Fudbal

Borac čestitao Novosađanima 109. ROĐENDAN! "Prvoj dami srpskog fudbala, našem BRATSKOM klubu..."

Autor Dragan Šutvić

Banjalučani su čestitali Vojvodini veliki jubilej.

Izvor: MONDO/Bojan Jakovljević

Fudbalski klub Vojvodina ovog ponedjeljka obilježava 109 godina postojanja, a jedna od čestitka stigla je iz Banjaluke!

Novosadskom klubu rijedak jubilej čestitao je i Borac, posredstvom društvenih mreža.

"Prvoj dami srpskog fudbala, našoj Vojvodini, našem bratskom klubu, neka je srećan 109. rođendan. Blistaj Vošo, na ponos svima!", napisali su iz Borca.

Prije ratnih dešavanja na prostoru bivše Jugoslavije, Borac i Vojvodina su vodili bitke u Prvoj ligi Jugoslavije. Pamte se i kup-dueli iz novembra i decembra 1987. godine, kada su crveno-plavi u Banjaluci nadoknadili minus od tri gola iz prve utakmice u Novom Sadu (3:0, 6:1) i plasirali se u polufinale takmičenja koje su kasnije osvojili.

U novijoj istoriji, Borac i Vojvodina su nekoliko puta odmjeravali snage u prijateljskim duelima, a posljednji put se to dogodilo ljetos, na pripremama u Sloveniji, kada su "lale" trijumfovale rezultatom 1:0.

Posljednji put je jedna selekcija Vojvodine u Banjaluci gostovala u septembru 2019. godine. Tada je na klupi Borca kao trener sjedio Branislav Krunić, dok je Vojvodinom komandovao još jedan bivši trener Banjalučana Nenad Lalatović.

Inače, Fudbalski klub Vojvodina osnovali su 6. marta 1914. godine u Novom Sadu učenici Velike srpske pravoslavne gimnazije, koja danas nosi ime Gimnazija "Jovan Jovanović Zmaj".

Među njima su bili budući univerzitetski profesor Vladimir Milićević, budući hemičar Milenko Hinić, budući pravnici Radenko Rakić, Kamenko Ćirić i Kosta Hadži, budući tekstilni industrijalac Milenko Šijakov, zatim njegov brat Đorđe i otac Sava, kao i Gojko Tošić, Đorđe Živanov, Branko Gospođinački i Živojin Bajazet.

Odluka o osnivanju Vojvodine bila je želja srpske omladine u Novom Sadu da dobije svoj sportski klub oko kojeg će se okupljati. U to vrijeme, u Novom Sadu, koji je tada pripadao Austro-ugarskoj monarhiji, postojala su samo tri fudbalska kluba: mađarski NAK i UAK i jevrejski Juda Makabi.

Uzimajući u obzir zategnute političke odnose između Austro-ugarske i Srbije i činjenicu da je Prvi svjetski rat već bio na pomolu, austro-ugarske vlasti nisu blagonaklono gledale na osnivanje srpskog kluba u Novom Sadu.

Iz tog razloga, mladi srednjoškolci morali su krišom da osnuju Vojvodinu, praktično u ilegali. To je učinjeno u štrikerskoj radionici čika Save Šijakova, u Temerinskoj ulici broj 12, na mestu Tehnometala.

Odlučeno je da ime kluba bude Vojvodina, kao asocijacija na nekadašnje Vojvodstvo Srbija i Tamiški Banat, krunovinu Austrijskog carstva koje je postojalo između 1849. i 1861. godine, a koje je nastalo u skladu sa privilegijama koje je austrijski car dao Srbima još davne 1691. godine, saopšteno je iz novosadskog kluba.

Pratite sve sportske vijesti na jednom mjestu, budite dio Mondo sportske zajednice na Viberu!