Evropski start iz snova za Bajića i Želju

U prvom meču prvog kola kvalifikacija za Ligu Evrope, sarajevski Željezničar golovima Riada Bajića slavio je 2:0 na Malti protiv domaćeg Balcana i tako nakon prvih 90 minuta stekao ogromnu prednost pred revanš u Sarajevu.

Evropska sezona za Željezničar nije mogla početi bolje.

Sarajevski plavi u prvom meču kvalifikacija za Ligu Evrope savladali su u gostima Balcan 2:0 golovima Riada Bajića u 4. (iz penala) i 13. minutu i tako uoči revanša 9. jula u Sarajevu stekli ogromnu prednost koja im garantuje mirnijih 90 minuta u drugom susretu.

BALCAN - ŽELJEZNIČAR 0:2 (0:2)
/Bajić 4, penal, 13/

BALCAN: Kasar, Serano, Grioli, Becina, Ađus, Guobadija, Skiberas (od 78. Arab), Brinkat, Grima (od 84. Darmanin), Mikalef (od 90. Ćipriot), Bilbao.

ŽELJEZNIČAR: Antolović, Kvesić, Bogdanović, Kosorić, Livaja, Hadžiahmetović (od 76. E. Sadiković), Blagojević, Beganović (od 56. D. Sadiković), Đelmić, Kokot (od 84. Dijata), Bajić.

Tim Milomira Odovića bio je dominantan tokom cijelog susreta na stadionu Hibernijans, opravdao ulogu favorita i već sada može početi da razmišlja o drugom kolu kvalifikacija i narednom rivalu (pobjednik dvomeča Go Ahed Igls - Ferencvaroš).

Junak susreta bio je dvostruki strijelac Riad Bajić, koji je tako stigao do trećeg evropskog gola za Željezničar (prošle godine bio je strijelac Metalurga iz Skoplja).

Prvi pogodak najbolji strijelac Premijer lige BiH prošle sezone postigao je u 4. minutu sa "bijele tačke". Prethodno je u šesnaestercu domaćih srušen je Jasmin Bogdanović.

Već u 13. minutu na semaforu je stajalo 0:2. Nakon lijepe akcije napadačke linije Željezničara, Bajić je po drugi put zatresao mrežu nemoćnog Kristijana Kasara i postavio, ispostaviće se kasnije, konačan rezultat.

...

Sarajevski plavi tokom susreta propustili su još nekoliko izglednih prilika, dok domaći fudbaleri skoro da nisu pokazali ništa. Golman gostiju Marijan Antolović praktično je bio besposlen tokom 90 minuta.

Fudbaleri Željezničara sada imaju sedam dana za odmor i pripremu za revanš meč, koji bi trebalo da bude puka formalnost. Pravo čudo treba da se desi pa da Sarajlije ne izbore plasman u drugo kolo kvalifikacija za Ligu Evrope, gdje ih očekuje znatno ozbiljniji rival - holandski Go Ahed Igls ili mađarski Ferencvaroš.

Revanš meč na programu je 9. jula na stadionu "Asim Ferhatović - Hase".

TOK UTAKMICE:

95 - KRAJ!

91 - Još jedna odlična prilika za Želju. Enis Sadiković sjajno je šutirao, ali odlično je reagovao domaći čuvar mreže i spasio svoj gol. Samo korner za Sarajlije.

90 - Igraće se pet minuta sudijske nadoknade vremena.

90 - Šon Ćipriot ulazi u igru umjesto Lajdona Mikalefa. To je posljednja izmjena na meču.

84 - Bliži se kraj susreta. Željezničar rutinski čuva dva gola prednosti. Sekuba Dijata ulazi u igru umjesto Kokota. Izmjena i kod Balcana. Rajan Darmanin ulazi u igru umjesto kapitena Dilana Grime.

78 - Mijenjaju i domaći. Samir Arab zamijenio je Skiberasa.

76 - Druga izmjena kod Željezničara. Umjesto Amira Hadžiahmetovića na terenu je Enis Sadiković.

