Italija mora da prizna - Srbija je bolja - finale!

Srbija pobijedila Italiju u polufinalu Evropskog prvenstva u Ankari 3:1. Zlato brani u nedjelju protiv boljeg iz meča Turska - Poljska.

BRAVO, SRBIJO!

Ogromno bravo za srpske odbojkašice, koje će u nedjelju od 18.30 igrati još jedno finale na najvećim takmičenjima i protiv pobjednika meča Turska - Poljska pokušati da odbrane evropsko zlato osvojeno prije dvije godine.

Srbija je u subotu u Ankari u izvanrednom meču pobijedila Italiju 25:22, 25:21, 21:25 i 25:20 za 102 minuta igre.

Bila je to peta uzastopna pobjeda tima Zorana Terzića protiv Italije na evropskim, svjetskim prvenstvima i Olimpijskim igrama.

Najefikasnija u selekciji Srbije bila je Tijana Bošković sa 22 poena, dok je Brankica Mihajlović upisala 13.

Reprezentaciju Italije predvodila je Paola Egonu sa 26 poena, koja je ujedno napravila i veliki broj grešaka.

Poslije lošeg početka prvog seta i zaostatka od četiri poena, ekipa Zorana Terzića podigla je nivo igre i u završnici uspjela da dođe do preokreta kojim su došle do vođstva od 1:0.

Drugi set igrao se u serijama na obje strane, ali je ponovo u finišu seta Srbija bila bolji rival za vođstvo od 2:0.

Treći set pripao je Italijankama, iako je Srbija bila bolji rival na početku tog perioda, da bi ekipa aktuelnih šampionki svijeta i Evrope u četvrtom setu bez većih problema došla do trijumfa.

TOK UTAKMICE

IV SET

25:20 - KRAJ - SRBIJA JE U FINALU!

24:19 - Pet meč lopti! IDEMO...

23:19 - Italija osvaja poen blokom, zaustavljena je Bošković. Ali, novi poen za Srbiju poslije izgubljenog.

22:18 - Jedan na jedan - Mina Popović blokom osvaja 22. poen.

21:18 - Uf, ipak je drama. Italija je od 20:14 došla na 20:18...

20:17 - Opet serija Italije 3:0 i nova reakcija Terzića.

20:14 - Hvala ti Paola Egonu! Još jedna njena greška, a ima i 25 poena, najviše od svih.

19:14 - Imala je Italija kontru, Srbija se odbranila, a Tijana poentirala. Zatim i blok Brankice Mihajlović, opet se lakše diše.

17:14 - Uporne su Italijanke, baš uporne, što je karakteristika najboljih na svijetu, a one svakako jesu među najboljima. Terzić je tražio tajm-aut poslije tri vezana poena protivnika.

17:11 - Sorokaite ne pogađa teren, nema čelendža, Srbija ima OGROMNIH "+6"!

16:11 - Ne puca jako Tijana, samo je plasirala loptu...

15:10 - Idemooo... Macanti zove posljednji tajm-aut u setu, a nadamo se i u polufinalu.

14:10 - Zakucava Stefana, prva osjetnija prednost Srbije u četvrtom setu.

12:9 - Srećom, Srbija nije dozvolila novu seriju Italije. Naprotiv, snažno je uzvratila i stekla tri poena prednosti, a Davidea Macantija primorala da zatraži novi tajm-aut.

9:9 - Italija je uspjela da izjednači, igraju mnogo bolje Italijanke od drugog seta.

9:7 - Velika borba!

6:3 - Tijana Bošković osvaja 19. poen.

4:1 - Dobar početak seta u ovom meču nije bio dobar preznak za kraj. Ali, mi vjerujemo da će se ta tradicija sada promijeniti!

III SET

21:25 - ITALIJA JE I DALJE U IGRI ZA FINALE!

21:24 - Sada Italija ima tri set lopte.

21:23 - Mina Popović ima spreman blok, ali još djevojke iz Srbije moraju da rade da bi sačuvale treći set, odnosno privele meč kraju!

20:23 - Veliku prednost ima Italija...18:18 - Poen za poen...

16:15 - Dva asa Bošković za novo vođstvo Srbije.

14:15 - Italija održava prednost...

9:11 - Italija ne samo da se vratila u set, već je serijom 6:1 potpuno preokrenula rezultat. Terzić mora da traži tajm-aut kako bi smirio srpske djevojke.

9:8 - Italija se uspjela da napravi seriju 3:0, koju prekida Stefana Veljković!

8:6 - Egonu nastavlja da griješi, a Tijana Bošković da razbija prijem servisom!

3:0 - Malo drugačiji početak trećeg seta. Srpske odbojkašice igraju zaista sjajno!

