• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Ostavimo Jokića i Mareja, pričajmo o velikom igraču": Barkli njegovo ime izgovara stojeći, svi ga zaboravili

Čarls Barkli sjetio se velikana NBA lige i Denvera koga više niko ne pominje, a koji mora biti pomenut dok se priča o rekordima Nikole Jokića i Džamala Mareja.

 Čarls Barkli o zaboravljenoj legendi Denvera Izvor: YouTube/Kent Blazemore

Komentarišući utakmicu Denver - Klipersi, u studiju "TNT"-a poveo se razgovor o asovima Nagetsa Nikoli Jokiću, Džamalu Mareju, ali i velikanu za koga mnogi ne znaju, Aleksu Inglišu.

Povod za priču o 71-godišnjem Ol-star krilu i najboljem strijelcu NBA lige 1983. godine bila je impresivna Marejeva partija, u kojoj je ubacio 43 poena (8/14 trojke).

Na video-bimu iza njihovih leđa u jednom trenutku pojavila se statistika sa igračima Nagetsa koji su odigrali najviše "40+" utakmica u plej-ofu.

  1. Džamal Marej - 6
  2. Nikola Jokić - 5
  3. Aleks Ingliš - 4

"Znaš šta je najbolje u vezi sa ovom grafikom? To što ćemo pričati o velikom Aleksu Inglišu, jednom od najpotcijenjenijih igrača u NBA istoriji", rekao je Čarls Barkli, kazao je legendarni "Ser Čarls".

"Uvijek je dobro sjetiti se legendi", kazao je Erni Džonson.

Ko je bio Aleks Igliš?

Izvor: YouTube/Kent Blazemore

Aleksander "Aleks" Ingliš igrao je u NBA ligi od 1976. do 1991. godine i u tom periodu osam puta bio učesnik Ol-star utakmice, tri puta bio član drugog najboljeg idealnog tima NBA lige, a 1983. bio je najbolji strijelac. Prosječno je postizao po 28,4 poena po meču.

U dresu Denvera Ingliš je igrao čak 10 godina, od 1980. do 1990. godine i u njemu bio jedan od najboljih igrača ligi. Impresivno je igrao posebno u plej-ofu 1985. godine, kada je u serijama protiv San Antonija i Jute predvodio ekipu do plasmana, a potom su u finalu Zapada od Denvera bolji bili Los Anđeles Lejkersi sa Medžikom Džonsonom. Ingliš je u tom plej-ofu postizao po 30,2 poena. Ta sezona bila je uvod u najbolju.

U takmičarskoj 1985/86, Ingliš je prosječno postizao po 29,8 poena i bio je treći strijelac lige, iza Dominika Vilkinsa i Edrijana Dentlija. Te sezone je u plej-ofu ubacio 42 poena u polufinalu Zapada protiv Hjustona.

Nevjerovatne je stvari postizao Ingliš u NBA ligi, pa zaista začuđujuće djeluje da je 10. marta 1989. godine postigao 51 poen u porazu od Majamija 130:131, a da pritom nijednom nije šutirao za tri poena.

Stavio sve Denverove rekorde u džep i otišao

Izvor: Youtube/OfficialHoophall

Poslije decenije u Koloradu, NBA karijeru završio je u Dalasu 1991. godine, a nakon toga je igrao u Napulju, u kojem se poslije kratke epizode oprostio od košarke. Za sobom je ostavio dubok trag i nakon rastanka sa Denverom skoro svi rekordi Nagetsa bili su njegovi - broj poena (21.645), odigranih utakmica (837), asistencija (3.679)... Držao je čak 31 klupski rekord.

U znak sjećanja i odavanja priznanja Aleksu Inglišu, Denver je penzionisao njegov broj "2". Njegovi impresivni brojevi činili su ga 19. najboljim strijelcem u istoriji lige sve do 2019. godine. Od 1997. godine je član Kuće slavnih, a NBA liga ga je navela kao 71. najboljeg igrača u istoriji NBA lige.

"Nema šanse da nije u vrhu najboljih "Top 75" igrača koji su ikad igrali. Nemoguće da nije", kazao je Keni Smit u studiju nakon što je Barkli spomenuo Ingliša.

Ingliš, pa Leri Bird, Medžik Džonson, Džordan...

Izvor: Youtube/ Ryan Van Dusen/Printscreen

Tokom osamdesetih, Aleks Ingliš ubacio je čak 21.018 poena, više od bilo kog igrača, uključujući i velikane tog sporta Lerija Birda, Medžika Džonsona, mladog Majkla Džordana... Iako je nakon karijere bio asistent u Atlanti, Filadelfiji, Torontu i Sakramento Kingsima, njegova 11-godišnja trenerska karijera nije mogla ni da podsjeti na veličinu koju je dostigao kao igrač i pakleno dobar šuter.

Pogledajte kako je igrao Aleks Ingliš:

Aleks Ingliš najbolji potezi karijere
Izvor: Youtube/CaineLovesCali

Možda će vas zanimati


Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

NAJNOVIJE

Kolumna - Nebojša Šatara

Navijači

FK BORAC

RK BORAC