69 - Ponovo jednominutni prekid za osvježenje fudbalera. Željezničar i dalje ima sigurnu prednost.

68 - Prvi žuti karton i za fudbalere Željezničara. "Rezervista" Sadiković zaradio je opomenu.

67 - Odličan šut dvostrukog strijelca Bajića, ali golman Balcana Kristijan Kasar odlično brani.

- Željezničar na Malti ima i podršku nekoliko svojih navijača, popularnih Manijaka.

...

63 - Još jedan žuti karton za domaće, peti. U bilježnici sudije Antama našao se i Edison Bilbao.

56 - Milomir Odović pravi prvu izmjenu. Beganovića mijenja Damir Sadiković.

49 - Fudbaleri s Malte krenuli su nešto ofanzivnije u nastavku meča i već nakon četiri minuta stigli do dobre prilike. Ipak, odbrana Želje pravovremeno je reagovala i otklonila opasnost.

46 - Počelo je drugo poluvrijeme. Nema izmjena.

PRVO POLUVRIJEME:

Nakon prvih 45 minuta, golovima Riada Bajića, Željezničar sasvim zasluženo vodi protiv Balcana. Domaći tim može biti zadovoljan rezultatom, s obzirom da su izabranici Milomira Odovića dominirali tokom prvog poluvremena i opravdali ulogu favorita. Sarajevski plavi mogli bi već nakon susreta na Malti da razmišljaju o plasmanu u drugo kolo kvalifikacija za Ligu Evrope.

...

- kraj prvog poluvremena -

45+1 - Igraće se minut sudijske nadoknade.

45 - Bliži se kraj prvog poluvremena. Željezničar ima sigurno vođstvo.

41 - Nastavlja se pritisak Sarajlija. Ognjen Đelmić šutirao je sa distance, ali lopta završava u korneru.

38 - Još jedna javna opomena za igrače s Malte. Luk Skiberas četvrti je fudbaler Balcana sa žutim kartonom.

35 - Pokušao je sada i iskusni Kokot, ali ostaje 0:2. Željezničar dominira i na pragu je da već u prvom susretu riješi pitanje pobjednika u ovom dvomeču i izbori plasman u drugu rundu kvalifikacija.

33 - Aleksandar Kosorić pokušao je iz slobodnog udarca da ugrozi gol Balcana, ali je lopta završila iznad prečke.

30 - Još jedan grub start domaćih fudbalera. Klajv Brinkat treći je opomenuti igrač Balcana.

23 - Sudijski tajm-aut. Finski arbitar odlučio je nakratko da prekine susret kako bi se igrači osvježili. Trenutno je temperatura 29 stepeni Celzijusa.

18 - Još jedan gol za goste, ali ovaj put je poništen. Dženis Beganović bio je u nedozvoljenoj poziciji.

Kraj prvog poluvremena. Željo u gostima protiv Balzana vodi 2:0.Foto: Damir Hajdarbašić, www.fkzeljeznicar.ba

Posted by FK Željezničar on уторак 30. јун 2015.

13 - GOOOL!!! Željezničar već ima dva gola prednosti! Ponovo je strijelac Bajić, prvi golgeter Premijer lige BiH prošle sezone.

10 - Proteklo je deset minuta utakmice. Željezničar ima blagu inicijativu i vođstvo.

6 - Novi šuti karton za domaćina. Elkin Serano je "požutio".

5 - Defanzivac Balcana Terens Ađus zbog neopreznog starta nad Zoranom Kokotom zaradio je javnu opomenu.

4 - GOOOL!!! Riad Bajić siguran je sa "bijele tačke". Željezničar vodi 1:0.

3 - Penal za Željezničar! U kaznenom prostoru domaćih srušen je Jasmin Bogdanović.

1 - Sudija Denis Antamo iz Finske dao je znak za početak susreta. Srećno plavi, odnosno bijeli, s obzirom da fudbaleri Željezničara danas nastupaju u toj kombinaciji! Prvi napad za naš tim.