Srbija skoro sve vrijeme gubila, a onda furioznom završnicom objasnila Švajcarskoj ko je ko!

Goran Arbutina
Autor Goran Arbutina

Ipak revanš Švajcarcima, ali nije djelovalo tako tokom većeg dijela meča!

Kvalifikacije Eurobasket Srbija - Švajcarska 88:81 Izvor: MN PRESS

Srbija je obezbijedila plasman na Evropsko prvenstvo 2022. pobjedom nad Gruzijom u petak, a Švajcarska je izgubila sve šanse, tako da ova utakmica nije imala takmičarski značaj, ali jeste sportski.

Ipak, poslije nekoliko preokreta i zanimljive završnice, "orlovi" su uspjeli da se revanširaju za poraz u prošloj rundi kvalifikacija.

Srbija - Švajcarska 88:81 (21:21, 18:20, 19:28, 30:12)

Marko Luković je postigao 10 poena u posljednjih 12 minunta i bio je jedan od junaka pobjede.

Filip Petrušev je bio najefikasniji sa 22 poena i osam skokova, dok je Danilo Anđušić postigao 20. Nikola Rebić je dao devet, od čega je svoje dvije ključne trojke dao u posljednjoj četvrtini. Aleksa Avramović je utakmicu završio sa osam poena i devet skokova, a Miroslav Raduljica sa osam poena.

Švajcarsku je predvodio Beograđanin Dušan Mlađan sa 18 poena, dok su Džonatan Kazadi i Arno Kotur dali po 13.

Švajcarska je bolje počela, odmah povela, a Srbija je u jednom trenutku prve dionice vodila na kratko, ali se na prvi mali odmor otišlo nerešeno. "Orlovi" su drugu četvrtinu počeli mini-serijom 5:0, ali su "sajdžije" uzvratile svojom 9:0.

Smjenjivale su se onda ekipe u vođstvu, ali je Švajcarska vezala četiri poena na kraju dionice i na poluvrijeme otišla sa košem prednosti, a onda odigrala sjajnu treću četvrtinu. Pogađali su Mbala i Mlađan, a Srbija nije nikako uspjevala da dođe do koša i primila je čak 28 poena.

Švajcarska je u posljednjih 10 minuta ušla sa 11 poena prednosti, ali je Srbija taj dio igre otvorila serijom 13:1 i povela. Smjenjivale su se ekipe u vođstvu, a onda je Rebić pogodio dvije trojke, a Petrušev dodao koš za pet poena razlike tri i po minuta prije kraja.

Stekla je Srbija i devet poena razlike, ali se Švajcarska vratila na koš zaostatka, trojkom Dubasa, 83:81, 1.38 prije kraja. Marko Luković je poslije toga bio siguran sa penala, a poslije izgubljene lopte Švajcaraca, Avramović je dao jedno od dva bacanja.

Poslije toga je Luković ukrao loptu, bio je fauliran i siguran sa slobodnih bacanja za konačnih 88:81.