavio svoje ime i u rubriku "strijelci", a sve mu je za jubilarni, 30. gol u reprezentaciji (na 76 nastupu) pripremio član Liona Luk Duboa.

ANDORA – TURSKA 0:2 (0:2)

Turci nisu dočekali kiks Francuza kako bi nakon deset kola zauzeli prvo mjesto, ali su uradili što je bilo u njihovoj moći savladavši Andoru istim rezultatom kao i Francuska Albaniju.

I u ovom duelu, sve je bilo poznato nakon prvog poluvremena, odnosno već nakon dvadesetak minuta, zahvaljujući napadaču Valjadolida i dvostrukom strijelcu Enesu Unalu.

MOLDAVIJA – ISLAND 1:2 (0:1)

U posljednjem meču ove grupe, Island je savladao Moldaviju u Jerevanu rezultatom 1:2.

Do prednosti su u 17. minutu stigli gosti pogotkom Bjarnasona. Domaći su "stvari na početak" vratili u 56. minutu, kada je precizan bio Milinčeanu, ali je njihov otpor devet minuta kasnije slomio Sigurdson, koji je u 78. minutu bio neprecizan sa "kreča".