Šmal "skinuo" bod odličnoj Srbiji!

Sjajna Srbija poražena od Poljske na otvranju Evropskog prvenstva 28:29. Kapiten Nikčević u poslednjem minutu nije iskoristio penal za remi.

Šteta!

Manje od minut pre kraja uzbudljive utakmice u Krakovu, Ivan Nikčević imao je sedmerac za izjednačenje, do tog trenutka je šutirao bez greške sa penala (5-5), ali mu je ključni udarac odbranio legendarni Slavomir Šmal.

Poljska je do kraja pustila da napad iscuri, Srbija nije imala vremena da ponovo krene ka mreži domaćina.

Ipak, bravo!

Prva utakmica u Grupi A na Evropskom prvenstvu u Poljskoj za "orlove" bila je dramatična do poslednje sekunde, ali nažalost tim Dejana Perića ostao je bez velikog boda protiv favorizovanog domaćina.

Srbija - Poljska 28:29 (15:14)!

Naš tim je pred 15.000 gledalaca, naklonjenih velikom većinom poljskoj selekciji, pokazao da je oran za iznenađenja i da bi u nastavku takmičenja mogao mnogima da pomrsi račune. Ipak, posle bolnog poraza od bronzanih sa poslednjeg Svetskog prvenstva veoma je važno da Srbija ne padne, već da joj meč koji je odigrala u Krakovu bude motiv i protiv Francuza za dva dana, a pogotovo u duelu sa Makedoncima.

Srbija je tokom čitavog meča bila u rezultatskom egalu protiv ekipe Mihaela Biglera, koji po stručnjacima, kao i po kladionicama važi za jednog od tri najveća favorita na prvenstvu. Prvi su "trikolori" naši naredni protivnici, što dovoljno govori o jačini grupe u kojoj je srpski tim.

Petar Nenadić poveo je "orlove" u hrabru borbu protiv raspevane publike i pomalo uplašenih poljskih igrača. Pritisak domaćinstva očigledno je u velikoj meri sputao sjajne pucače belo-crvenih. Fenomenalno srednji bek Srbije postigao je šest golova već u prvom delu, a do kraja meča još jedan.

Sve je bilo lakše kada je proradio i Darko Stanić. Veteran među našim stativama skidao je nemoguće i mnogi ziceri poljskih rukometaša propali su upravo zahvaljujući 37-godišnjem Mojkovčanu.

Nikčević je takođe postigao sedam, Nemanja Zelenović i Žarko Šešum po četiri, Darko Đukić i Momir Ilić po dva gola, dok su se jednom upisali Bojan Beljanski i Mijajlo Marsenić. Stanić je imao 13 intervencija.

Mladi pivotmen bio je i tragičar s obzriom na to da je u trenucima kada se rešavalo pitanje pobednika i posle sjajne odbrane Stanića zbog prigovora zaradio treće isključenje.

Srbija je pokazala i još jednu snagu. Karakter koji nas u prošlosti nije krasio. Perićevi puleni uspeli su posle "minus tri" sredinom drugog poluvremena da se vrate i opet povedu. Šteta što nisu izdržali do kraja.

Mihal Jurecki bio je najbolji igrač u Poljskoj sa sedam golova.

U Poljskoj je počelo je Evropsko prvenstvo za rukometaše.

Srbiju već u prvom kolu čeka težak ispit, a takav će po svemu sudeći biti i svaki sledeći. Pred nama je meč protiv domaćina turnira.

U prvom duelu Grupe A u Krakovu, Francuska je pobedila Makedoniju 30:23 (12:12).

GRUPA A, KRAKOV

Sastav: Srbija, Francuska, Poljska i Makedonija.

1. kolo, 15. januar: Francuska - Makedonija 30:23 (12:12), Poljska - Srbija (20.30).
2.kolo, 17. januar: Srbija - Francuska (18.15), Poljska - Makedonija (20.30).
3. kolo, 19. januar: Srbija - Makedonija (18.15), Poljska - Francuska (20.30).

Rukometaši Srbije i Poljske, osim 2009. godine na Svetskom prvenstvu u Hrvstakoj, po pravilu su igrali zanimljive i vrlo uzbudljive utakmice u kojima je pobednika odlučivala jedna lopta.

