Željini mladići i dalje putuju Evropom!

Fudbaleri Željezničara poslije trijumfa u Mađarskoj još jednom savladali Ferencvaroš, na Koševu je bilo 2:0 i zasluženo su u trećem kolu kvalifikacija za Ligu Evrope.

UŽIVO Liga Evrope: Željezničar - Ferencvaroš 2:0 Izvor: MONDO/Samir Cacan

Željezničar je odbranio protiv Ferencvaroša velikih 1:0 iz prvog meča u Mađarskoj. I ne samo to. U revanšu na Koševu još jednom je zasluženo slavio i prošao u treće kolo gdje ga čeka Standard iz Liježa!

Željezničar – Ferencvaroš 2:0 (prvi meč 1:0)

Heroji su bili strelci Kokot i Đelmić, ali jednake zasluge pripadaju i ostalim fudbalerima koji su ostavili srce na terenu i sa ukupnih 3:0 iz dve utakmice savladali Ferencvaroš.

Željezničar je tako ostao jedini predstavnik BiH u evropskim takmičenjima.

Na velikom ispitu bili su izabranici Milomira Odovića, a položili su ga s najvećom ocjenom.

Mladi tim Željezničara vrlo zrelo je odigrao prvu utakmicu i stigao do jednog, ali velikog gola prednosti i u revanšu morao je da to sve ponovi i potvrdi da meč u Mađarskoj nije bio slučajnost.

A da pobjeda u prvom meču nikako nije bila slučajnost, potvrdili su vro organizovanom, strpljivom i vrlo zrelom igrom koja im je na kraju donijela veliku pobjedu.

Željezničar je svjesno blago prepustio posjed lopte protivniku, ali je svih 90 minuta kontrolisao igru, ne dozvoljavajući protivniku da stvara veliki broj šansi ispred gola Antolovića.

Imao je Ferencvaroš nekoliko dobrih prilika, prvu već u devetom minutu, ali je pokušaj Bodea sa devet metara izblokirao Kosorić, što je bio uvod u fenomenalnu partiju štopera Željezničara.

Još nekoliko puta su zaprijetili gosti u prvom poluvremenu, ali ono je na kraju pripalo Željezničaru, zahvaljujući odličnoj akciji u 23. minutu koju je preciznim pogotkom završio Kokot.

U drugom poluvremenu, gosti su pritiskali Željezničar, ali nisu mogli da pronađu način da probiju njegovu odbranu. Ekipa Milomira Odovića je sasvim opravdano čuvala veliku prednost,pa nije viđeno mnogo prilika.

Ipak, imao je Željezničar i malo sreće. Da je lopta u 75. minutu poslije slobodnog udarca Gere završila u mreži umjesto na prečki, bila bi to grčevita borba do samog kraja, ali se to nije desilo i praktično Željin tim dobio je na samopouzdanju da završi ovaj meč.

I onda, kada je već počelo slavlje na tribinama, u sudijskoj nadoknadi novi pogodak Željezničara. Antolović je ispucao dugu loptu, ona je odskočila ispred protivničke odbrane i našla se iza njihovih leđa, a Đelmić, koji je uspješno izbjegao ofsajd zamku, primio je loptu, malo povukao i zatim rutinski poslao loptu u mrežu.

Tribine Koševa se eksplodirale, Željezničar ide dalje kao jedini predstavnik BiH.

U trećem kolu kvalifikacija za Ligu Evrope plavi tim će igrati protiv Standarda iz Liježa.

Protivnik zaslužuje ogroman respekt, ali nakon prikazanog u dvomeču protiv Ferencvaroša, navijačima Željezničara niko ne može oduzeti optimizam.

Ovi momci mogu mnogo! Koliko je to, vidjećemo

Evo i sastava:

ŽELJEZNIČAR: Antolović, Kosorić, Memija, Bogdanović, Kvesić, Bajić, Blagojević, Hadžiahmetović, D. Sadiković, Đelmić, Kokot.

FERENCVAROŠ: Dibuš, Leandro, Nalepa, Dilaver, Hajnal (od 46. Šestak), Đomber, Bode, Gera, Lamah, Somalia, Varga (od 41. Rado).

TOK UTAKMICE:

KRAJ!

Koševo je proključalo! Željo prolazi dalje! Ostalo je još minut-dva igre

- 90+1 GOOOOOL!!! Đelmić postiže pogodak i sve je gotovo! Antolović je ispucao dugu loptu, a ona je odskočila i prešla iza leđa odbrane Mađara, gdje se našao Đelmić i rutinski završio pogotkom!

- 85' Umjesto strelca jedinog pogotka, Zorana Kokota ulazi Joco Stokić, bivši napdač banjalučkog Borca

- 83' Beganović je šutirao glavom poslije ubacivanja iz slobodnog udarca, ali nažalost pored gola

- Šestak je pokušao sa dvadesetak metara prizemnim udarcem, ali lopta odlazi pored gola, Antolović ju je pustio

Na Koševu je i pedesetak mađarskih navijača, a njih oko 400 je vraćeno sa ulaska u Kanton Sarajevo ka Mađarskoj, javio je komentator Face TV. Navodno je riječ o huliganima, koji i u Mađarskoj imaju zabranu posjete utakmicama

- 75' PREČKA. Gera je šutirao iz slobodnjaka sa oko 25 metara i pogodio prečku. Imao je Željezničar sreće.

Sada inicijativa gostiju koji pokušavaju da pritisnu "plave" i probiju odbranu

- 72' Umjesto Sadikovića ulazi Beganović. Aplauzi i za jednog i za drugog

- 64' Dobar prodor Đelmića po desnoj strani, ali ne baš najbolje ubacivanje na kraju. Istina, malo su i kasnili njegovi saigrači na ovaj centaršut

- 60' Korner za goste, ali jako loše izveden, lopta odlazi u gol aut

- 48' "Rezervista" Rado zaradio je javnu opomenu zbog povlačenja Memije za dres.

- 46' Počelo je drugo poluvrijeme.

- kraj prvog poluvremena -

Nakon prvih 45 minuta, Željezničar zasluženo vodi protiv Ferencvaroša golom Zorana Kokota iz 23. minuta. Uz gol u Mađarskoj, Željo sada ima dva pogotka više i na pragu je plasmana u naredno kolo kvalifikacija.

- Finiš je prvog poluvremena, nema promjene rezultata, a ni većih uzbuđenja. Bh. vicešampion ima dva velika gola prednosti.

- 38' Hadžiahmetović je faulirao Somaliju i zaradio žuti karton, prvi na utakmici.

- 34' Opasno su sada zaprijetili Mađari preko Lamaha, srećom nema izjednačenja.

- 23' GOOOL!!! Nakon odlične akcije, pogotkom Zorana Kokota Željezničar vodi 1:0 protiv Ferencvaroša.