II SET

25:21 - SRBIJU SET DIJELI OD FINALA!

24:21 - Nove tri set lopte za Srbiju!

21:20 - Trenuci koji pripadaju Tijani Bošković. Lomi se set...

19:18 - Buša prekida seriju Italije! Paola Egonu griješi i Srbija opet vodi...

17:18 - Egonu je sada razbila servisom Srbiju, a imala je i dosta sreće, jer je jedan od mreže prešao na srpsku stranu. Nije pomogao ni tajm-aut Zorana Terzića.

15:12 - Egonu je osvojila 11. poen za Italiju i tako opet poravna rezultat, ali je Tijana Bošković imala odgovor, pogodila je liniju i vratila prednost na srpsku stranu. Sada se igra poen za poen. Srbija više griješe iz servisa, do sada šest neuspješnih pokušaja, naspram dva Italijanki.

Koristimo kontru, fenomenalna lopta za Bošković, koja takve zicere ne propušta!

11:10 - Šteta, loše dizanje Maje Ognjenović, prekinuta je serija Srbije 5:0.

11:9 - Prvo vođstvo Srpkinja u drugom setu.

9:9 - Italija je u prvom setu vodila 4:8, u drugom 5:8. Maja Ognjenović forsira "srednjake". Stefana Veljković je na pet poena, Mina Popović na šest. Lijepo "kuvanje" Maje... Pa, sjajan blok Stefane i Brankice. Selektor Italije mora da zove tajm-aut.

4:7 - Ali, ne daju se ni Italijanke.

4:4 - Brankica Mihajlović uništava italijanski prijem...

1:4 - Bianka Buša je opterećena servisom, rivalke Srbije koriste šansu i stižu do "+3". Vrlo sličan početak drugog seta kao prvog.

1:3 - Italijanke opet prve dolaze do "brejk" poena i prednosti, ali, vidjeli smo u prvom setu, sve je to dostižno za naše devojke.

I SET

25:22 - SRBIJA JE POVELA! Italijanke griješe iz servisa, Srbija osvaja prvi set.

24:21 - Tri set lopte za Srbiju!

22:20 -Srbija ima dva poena prednosti, lijepa zaliha pred sam kraj seta.

21:20 - I opet Tijana, za prvo vođstvo... U pravo vrijeme!

20:20 - Peti poen osvaja Tijana Bošković, Srbija od početka ima zaostatak.

18:18 - Bespoštedna borba, neriješeno je u finišu drugog seta!

15:15 - Srbija je zaigrala mnogo bolje i malo, po malo stigla do izjednačenja.

4:8 - Svjetski vicešampion je opet stekao četiri poena prednosti. Očekuje nas velika borba u Ankari.

4:5 - Tijana Bošković prvo razbija prijem servisom, a onda sjajnim smečom probija trojni blok. Srbija je smanjila prednost.

0:3 - Žestok početak Italije... Bolje su započele borbu za finale.

NAJAVA

Prošle godine su Srbija i Italija igrali za svjetsku titulu, a bolje su bile srpske odbojkašice. Nadamo se da će se istorija ponoviti i u Ankari i da će izabranice Zorana Terzića u nedjelju igrati za odbranu evropskog zlata.

Duel polufinala Evropskog prvenstva je definitivno i najteži ispit u dosadašnjem toku šampionata za svjetske i evropske prvakinje i olimpijskog vicešampiona.

Srbija je turnir do polufinala odigrala bez greške i zabilježila svih šest pobjeda (Finska 3:0, Bugarska 3:1, Francuska 3:1, Grčka 3:0, Turska 3:1, Rumunija 3:0 i Bugarska 3:0), što se ne može reći za Italijanke. Iako su bile prve u Grupi B, vicešampionke planete doživjele su minimalan poraz od Poljakinja u posljednjem kolu (3:2), ali ih on nije koštao liderskog mjesta na tabeli.

Italija je u osmini finala, a zatim i u četvrtfinalu pobijedila Slovačku (3:0), pa Rusiju (3:1).

Srbija na evropskim prvenstvima ima četiri medalje. Prvu je osvojila 2007, kada je zauzela drugo mjesto poslije poraza upravo od Italije 3:0. Prvu titulu Terzić je osvojio 2011, zatim je na narednom šampionatu Srbija bila četvrta, pa treća i konačno 2017. se opet popela na tron.

Italija ima ukupno šest medalja - po dvije zlatne, srebrne i bronzane.

U posljednjih deset godina dvije reprezentacije su odigrale 13 utakmica, a naš tim je zabilježio osam pobjeda. Na najvećim takmičenjima (svetska i evropska prvenstva, Olimpijske igre) Srbija vodi 4:2. Od toga je četiri meča dobila za redom.