Još uvek je u svežem sećanju gol Ivana Nikčevića pet sekundi pre kraja na kvalifikacionom turniru u Alikanteu za Olimpijske igre 2012. Taj pogodak za 25:25 nas je praktično i odveo u London. Poljska je golom uz zvuk sirene slavila u Saragosi na Svetskom prvenstvu, a mi smo godinu dana kasnije na šampionatu Evrope u Danskoj bili bolji za jednu loptu.

UŽIVO

- Zelenović je izvukao novi penal! Ali ovaj put Šmal brani udarac Nikčevića, u najgorem momentu. Poslednji minut. Još 20 sekundi...

- Minut i po do kraja, Stanić je skinuo još jedan zicer. Napad za Srbiju posle tajmauta Perića. Napred Srbija, možemo!

- Novi penal za Srbiju, Nikčević je siguran 28:29!

27:29 - Nažalost Bilecki! Sve je manje vremena za "orlove", još četiri minuta.

55' - Stanić skida zicer, a Marsenić pravi veliku glupost i zbog prigovora dobija dva minuta. Kraj meča za njega.

27:28 - Mihal Jurecki, pogađa iz svih pozicija.

- Rumuni ne sviraju čist sedmerac nad Nikčevićem!

27:27 - Mihal Jurecki posle koraka postiže gol, a mi imamo igrača manje. Šteta. Žarko Šešum ide da predahne. Prošli put smo poveli sa igračem manje.

27:26 - Nikčević ne greši, njegov šesti gol.

- Sedmerac je izvukao Marsenić, peti za Srbiju.

26:26 - Mihal Žiba, ulazimo u poslednjih deset minuta. Imali su Poljaci dosta sreće u ovom napadu.

26:25 - Nikčević sa crte! Vodimo ponovo, sa igračem manje.

- Darko Stanić brani zicer!

48' - Ilija Abutović ide na dva minuta napolje! Bigler traži tajmaut i pokušava da prelomi meč.

25:25 - Šešum!

24:25 - Iskoristili su Poljaci višak. U toku je 47. minut.

- Lako rešavamo sada odbranu Poljaka, Zelenović je izborio novi penal. Nikčević je siguran. Nerešeno je 24:24!

44' - Đukić je posle kontre izborio sedmerac. Nenadić ne koristi, brani Šmal, vratio se među stative. Srbija ima igrača više zbog isključenja Krajevskog. Šteta!

23:24 - Marsenić sa crte, bravo!

22:24 - Bilecki se raspucao.

22:23 - Nikac je istrčao kontru i smanjio na gol zaostatka.

21:23 - Šešum, kontra sa igračem manje i asistencija Nikčevića.

20:23 - Odbrana nam je prilično šuplja, gol za Mihala Jureckog. Marsenić opet mora na klupu za kažnjene.

20:22 - Šešum smanjuje...

19:22 - Karol Bilecki se upisuje sa deset metara. Slaviša Đukanović je kratko bio na terenu, vratio se Stanić.

19:21 - Neprijatnu seriju prekida Nenadić.

- U toku je 39. minut.

18:21 - Bartoš Jurecki kažnjava novu grešku Srbije. Serija 5:0 za domaćina. Perić traži tajmaut.

18:20 - Čini se da srpski brod u Krakovu polako tone, Krijevski sa krila koristi igrača više. Šešum je pre toga zaustavljen.

18:19 - Bartoš Jurecki ne greši, Poljska opet vodi. Primili smo pet golova za šest minuta.

- E, sada je već loše. Isključenje za Zelenovića i sedmerac za Poljsku!

18:18 - Dašek je siguran za razliku od prošlog napada kada nije iskoristio kontru. Nerešeno je posle pet minuta igre u drugom delu.

18:17 - Mnogo golova, Šipržak pogađa.

18:16 - Višak za Darka Đukića na desnom krilu. Njegov drugi pogodak. Idemo!

17:16 - Mihal Jurecki je takođe raspoložen u nastavku meča.

17:15 - Zelenović nastavlja tamo gde je stao u prvom delu.

16:15 - Poklon gol, primamo ga sa dva igrača više i posle dobrane Stanića.

16:14 - Dobro je počelo. Sa dva igrača više Nenadić je izborio drugi sedmerac za Srbiju, Nikčević pogađa.

