Pehar Kupa BiH ostaje u Tuzli! Sloboda je po četvrti put osvojila trofej!

Rukometaši tuzlanske Slobode pobjednici su Kupa Bosne i Hercegovine za sezonu 2020/21, čime su u svom "Mejdanu" uspjeli da odbrane trofej osvojen prošle godine u Doboju.

kup bih: sloboda - vogošća, finale Izvor: Promo/RK Sloboda

Tuzlanska Sloboda je uspjela da odbrani Kup BiH i po četvrti put u istoriji kluba podigne pehar u ovom takmičenju.

Nakon što su eliminisali novog šampiona Izviđača u polufinalu, Tuzlaci su u velikom finalu nadigrali Vogošću.

SLOBODA - VOGOŠĆA 27:22 (12:13)

Od početka finala igralo se poprilično izjednačeno, da bi potom ekipa iz sarajevskog predgrađa napravila seriju 5:0 i stekla pet golova prednosti u 21. minutu (5:10).

Međutim, tuzlanski rukometaši su uspjeli da smanje prije odlaska na odmor u poluvremenu na podnošljivih "minus jedan" iako su čak imali priliku i da stignu do izjednačenja (12:13).

Izviđač, Borac m:tel, Sloga Doboj i Sloboda će naredne sezone igrati u evropskim takmičenjima.

U nastavku se takođe igralo "gol za gol", da bi domaćin potom u 28. minutu prvi put stekao dva razlike (17:15), a razlika se mogla u par navrata udvostručiti da nije bilo raspoloženog Damira Efendića, koji je u tim trenucima skinuo dva sedmerca Tuzlacima.

Na 15 minuta do kraja, Sloboda je imala "plus tri" (21:18), koju su povremeno povećali, ali i održavali manje-više rutinski do samog finiša kada su se odlijepili na pet razlike (25:20) i praktično prelomili meč.

U tuzlanskom taboru najefikasniji je bio Ajdin Tufekdžić i Edin Klis sa po šest postignutih golova, koliko je na drugoj strani kod Vogošćana zabilježio i Duško Čelica.

Damir Efendić iz Vogošće najbolji je golman završnog turnira, najbolji strijelac sa 19 golova je igrač Slobode Edin Klis, dok je Emir Suhonjić, kapiten Tuzlaka, proglašen za najboljeg rukometaša Fajnal-fora u Kupu BiH.