- Samo da Srbija nastavi u istom ritmu. Prvi deo igre bio je skoro pa savršen. Autsajderi su u prethodne dve utakmice padali u drugom poluvremenu, verujemo da mi nećemo. Hrabro i nared "orlovi"!

Himna Poljske...

Neka bude i na kraju!

Prvo poluvreme je završeno rezultatom 15:14. Odlična igra Srbije. Samo tako nastavite... Petar Nenadić je postigao šest, Nemanja Zelenović tri, Momir Rnić dva, Žarko Šešum, Ivan Nikčević i Bojan Beljanski po gol.

Na drugoj strani Šištof Lijevski je strelac četiri, a Mihal Jureci tri gola.

- Isključen je Bartoš Konic, a zatim i Žiba mora na klupu za kažnjene.

15:14 - Žiba iz vrlo teške pozicije pogađa. A zatim ne koristi kontru za novo izjednačenje.

15:13 - Raspoložen je i Nemanja Zelenović. Šteta zbog onog pada i serije Poljske od 3:0.

14:13- Bravo Momire! Na drugoj strani je prethodno Stanić uspeo da odbrani. Ponovo vodimo, a sada imamo i loptu.

13:13 - Upisao se i Momir Rnić.

25' - Poljaci su se razigrali i sada vode. Novi gol sa crte i domaćin vodi 13:12.

12:12 - Pad u igri Srbije, Mihael Dašek poravnava rezultat.

12:11 - Lijevski se raspucao.

12:10 - Ivan Nikčević koristi sedmerac.

23' - "Skinut" je šut Nenadiću, ali se izborio za loptu i penal.

11:10 - Lijevski pogađa sa devet metara.

11:9 - Prostor za Nemanju Zelenovića... "Zeleni" postiže drugi gol protiv Poljaka.

- Dejan Perić uzima predah za svoje igrače. Dobar početak utakmice, motor Srbije je Nenadić, pogađa, asistira, bori se kao lav.

10:9 - Šištof Lijevski podiže dvoranu na noge. Negov drugi gol.

10:8 - Minut kasnije Beljanski ne greši posle fenomenalne asistencije Nenadića.

19' - Beljanski ne koristi zicer, pogađa stativu. Idemo dalje... Lepeza Stanića i nema prolaza za loptu u mrežu Srbije, sa crte.

9:8 - Zelenović je strelac, odlična blok Marsenića...

8:8 - Mihael Jurecki postiže treći gol. Opet je nerešeno. Pogodak iz kontre.

8:7 - Šteta, Stanić je odbranio, ali se lopta odbila do Krajevskog, koji uspeva da smanji prednost Srbije.

8:6 - Pogodi ko je? Petar Nenadić. Pojačali smo odbranu i koristimo greške Poljaka. Bigler mora da traži tajmaut posle 15 minuta igre.

7:6 - Srbija vodi prvi put. Gol je postigao popularni "Petar Pan", njegov peti na meču.

13' - Šmal brani, revanširao mu se "ministar odbrane", skida zicer.

6:6 -. Neeeeenaaadić! Fenomenalan ulazak u utakmicu i na Evropsko prvenstvo. Evo i odbrane Darka Stanića. Igra se 12. minut.

5:6 - I Šipržak postiže gol, napad je dobar, nepogrešiv, ali odbrana je za sada slaba.

5:5 - U desetom minutu eksplodirala je bomba Žarka Šešuma!

4:5 - Glinski sa crte. Nedostaju nam odbrane Stanića!

4:4 - Šou Nenadića, igra se osmi minut.

3:4 - Upisao se i Lijevski.

2:3 - Premislav Krajevski vraća prednost Poljacima, a Petar Nenadić solo akcijom ponovo poravna.

2:2 - U 6' Darko Đikić koristi kontru Srbije.

1:2 - Jurecki opet, brinu izgubljene lopte u dva napada.

1:1 - Petar Nenadić uzvraća sa igračem manje. Sjajno i bravo!

2' 0:1 - Posle minut i nekoliko sekundi isključen je Mijailo Marsenić. Napad Poljske traje već minut i po... I gol strelac je Mihael Jurecki.

- Počinje, prvi napad za Poljsku. Srećno "orlovi"!